وبلاگ

گیاهان مقاوم به گرما

Posted by:

گیاهان مقاوم به گرما

 گیاهان مقاوم به گرما

 

تمامی گیاهانی که در این مقاله درباره شان می خوانید مقاوم به آب و هوای گرم  و در نور مستقیم و طولانی مدت خورشید هستند، که شما می توانید آن ها را در گلدان هم بکارید.

۱ – پنتاس ( Pentas )

گیاهان مقاوم به گرما

گیاهان مقاوم به گرما

گل های بسیار زیبای پنتاس حشرات گرده افشان مانند زنبور ،مرغ مگس خوار و مرغ عسل خوار را به علت رنگ و شکل زیبا و همچنین شهدش جذب می کند.پنتاس در برابر گرما بسیار سرسخت است و می توانید آن را در گلدان هم بکارید.در مناطق معتدل گیاهی چند ساله و در مناطق گرم تر یک ساله است.

۲-  شاه پسند ( Lantana )

گیاهان مقاوم به گرما

شاه پسند گیاهی شناخته شده از منطقه استوایی است که سالیانه گل هایی زیبا به رنگ های قرمز ،زرد،نارنجی،سفید و صورتی روی آن می روید.این گیاه در هوای گرم به خوبی رشد می کند و آفتاب بعد از ظهری را بسیار می پسندد و هرچه نور خورشید بیشتر به ان بتابد بهتر است.شاه پسند در مناطق معتدل گیاهی یک ساله است.

۳  – پلومباگو ( Plumbago )

گیاهان مقاوم به گرما

این درختچه بسیار زیبا بومی آفریقا می باشد و در آب و هوای استوایی تا نیمه استوایی به خوبی رشد می کند و نیاز به نگهداری زیادی ندارد. اگر در آب و هوای مناسب نگهداری شود ،تقریبا در تمام طول سال گل های آبی آسمانی روی آن شکوفا می شوند.اگر در مناطقی با آب و هوای معتدل تا خنک ، در محیط بیرونی کاشته شود باید از سرما محافظت شود و مراقبت آن زیاد می شود.

۴-  ماه گل عطری ( Moonflower )

گیاهان مقاوم به گرما

گیاهان مقاوم به گرما

گل های سفید و خوشبو این گیاه که مانند روشنایی صبحگاه هستند در غروب باز می شوند.شما می توانید این گیاه را در گلدان بزرگ نگهداری کنید. این گیاه در مناطق نیمه استوایی، گیاهی چند ساله است و سالیانه گل می دهد اما اگر در منطقه ای با آب و هوای متفاوت هستید می توانید آن را به عنوان درختی یک ساله بکارید. در طول یک فصل ارتفاع ماه گل عطری به یک ۱/۵ الی ۴ متر می رسد و از تابستان تا پاییز گل می دهد.

۵ – ختمی ( Hibiscus )

گیاهان مقاوم به گرما

درختچه ختمی به چند دلیل گیاه بسیار محبوبی است: نگهداری آن بسیار راحت است ، به خوبی در گلدان رشد می کند ، رنگ های آن بسیار متنوع است و در آب وهوا های مختلف رشد می کند . ختمی استوایی به راحتی دما های بالای ۲۵ درجه سانتی گراد را تحمل می کند  و به رشد خود ادامه می دهد.

۶ – خرفه ( (Portulaca (Moss Rose )

گیاهان مقاوم به گرما

گیاهان مقاوم به گرما

خرفه با برگ های ظریف و سوزنی و گل های رنگارنگ کوچک زینت بخش باغچه است .چه در مناطق معتدل هستید چه نواحی استوایی می توانید این گیاه را در گلدان های آویزان و یا گلدان های لب پنجره نگهداری کنید و فضایی دلربا ایجاد کنید.این گیاه یکی از مقاوم ترین گیاهان به گرما می باشد و هوای بسیار گرم استوایی و خشکی را به راحتی تحمل می کند . خرفه در تمام اقلیم ها به جز استوایی گیاهی یک ساله است.

۷ – رعنا زیبا ( (Gaillardia (Blanket Flower )

گیاهان مقاوم به گرما

رعنای زیبا یا رعنا چمنی به گرما بسیار مقاوم است و خشکی را تاب می آورد ،این گیاه از خانواده آفتاب گردان ها می باشد.گل های آن بسیار سر زنده و فوق العاده می باشند. در مناطق کاملا استوایی ان را در محلی بکارید که نور مستقیم آفتاب را دریافت کند و در بعد از ظهر برای آن سایه فراهم کنید تا به خوبی به رشدش ادامه دهد.

