وبلاگ

پشه قارچ (Fangus gnat)

Posted by:

پشه قارچ (Fangus gnat)

پشه قارچ (Fangus gnat) یا پشه ریز سیاهرنگ خاک

پشه قارچ

پشه قارچ ، یکی از آفات رایج گیاهان آپارتمانی است که معمولا در رطوبت بالا به تعداد زیادی یافت می شود و دردسر ساز خواهد بود. معمولا شما زمانی متوجه این حشرات ریز خواهید شد که حشره بالغ در اطراف گیاه آپارتمانی شما یا نزدیک به پنجره در حال پرواز باشد . پشه قارچ بالغ هیچ خسارتی جز مزاحمت در هنگام پرواز برای شما نخواهند داشت . آسیب اصلی توسط لارو های این پشه ها به گیاه شما وارد می شود. در واقع این لارو ها از ریشه گیاه تغذیه می کنند و بعد از مدتی باعث خشک شدن گیاه و از بین رفتن آن می شوند.

مشخصات ظاهری پشه قارچ :

پشه قارچ

حشرات بالغ : این حشرات بدنی ظریف و کوچک دارند. رنگ بدن آنها مشکی مایل به خاکستری تیره است و هنگامی که شما به آنها از نزدیک نگاه می کنید کاملا شبیه به پشه های خانگی هستند. بدن این حشرات حدود ۳/۰ سانتی متر است و پاهای بلندی دارند. این حشرات بدن قوی ندارند که از محیط خارجی وارد خانه شما بشوند بلکه از خاک خود گیاه شما ظاهر می شوند و زمانی که شما آبیاری را انجام می دهید می توانید آن ها را به صورت واضح ببینید.

پشه قارچ

لارو : لارو این حشره حدود ۰٫۶ سانتی متر طول دارد . سر لارو سیاهرنگ بوده و بدن آن سفید متمایل به شفاف است . این لارو ها معمولا در مکان های مرطوب زندگی میکنند و از ریشه و قارچ و سایر مواد آلی تغذیه می کنند. برای تشخیص لارو یک قطعه سیب زمینی خام را به ضخامت کم برش بزنید و از طرفی که پوست آن کنده شده است بر روی خاک قرار دهید بعد از ۶ یا ۷ ساعت لارو های کوچک این حشره را می توانید بر روی سیب زمینی ببینید.

چرخه زندگی :

پشه قارچ

حشرات بالغ به مدت ۱ هفته زنده می مانند و در طول این مدت زمان می توانند در خاکی که مرطوب و غنی باشد بیش از ۳۰۰ تخم بگذارند . پس از ۴ تا ۶ روز لارو ها از تخم بیرون می آیند و شروع به تغذیه از ریشه گیاه می کنند و دو هفته به صورت لارو باقی می مانند.  مرحله شفیرگی حدود ۳ تا ۴ روز طول می کشد. تمام چرخه زندگی این حشره ۳ تا ۴ هفته به طول می انجامد . به دلیل کوتاه بودن چرخه زندگی این حشره ، گلدان شما ممکن است میزبان هر چهار مرحله زندگی این حشره یعنی تخم ، لارو ، شفیره و حشره کامل باشد.به همین دلیل  برای مبارزه با این آفت مدت زمان و روش های متفاوتی نیاز است .

خسارت و علائم  :

پشه قارچ

خسارتی که پشه قارچ به گیاه می زند معمولا به صورت علائمی چون پژمردگی ناگهانی ، ضعیف شدن گیاه ، کاهش رشد و زردی برگ ها بروز می کند. با طغیان این آفت ممکن است شما بخش زیادی از گیاه خود را از دست بدهید. این خسارت در گیاهانی که به این آفت حساس هستند بیشتر دیده می شود. بیشترین خسارت توسط لارو ها به گیاه مخصوصا گیاهان جوان و قلمه ها زده می شود.

