وبلاگ

گیاه کالانکوآ (Kalanchoe)

Posted by:

گیاه کالانکوآ

معرفی گیاه کالانکوآ

کالانکوآ

نام فارسی: کالانکوئه، کالانکوآ، کالانشه آ
نام انگلیسی:  Widow’s-thrill
نام علمی: Kalanchoe
خانواده: Crassulaceae

نام رایج: کالانکوآ

نوع: چندساله

خانواده: کراسولاسه

بومى: ماداگاسکار

ارتفاع: 15-45سانتیمتر

پهنا: 15-45سانتیمتر

زمان گلدهی: گلدهی فصلی

رنگ گل(شکوفه): قرمزمایل به زرد…صورتی….زرد….

نیازنوری: آفتاب کامل یا نسبی

نيازآبى: خشک تا مقدار آب متوسط

نياز نگهداری: کم

نوع گل: پر زرق وبرق پرجلوه

نوع گیاه: همیشه سبز

مقاومت: مقاومت دربرابر خشکی

کالانکوآ

کالانکوا دسته ی بزرگی شامل 125گونه گیاه گرمسیری است گیاهان گلدار پرطراوت وشادابی از خانواده کراسولاسه وعمدتا دردنیای قدیم وجود داشته است.

کالانکوا دارای محدوده ی توزیع بسيار وسیع ی می باشد .تنها یک گونه ی آن از تو قاره امریکا سرچشمه مي گيرد.56گونه آن ازجنوب وشرق آفريقا و60گونه ی ان از ماداگاسکارهستند.

اين گیاه همچنین در مناطق جنوب شرقی اسیا مانند چين نیز یافت شده است.بیشتر گونه هایی که برای کلکسیوندارها جذاب وخوشایند هستند از ماداگاسکار یا جنوب آفريقا می آيند.اين گونه ها عموما گیاهان کوچک ی با برگهای شاداب وپرطراوتی هستند.

طبقه بندی علمی:

خانواده:کراسولاسه

خانواده فرعی:سدویدیا

سرده:کالانکوا

این دسته اولین بارتوسط گیاهشناس مایکل ادانسون در سال 1736معرفی شد

او کملوس را منبع خود برای این نامگذاری اعلام کرد.نام کالانکوا از اسم چینی کالانکواهوی( …..)  امده است .بیشتر این گیاهان بوته یا گیاهان چندساله هستند اما یکساله یادوساله هم هستند .ارتفاع بزرگترین آنها کالانکوا بهارنسیس میتواند به6متر هم برسد گل بیشتر گونه ها کمتر از یک متر ارتفاع دارند

ممکن است هرکس نام این گیاه را به گونه ای تلفظ کند و نمیتوان گفت کدام صحیح است ولی چیزی که مشترک است این است که همه ی افراد خوشه های رنگارنگ و شاداب .کالانکوا بلوسفلدیانا(……..) را دیده اند .

کالانکوآ

این گیاه از خانواده ی گیاه یشم است که نیازمند نگهداری کمی است و به طور معمول آنرا به عنوان گیاهی خانگی پرورش می دهند.رئوس گلها درشکوفه ی کالانکوا به رنگهای نارنجی و صورتی درخشان زرد قرمز وسفید است.

ارتفاع گیاه پانزده الی سی سانتیمتر است .گل ها میتوانند به مدت سه تا شش هفته در هر مکانی دوام بیاورند .شاخ و برگ گیاه درتمام طول سال سبز درخشان وجذاب هستند.

کالانکوا بلوسفلدیانا در اواخر پاییز تا اوایل زمستان گل می دهند.کالانکوا بلوسفلدیانا رایج ترین نوع از کالانکوا ست .این گیاه همچنین با نام های انگلیسی (……………) نیز شناخته میشوند .انواع بسیاری از این گیاه برای انتخاب وجود دارند شامل انواع آویزان انواع بدون گل که برای شاخ وبرگ منحصر به فردشان پرورش داده می شوند .تمام انواع کالانکوا برای رشد نیازهای مشابهی دارند.

کالانکوآ

حقایق جالبی در مورد کالانکوا:

کالانکوا درجشن های سال نوی چینی ها گیاه معروفی است زیرا گفته میشود که ثروت دارایی و کامیابی را به همراه می آورد.این گیاهان به عنوان گیاهان زینتی وگیاهان باغهای صخره ای یا گیاهان گوشتی و آبدار مورد استفاده قرار می گیرند.چینی ها این گیاه را با رنگ های بنفش و قرمز پر جلوه اش می شناسند .بعضی از گونه های این گیاه محتوی سم هایی هستند که میتواند موجب مسمومیت های قلبی  درجانوران چراکننده شوند.

عصاره ی کالانکوا موجب سرکوب سیستم ایمنی بدن میشود .گیاه کالانکوا پیناتا(……)درترینیداد و توباگو به عنوان یک درمان قدیمی و سنتی برای فشار خون مورد استفاده قرارمی گیرد.

مشکلات گیاه:

کالانکوآ بعضی اوقات نسبت به برخی آفات باغی و مشکلات رایج حساسیت نشان می دهد.رایجترین آفات کرمها .شته ها .و میلی باگ ها(……)هستند به خاطر داشته باشید که بعضی از آفت کش ها در مورد کالانکوا به خوبی نتیجه نم یدهند.وطبق معمول کنترل آفت ها به روش طبیعی بهترین روش است.

کالانکوآ

گیاهان شما ممکن است بعضی اوقات دچار بیماری ها و مشکلاتی شوند .که رایجترین آنها لکه دار شدن برگ هاست این مشکل به دلیل عدم وجود تهویه و هواگیری مناسب گیاه ایجاد میشود مورد دیگر لکه های پودری هستند که به دلیل مشابهی با لکه های برگ ایجاد می شوند.

اگر گیاه در محیط های سرد و مرطوب باشد .روی برگ ها لکه های سخت وپینه مانند ایجاد میشود .اگر چه این لکه ها برای گیاه مضر نیستند ولی ظاهر گیاه را خراب می کنند.

می توان با قراردادن گیاه در شرایط رویشی مناسب از بروز این مشکلات جلوگیری کرد.

اما اغلب شما با کالانکوآ مشکلی نخواهید داشت فقط با انجام دادن بعضی مراقبت های پایه ای می توانید از زیبایی این گیاه که هرخانه وحیاطی را درخشان وروشن میکند لذت ببرید.

نویسنده: مهدی کوهنورد

منبع

منابع مورد استفاده:

منبع 1

منبع 2

منبع 3

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   لاله
۰

About the Author:

  پست های مرتبط
  • No related posts found.

Add a Comment