۸ – کالیاندرا ( (Calliandra (Powder Puff )

گیاهان مقاوم به گرما

گیاهان مقاوم به گرما

این درخت به خاطر داشتن گل های خوش رنگ و پُف 🙂 بسیار محبوب است و باعث جلب حشرات و پرندگان وحشی می شود.همچنین می توان این گیاه را در گلدان بسیار بزرگ نگهداری کرد، مخصوصا در مناطقی که از ۲۵ درجه سانتی گراد سردتر هستند بهتر است در گلدان کاشته شوند چون سرمای زمستانی به آن آسیب می زند.

۹ – وربنا (گونه ای دیگر از شاه پسند) ( Verbena )

گیاهان مقاوم به گرما

این گونه شاه پسند بیش از ۲۵۰ گونه دارد که در اقلیم های مختلف – از سردسیر تا گرمسیر – رشد می کند . تقریبا تمام انواع آن به نور مستقیم خورشید نیاز دارند تا بتوانند به خوبی گل بدهند. این گیاه را در خاکی بکارید که زهکش قوی دارد.نیاز به آبیاری زیادی ندارد اما وقتی به طور منظم وقتی خاک آن خشک شد به آن آب بدهید.

۱۰  – تونبرگیا ( (Thunbergia Erecta (King’s Mantle )

گیاهان مقاوم به گرما

این پیچ درختچه ای بومی آفریقا می باشد. تونبرگیا به گرما مقاوم می باشد و به نور مستقیم خورشید نیاز دارد.گل های سالیانه آن به رنگ زرد – بنفش می باشد.اگر این گیاه در مناطقی با آب و هوای استوایی کاشه شود هیچ وقت گلدهی آن قطع نمی شود.

۱۱ – ماندیویلا ( Mandevilla )

گیاهان مقاوم به گرما

گیاهان مقاوم به گرما

این گیاه یک پیچ است که در مناطق استوایی و آب و هوای گرم به سرعت رشد می کند ؛بسیار گل می دهد و بالا می رود اما در مناطق خنک تر گیاهی یک  ساله است. گل های آن به رنگ های صورتی ، سفید و قرمز می باشد و منظری دلپذیر به باغچه و محیط خود می دهد.

۱۲ – شیشه شور ( Bottlebrush )

گیاهان مقاوم به گرما

شیشه شور یکی از درختچه های محبوب است که گل های بسیار درشتی دارد. پرچم های آن رنگی و بلند هستند که شبیه شیشه شور است. همچنین می توان آن را در گلدان بزرگ نگهداری کرد، اما نیاز به فضای زیادی دارد. اگر در مناطقی با آب و هوای خنک زندگی می کنید باید پیش از آمدن فصل سرد آن را به مکانی مسقف منتقل کنید.

۱۳ – گل جعفری ( Marigold )

گیاهان مقاوم به گرما

این گیاه گرما و نور فراوان را می پسندد. آن را در مکانی بکارید که در طول روز نور مستقیم خورشید دریافت کند ،در این حالت پر از گل می شود. با توجه به وضعیت نگهداری آن این گیاه ممکن است یک ساله یا چند ساله رشد کند.

۱۴ – گل میمون ( Angelonia )

گیاهان مقاوم به گرما

گیاهان مقاوم به گرما

با توجه به شکل و شمایل این گل به آن گل میمون می گویند.یکی از بهترین گیاهان مقاوم به گرما که برای رشد خوب و مورد پسند به نور فراوان خورشید نیاز دارد. این گیاه معمولا در مکان های مختلف گیاهی یک ساله است اما اگر در مکانی با اقلیم گرمسیری زندگی نمی کنید می توانید این گیاه را به عنوان گیاهی چند ساله نگهدارید. گل های آن به رنگ های ؛ آبی ، سبز ، نارنجی ، صورتی ، قرمز ، سفید ، بنفش و زرد وجود دارد.

۱۵ – شمعدانی ( Geranium )

گیاهان مقاوم به گرما

این گیاه به لیست گیاهان مقاوم به گرما محدود نمی شود و ویژگی های بارز زیادی دارد. این گیاه نور آفتاب را دوست دارد و در آب و هوای گرمسیری گیاهی چند ساله است . می توانید این گیاه را می توان به راحتی در گلدان نگهداری کرد.

۱۶ – اختر ( Canna )

گیاهان مقاوم به گرما

گیاهان مقاوم به گرما

این گیاه منظری با جلوه زیبا و با طراوت و با حال و هوای استوایی ایجاد می کند. گل اختر برای رشد به نور فراوان خورشید ،هوای گرم و خاک مرطوب نیاز دارد. با توجه به گونه آن ارتفاع آن به ۳۰ سانتی متر الی ۲ متر می رسد. گل های آن به رنگ های قرمز ،زرد و نارنجی دیده می شود.

۱۷ – کوفیا (سیگار) ( Cuphea )

گیاهان مقاوم به گرما

معمولا این گیاه به عنوان گیاهی یک ساله پرورش داده می شود اما اگر در مناطقی باشد که در زمستان یخ بندان نداشته باشد می تواند چند ساله باشد. کوفیا برای مناطقی که آفتاب آنقدر شدید است که برگ دیگر گیاهان می سوزد مناسب است، و در این شرایط به خوبی رشد می کند .

