وبلاگ

پرورش شمعدانی

Posted by:

پرورش شمعدانی

پرورش شمعدانی

شمعدانی‌ها در رنگ‌های قرمز جذاب، صورتی زیبا، سفید شگفت‌آور،  بنفش آتشین و … رشد می‌کنند. نیازی به گفتن این مساله نیست که این گیاهان المان عالی برای اضافه کردن به هر باغچه‌ای، طاقچه پنجره و گلدان هستند. مراحل زیر را طی کنید تا یاد بگیرید چواریته شمعدانی زیبای خود را پرورش دهید و از آن مراقبت کنید.

کاشت شمعدانی

گلدان مناسبی را برای کاشت گیاه خود انتخاب کنید

پرورش شمعدانی

چه شما گیاه شمعدانی خود را در باغچه بکارید چه در گلدان تفاوتی ندارد چون این گیاه یکی از گیاهانی است که کاشت آسانی داشته و نیاز به مراقبت زیادی ندارد. این گیاه را می‌توان در گلدان در مکانی که آفتاب کامل ، نیمه آفتاب یا سایه روشن است کاشته شود در واقع شمعدانی‌ها دوست دارند 5 تا 6 ساعت را زیر آفتاب باشند هرچند این زمان می‌تواند کمی بیشتر یا کمتر شود.  بهتر است شمعدانی را در خاکی که دارای زهکشی مناسبی است بکارید. شمعدانی ها دوست ندارند که ریشه‌هایشان خیلی مرطوب شود در واقع این اتفاق منجر به بیمار شدن گیاه می‌شود.

اگر شما در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که در طول سال بسیار گرم است ، سعی کنید مکانی را برای گلدان خود پیدا کنید که در سایه بعدازظهر قرار داشته باشد و دارای رطوبت مناسبی باشد.

گلدانی را تهیه کنید که دارای سوراخ در زیر خود باشد( شمعدانی ها خاک مرطوب را دوست ندارند)

 پرورش شمعدانی

گلدانی را بخرید که به اندازه کافی برای گیاه شما بزرگ باشد، مقیاس شما برای خرید واریته‌ی شمعدانی است که شما تهیه می‌کنید. اگر شما یک واریته کوچک را انتخاب کرده‌اید می‌توانید گلدانی در اندازه 6 تا 8 اینچ( 2/15 تا 3/20 ) را انتخاب کنید، اما اگر واریته‌ای که انتخاب کردید، واریته بزرگی است شما نیازمند گلدانی در اندازه 10 اینچ ( 4/25 سانتی متر) هستید.

زمان مناسبی را برای کاشت گیاه خود انتخاب کنید.

پرورش شمعدانی

اتحاد ملی باغبانی پیشنهاد می‌کند که گیاه شمعدانی را در بهار پس از آخرین سرمای شدید بکارید. با توجه به واریته شمعدانی که می‌خواهید بکارید ممکن است گل شما در اواسط تابستان، اواخر تابستان یا پاییز گلدهی داشته باشد هرچند گاهی اوقات گیاهان بر اساس شرایط در بهار گلدهی دارند. شما می توانید هر زمان از سال به جز زمستان منتظر گلدهی شمعدانی خود باشید.

بستر کشت خود را آماده کنید.

پرورش شمعدانی

شمعدانی ها در خاکی که شخم زده شده و بافت سستی دارد رشد می‌کنند. از یک چنگک یا شن کش برای سست کردن خاک  تاعمق 35 سانتی متر استفاده کنید. پس از اینکه خاک را شخم زدید و خاک سست شد خاک خود را  به اندازه 5 تا 10 سانتی متر با کمپوست مخلوط کنید تا خاک شما میزان مواد غذایی مورد نیاز را بدست بیاورد.

به گیاه خود فضای کافی برای رشد بدهید.

پرورش شمعدانی

با توجه به واریته انتخابی  باید شمعدانی ها را با فاصله ای بین 15 سانتی متر تا 60 سانتی متر بکارید. اگر شما واریته بزرگی را انتخاب کرده‌ اید باید به گیاه خود فضایی در حدود 60 سانتیمتر برای رشد بدهید.

برای هر گیاه گودالی حفر کنید

پرورش شمعدانی

قطر هر گودالی که حفر میکنید باید دو برابر قطر گلدان پلاستیکی که شمعدانی در آن کاشته شده است باشد. به عنوان مثال اگر شما شمعدانی را خریداری کرده‌اید که قطر آن 15 سانتی متر است برای کاشت آن باید گودالی به قطر 30 سانتی ‌متر حفر کنید.

اگر شما تصمیم می‌خواهید گیاه شمعدانی به صورت مستقیم از دانه رشد کند، دانه‌ها را داخل زمین بکارید. اگر شما تصمیم به استفاده از دانه‌ گرفتید باید بدانید که زمان بیشتری برای رشد و گلدهی گیاه شما نیاز است. اگر شما دانه‌ها را در داخل گلدان‌ می‌کارید باید تا زمان ریشه زنی دانه گلدان در داخل محیط خانه باشد و زمانی که اولین جوانه ظهور پیدا کرد می‌توانید گیاه را بیرون از فضای داخلی قرار دهید.

گیاه را در داخل گودال قرار دهید.

پرورش شمعدانی

به آرامی شمعدانی را از داخل گلدان و محفظه‌ای که قرار دارد خارج کنید و مطمئن شوید که هیچ کدام از ریشه ها شکسته نشده‌اند . گیاه را به گونه‌ای که توپ ریشه(مکانی که ریشه در آنجا به واسه قرار گرفتن در گلدان پلاستیکی یا … به هم چسبیده و حال منسجم پیدا کرده است) هم سطح با خاک باشد در خاک قرار دهید. باقی گودال را به وسیله خاک پر کنید پس از آن که پر شد به آرامی با دست سطح خاک را صاف کنید و بلافاصله به آن آب بدهید.

سعی کنید ساقه با خاک پوشیده نشود در واقع اگر این اتفاق بیافتد می‌تواند منجر به مدفون شدن ساقه شود که این رویداد باعث پوسیدگی گیاه می‌شود.

مترجم : نسیم خدابنده لو

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   زبان در قفا (DELPHINIUM / LARKSPUR)
۴

About the Author:

مهندس معمار و طراح فضای سبز فارغ التحصیل از دانشگاه تهران
  پست های مرتبط
 • No related posts found.

Comments

 1. یوسف  آذر ۱۰, ۱۳۹۴

  سایت جدیدتون مبارک

  reply
  • Nasim  آذر ۱۱, ۱۳۹۴

   مرسی دوست خوبم

   reply
 2. رائیکا  خرداد ۸, ۱۳۹۷

  سلام… با توجه به اینکه میگن گیاهان در گلدونهای سفالی رشد خوبی ندارند و ترجیحا کاشته نشن اگر قلمه شمعدانی در گلدون سفالی لعابدار یا بدون لعاب کاشته بشه مشکلی بوجود میاد؟ربشه میده؟

  reply
  • نسیم خدابنده لو  تیر ۱, ۱۳۹۷

   سلام
   وقت بخیر به سایت خودتون خوش اومدید
   گیاهان در گلدان سفالی رشد فوق العاده ای دارن و این باور اشتباه . هیچ مشکلی ایجاد نمیشه

   reply

Add a Comment