گیاهان حساس :

انواع شمعدانی

بنفشه آفریقایی

میخک

بنت قنسول

پیشگیری :

در زمانی که می خواهید گیاهی را بخرید توجه کنید که هیچ حشره ای در اطراف گیاه پرواز نکند . علاوه بر آن خاک را کمی زیر و رو کنید تا بتوانید در صورت وجود ، لارو این حشره را که براق و ریز اما مشخص است ببینید. تحت هیچ شرایطی گیاهی که به این آفت مبتلا است تهیه نکنید.

اگر می خواهید خاک گلدان خود را عوض کنید باید حتما خاک را ضدعفونی کنید و اجازه بدهید خاک شما حرارت ببیند . پس از آنکه از سالم بودن خاک مطمئن شدید برای گیاه از آن استفاده کنید. برای ضدعفونی خاک خود باید آن را ابتدا مرطوب کنید. سپس درون پلاستیک سیاه یا شفاف قرار بدهید. به مدت ۴ تا ۶ هفته در یک مکان آفتابی قرار بدهید. ضخامت خاک شما نباید بیشتر از ۲۰ سانتی متر باشد.

راه های مقابله با پشه قارچ

پشه قارچ

جلوگیری از آبیاری بیش از حد

این حشرات بیشترین تکثیر را در محیط مرطوب دارند. پس سعی کنید هیچ گاه بیش از حد آبیاری را انجام ندهید. این نکته در زمستان که مصرف آب گیاهان کمتر است از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. سعی کنید گلدانی را انتخاب کنید که زهکشی مناسبی داشته باشد. در گلدان خود از موادی مانند خزه و … که باعث تجمع آب می شوند خودداری کنید.

خشک شدن خاک بین دو آبیاری

اگر حشرات در اطراف گلدان شما وجود دارند باید بین دو آبیاری اجازه بدهید خاک به اندازه ۳ تا ۵ سانتی متر به صورت کامل خشک شود و سپس آبیاری را انجام بدهید. این کار علاوه بر اینکه باعث مرگ لارو و از بین رفتن تخم ها می شود ، باعث می شود میل ماده بالغ پشه قارچ  به تخم گذاری درون خاک کاهش پیدا کند.

کارت زرد

پشه قارچ

کارت زرد یکی از تله هایی است که میتواند تاثیر زیادی در کنترل جمعیت پشه قارچ داشته باشد. کارت زرد را میتوانید از فروشگاه هایی که لوازم کشاورزی می فروشند تهیه کنید. این کارت با چسبی که جاذب حشرات است پوشانده شده و باعث جذب و مرگ حشره می شود. استفاده از این کارت باعث می شود حشراتی که از شفیره به حشره کامل تبدیل می شوند به آن بچسبند و از بین بروند. در واقع بسیاری از حشرات بالغ قبل از تخم گذاری درگیر این تله می شوند.

استفاده از محلول قاتل حشرات بال دار

شما می توانید نعناع ، دارچین و روغن کنجد را با هم مخلوط کنید و کمی آن را با آب رقیق کنید و بر روی گیاه خود اسپری کنید. این ترکیب می تواند تا حد زیادی جمعیت این حشره را کنترل کند.

استفاده از سیب زمینی به عنوان تله لارو

پشه قارچ

شما می توانید تکه های سیب زمینی را با ضخامت کم تهیه کنید و در چند جای گلدان خود بر روی خاک قرار بدهید. پس از ۲ یا ۳ روز سیب زمینی های قدیمی را بردارید و در جایی دور از گلدان منهدم کنید و سیب زمینی جدید بر روی خاک گلدان قرار بدهید. پس از قرار دادن سیب زمینی تا ۴ ساعت به آنها دست نزنید. سیب زمینی باعث جذب لارو ها می شود.

استفاده از شن :

این حشرات معمولا در ۵/۰ سانتی متری خاک تخم می گذارند. شما می توانید نیم سانتی متری تا یک سانتی متری خاک را شن رنگی یا شن معمولی بریزید. این شن ها به سرعت خالی می شوند و حشره ماده بالغ فکر میکند که خاک خشک است در نتیجه تخم گذاری انجام نمی شود.