۱۸ – آدنیوم ( (Adenium (Desert Rose )

گیاهان مقاوم به گرما

گیاه محبوب مناطق استوایی . در مناطقی که یخبندان ندارد می توان آدنیوم را در محیط باز کاشت همچنین می تواند این گیاه را به عنوان بنسای که سریع پا میگیرد پرورش داد. این گیاه در فصل گلدهی پر از گل های خوش رنگ و زیبا می شود. در آب و هوای گرم می توانید آن را به راحتی به عنوان یک گیاه درون خانه نگهدارید.

۱۹ – ایکسورا ( یاس وحشی ) ( Ixora )

گیاهان مقاوم به گرما

گیاهان مقاوم به گرما

ایکسورا یک درختچه استوایی چند ساله است  ، که گل های قرمز رنگ دارد مانند شعله آتش .در صورتی که افتاب و گکرما کتافی برای آن فراهم شود می توان آن را در گلدان هم نگهداری کرد.

۲۰ – تاج خروس ( (Celosia (Cockscomb )

گیاهان مقاوم به گرما

عموما گمان می شود تاج خروس یک گیاه یک ساله است اما اگر در محیط مناسب و در نور مستقیم آفتاب کاشته شود یک گیاه چند ساله و فوق العاده است.اگر به داشتن گیاهان خاص و غیر معمولی علاقه دارید تاج خروس گزینه بسیار مناسبی است .این گیاه را همچنین می توان در گلدان کاشت. البته بهتر است گلدان ان را در باغچه ،گلخانه و یا پاسیو خود بگذارید.

۲۱ – اطلسی ( Petunia )

گیاهان مقاوم به گرما

اطلسی گیاهی مقاوم به گرما است و نور خورشید و آب و هوای گرم را می پسندد. این گیاه یکی از گیاهان بسیار زیبا و محبوب است .اطلسی بسیار به سرما حساس است ، و در مناطق گرم گیاهی چند ساله می باشد.

۲۲ –  گل بلوبونت ( Texas Bluebonnets )

گیاهان مقاوم به گرما

گیاهان مقاوم به گرما

این گیاه بومی تگزاس می باشد و برای مکان هایی با آفتاب زیاد و آب و هوای گرم بسیار مناسب است. شما می توانید این گیاه مقاو به گرما را هم درگلدان نگهدارید هم در باغچه بکارید.

منبع : طراحان منظر

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   آبیاری گیاهان به روش صحیح
۹

About the Author:

  پست های مرتبط
 • No related posts found.

Comments

 1. A.  مهر ۲۲, ۱۳۹۵

  بسیار مفید و پرکاربرد، سپاس از شما

  reply
 2. شهرام  خرداد ۲۱, ۱۳۹۶

  دست شما درد نکنه ؛ عالی بود .

  reply
  • نسیم خدابنده لو  خرداد ۲۳, ۱۳۹۶

   سلام و وقت بخیر
   نظر لطفتونه

   reply
 3. g.serahoo  مرداد ۲۹, ۱۳۹۶

  تشکر از مطالب خوبتون
  چطوری میتونم بذر اینارو تهیه کنم

  reply
  • نسیم خدابنده لو  شهریور ۳, ۱۳۹۶

   سلام وقت بخیر
   ماه آینده به سایت بذور گیاهان مختلف افزوده می شود . اگر جزو این بذرها نبود به سختی میتونید پیدا کنید.

   reply
 4. پویان  اسفند ۲۱, ۱۳۹۶

  ببخشید وقتی مینویسید ایم گیاه در مناطق گرمسیذی یکساله است، منوظورتون طول عمر گیاهه یا زول دوران گلدهیش؟

  reply
  • نسیم خدابنده لو  اسفند ۲۲, ۱۳۹۶

   سلام وقت بخیر
   منظور زمان رشد کامل یک گیاه به گیاهای که از زمان جوانه زنی بذر تا زمان گلدهی رو در طول یکسال میگذرونن گیاهان یکساله به حساب میان اما ممکن این زمان ۳ ماه باشه

   reply
 5. آرمان اسدی  اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۷

  سلام ببخشید این گل ها رو که زدین مناسب برای گرما میخواستم ببینم تو شهر آبادان هم جواب میده چون آبادان معمولا گرمه مخصوصا برج ۵و۶ که به خرما پزون معروفه و دما حتی بعضی وقتا به ۶۰ هم میرسه

  reply
  • نسیم خدابنده لو  خرداد ۱, ۱۳۹۷

   سلام وقت بخیر
   برخی از اینها قابل کاشت هستند.
   موفق باشید

   reply

Add a Comment