وبلاگ

پرورش کالانکوئه

Posted by:

پرروش کالانکوئه

پرروش کالانکوئه

پرروش کالانکوئه

نکاتی درباره ی پرروش کالانکوئه:

پرروش کالانکوئه

کالانکوا ها گیاهانی هستند که نیاز به نگهداری و مراقبت کمی دارند که در شرایط نگهداری در خانه (درظروف وگلدان های خانگی بارطوبت کم)نیز رشد میکنند.

نیاز به نور : کالانکوا به مقدار زیادی نور احتیاج دارد گیاه در زمستان ترجیحا باید رو به روی یک پنجره جنوبی باشد و درتابستان در معرض نور غیرمستقیم یا پنجره ی غربی یا شرقی باشد.اگر گیاه کالانکوا شما لاغر وباریک شده است احتمالابه اندازه کافی نور دریافت نکرده است.

نیاز به خاک: گیاه کالانکوا در گلدان هایی که برای گیاهان کاکتوس و گیاهان گوشتی طراحی شده است و زه کشی خوبی دارد به خوبی رشد میکند .میتوانید به گلدان مقداری پرلیت یا ماسه برای بهبود زه کشی یا تخلیه گلدان اضافه کنید.

دما: کالانکوا ها در شرایط عادی خانگی به خوبی عمل می کنند. دمای گیاه را بالای ده درجه سانتیگراد نگه دارید.

پرروش کالانکوئه

آبیاری: آبیاری بیش از حد کالانکوا دلیل اصلی از بین رفتن و  مردن گیاه است. بگذارید خاک گیاه بین دفعات متوالی آبیاری خشک شود سپس به آن آب دهید تا آب از انتهای گلدان بیرون آید و بلافاصله زیر گلدانی را خالی کنید نباید بگذارید گیاه در آب بماند.

تغذیه گیاه: در مدت زمانی که کالانکوا در حال گلدهی است باید آنرا در هر یکی دو هفته با یک تغذیه کننده ی آلی تغذیه کنید.

گلدان: کالانکوا ها در گلدان های محتوی گل رس به خوبی رشد می کنند این گیاهان باید یک زیر گلدانی داشته باشند که بتوان آنرا خالی کرد کالانکواها گیاهان کوچکی هستند که اغلب نیاز به تعویض گلدان ندارند.

نگهداری در تابستان: شما می توانید گیاه خود را در تابستان در فضای باز خارج از خانه قراردهید ولی باید نقطه ای باشد که آنجا از باران در امان باشد.

پرروش کالانکوئه

کاربرد در باغ: کالانکواهایی که در گلدان پرورش یافته اند رو برای استفاده در پاسیو ها طاقچه پنجره و ایوانها ایده آل هستند.

تکثیردانه: دانه های کالانکوا بسیار کوچک هستند که در هر اونس (معادل 30 گرم )از آنها حدود یک تا دو و نیم میلیون دانه وجود دارد .دانه ها باید روی یک سطح باز .با بافت خوب که قبل از بذر پاشی آبیاری شده است قرارگیرند.

پرروش کالانکوئه

pH محیط کشت باید بین 6 تا 6.5باشد وقبل از بذر پاشی باید توسط بخار سترون شده باشد. درمورد ترکیب محیط کشت ترکیب یک نسبت کود گیاهی و یک نسبت ماسه و یا ورمیکولیت شماره ی 4 مناسب می باشد .بذرها را به صورت ردیفی روی محیط کشت .بپاشید وبه آرامی بذرها را درون خاک فشار دهید ودرضمن روی خاک نباید پوششی برای دانه وجود داشته باشد.

پرروش کالانکوئه

سپس سطوح کاشت را توسط یک کیسه ی پلاستیکی شفاف یا یک قطعه شیشه محصور کنید و.درمعرض نور غیر مستقیم ولی شدید قرار دهید .جوانه زنی حدود ده روز زیر نور در دمای بیستویک درجه سانتیگراد.طول می کشد.پوشش پلاستیکی یا شیشه ای را بلافاصله .بعد از ظاهر شدن جوانه بردارید .اگر بذر پاشی را در نیمه اسفند ماه انجام دهید در نیمه آذرماه تا دی ماه تبدیل به یک گیاه گلدار دوازده سانتی می شود .اگر چه بذر پاشی در ماه اسفند ممکن است گیاه را زودتر از زمان موعد در معرض شرایط القایی قرار دهد. باید بذر پاشی را در دی ماه انجام دهید تا گیاه به طول پانزده تا هجده سانتیمتر برسد.

پرروش کالانکوئه

کالانکوا گیاهی روز کوتاه و کیفی است .کالانکوا دوره ی جوانی کوتاهی دارد که در آن  هشت جفت برگ روی گیاه می روید که در این مدت زمان گیاهان روز کوتاه معمولا گل نمی دهند .بعد از دوره ی جوانی می توان از جوانه ها عکس تهیه کرد .در طول شب باید برای گیاه بازه ای برای نور دادن تعیین کنید که اصطلاحا شب گیاه را بشکند .اینکار را توسط لامپ های رشته ای درخشان از ساعت 10 شب تا 2 بامداد انجام دهید و تا آخر اسفند ماه ادامه دهید. جوانه ها هفت هفته بعد از بذر پاشی باید به اندازه ی کافی بزرگ شده باشند تا بتوان آنها را به دو گلدان تقسیم کرد یا پیوند زد.

نویسنده: مهدی کوهنورد

منبع

منابع مورد استفاده:

منبع 1

منبع 2

منبع 3

این مطلب را نیز مطالعه کنید   گیاه آلیسوم یا عسلی (Alyssum)
۰

About the Author:

  پست های مرتبط
  • No related posts found.

Add a Comment