استفاده از سرکه :

شما می توانید یک شیشه مربا را تا نیمه از سرکه سیب پر کنید و درون آن مقدار زیادی مایع ظرفشویی یا صابون مایع بریزید . سپس درب شیشه را ببندید و چند سوراخ که پشه قارچ بتواند از آن عبور کنید در روی ظرف ایجاد کنید. تا زمانی که پشه ها کامل از بین نرفته اند ظرف را جا به جا نکنید.

توجه داشته باشید بر خلاف ظاهر کوچکی که این پشه دارد می تواند خسارت عمده ای به گیاه شما وارد کند و مهار کردن و از بین بردن این آفات به آسانی امکان پذیر نخواهد بود .از بین رفتن این آفت نیازمند زمان و صبر شما است.

کنترل بیولوژیک :

استفاده از پروکسید هیدروژن ( آب اکسیژنه ) :

پشه قارچ

پروکسید هیدروژن ۳/. درصد را می توانید از داروخانه ها تهیه کنید. پس از تهیه آن باید ۱ قسمت از پروکسید هیدروژن ۳ درصد و ۴ قسمت آب اضافه کنید. سپس به صورت معمولی از این آب برای آبیاری استفاده کنید. پس از آبیاری ممکن است صدای فش فش بشنوید که کاملا طبیعی است و جای نگرانی نیست. البته از این روش با احتیاط استفاده کنید. لارو ها در برخورد با پروکسید هیدروژن می میرند و بعد از آن پروکسید به اکسیژن و آب تبدیل می شود که برای گیاه کاملا بی ضرر است.

چای بابونه :

چای بابونه ضعیف پس از سرد شدن می تواند یکی از حشره کش های مفید به شمار برود . به صورت کاملا معمولی چای بابونه را دم کنید واجازه دهید سرد شود . ۱ قسمت از چای و ۳ قسمت از آب مخلوط کنید و به صورت معمولی در آبیاری استفاده کنید. البته می توانید از آب بیشتری در تهیه این محلول استفاده کنید.

دارچین :

دارچین آسیاب شده یکی از سموم طبیعی برای مقابله با پشه قارچ به شمار می رود. این سم طبیعی باعث از بین رفتن لارو ها می شود. فقط توجه داشته باشید که دارچین سیلان استفاده کنید. دارچین را به صورت پودری در سطح خاک بپاشید و هر چند هفته یک بار تکرار کنید. لاروها با خوردن دارچین از بین می روند.

 

کنترل شیمیایی :

اگر روش های بالا جوابگوی مشکل شما نبود . شما می توانید از روش های کنترل شیمیایی استفاده کنید. نکته ای که در استفاده از سموم وجود دارد این است که شما برای استفاده از سموم باید حتما با یک متخصص گیاه پزشک مشورت کنید تا میزان دوز مصرفی و نحوه استفاده از سم برایتان توضیح داده شود. مشاوره گرفتن از افراد ناآشنا می تواند موجب از بین رفتن گیاه شما و به خطر انداختن سلامتی شما شود. بسیاری از سم های رایج در بازار باعث ایجاد سرطان و آلرژی های تنفسی و پوستی می شوند.

پشه قارچ

پیرترین

سم پیرترین (Pyrethrin) : این حشره کش به صورت موقت حشرات را از بین می برد. سرعت از بین بردن حشرات در این سم بسیار سریع است . اما از بین رفتن افت به وسیله این سم موقتی خواهد بود. این سم بر روی خاک و گیاه اسپری می شود. به صورت کلی این سم برای افراد و حیوانات خانگی مسمومیت ایجاد نمیکند. برای احتیاط از این سم در محیط بیرونی خانه استفاده کنید و اجازه بدهید گیاه یک روز بیرون از خانه بماند.

منبع : طراحان منظر

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   حلزون
۰

About the Author:

مهندس معمار و طراح فضای سبز فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
  پست های مرتبط
  • No related posts found.