وبلاگ

همروکالیس یا سوسن یک روزه (Hemerocallis ، Daylily)

Posted by:

همروکالیس (Hemerocallis ، Daylily)

همروکالیس یا سوسن یک روزه

Hemerocallis-1

 نام فارسی

 سوسن یک روزه
نام انگلیسی  Hemerocallis ، Daylily
 نام علمی  Hemerocallis minor
 خانواده   Xanthorrhoeaceae

اطلاعات کلی :

نام فارسی : سوسن یک روزه

نام رایج فارسی : سوسن یک روزه، زنبق آبی، زنبق رشتی

نوع:  گیاه چندساله

خانواده:  Xanthorrhoeaceae

ارتفاع : ۳۰سانتی متر تا ۱٫۵ متر

گسترش:  ۹۰ سانتی متر

رنگ گل:  در رنگ های متنوع

نور:  نور کامل با سایه ی جزیی

نیاز آبی:  متوسط

نگهداری:  متوسط

گل:  یک روز عمر می کنند

برگ:  بلند و کشیده و شمشیر مانند

مقاومت : در برابر سرما و گرما و آلودگی هوا

همروکالیس

گل همروکالیس

معرفی همروکالیس

این گیاه به دلیل گل های رنگارنگ و فراوان و در اشکال مختلف در طول بهار و تابستان مورد توجه قرار گرفته است. انواع جدیدی از این گیاه وجود دارد که گل های زیادی تولید می کنند و همچنین دوره ی گلدهی آن ها هم طولانی تر است. بسیاری از سوسن های یک روزه بیش از یک دوره ی گلدهی دارند. گیاهی است که به آسانی رشد می کند و برای طیف گسترده ای از مکان ها مناسب است. این گل بومی شمال آسیا است و بعضی از ارقام آن معطر می باشد.

ویژگی های ظاهری همروکالیس

همروکالیس

بوته همروکالیس

برگ : برگ های بلند و باریک و سبز این گیاه خارج از فصل گلدهی جلوه ی زیبایی به محیط می دهد

همروکالیس

گل : فصل گلدهی با توجه به نوع گل می تواند از بهار تا پاییز متغیر باشد. گل های این گیاه طول عمر یک روزه دارند یعنی صبح گل ها باز می شوند و در عصر و شب از بین می روند. تعداد روز های گلدهی هم با توجه به نوع آن فرق می کند.

همروکالیس

ساقه: ساقه ها بلند و کشیده هستند و گل ها و غنچه های زیادی روی آنها قرار میگیرد

نگهداری همروکالیس

همروکالیس

نور: از کاشت این گیاهان در مکان هایی که سایه سنگین دارند اجتناب کنید. این گیاه آفتاب دوست است و اگر ۶ ساعت در روز به آن آفتاب برسد عملکرد خوبی را در گلدهی دارد.

همروکالیس

آبیاری : برای داشتن سوسن های یک روزه ی تماشایی باید به رطوبت محیط توجه کنید و از کاشت این گیاه در مکان هایی که در تابستان بسیار خشک هستند خودداری کنید. اگرچه که ریشه های این گیاه به خشکی و گرمای هوا مقاوم هستند و بقای گیاه را تضمین می کنند ولی کیفیت و همچنین تعداد گل ها به فراوانی آب و رطوبت بستگی دارند. با دادن کود گیاهی و برگ های خرد شده و مقداری مواد آلی به گیاه از حفظ رطوبت توسط گیاه اطمینان حاصل کنید.

همروکالیس

خاک: این گیاه در خاک های حاصلخیز که با مواد آلی، کمپوست و برگ های پوسیده و کود اصلاح شده است و به خوبی زهکشی شده رشد می کند اما تحمل خاک های فقیر و خاک های رسی سنگین را هم دارد و در خاک های معمولی هم رشد می کند و PH  برای این گیاه اهمیت زیادی ندارد

همروکالیس

همروکالیس

کوددهی : می توانید با اضافه کردن کود و همچنین برداشتن گل های پژمرده در اواسط تابستان گیاه را به گلدهی تشویق کنید. اگر از رشد گیاه راضی نیستید از یک کود همه منظوره در بهار  و به میزان ۵۰ تا ۷۰ گرم در هر متر مربع استفاده کنید.

همروکالیس

همروکالیس

آفات و مشکلات : سوسن های یک روزه گیاهان نسبتا مقاوم و قوی در برابر آفات و بیماری ها هستند. برخی از آسیب های جزئی از مکیدن حشرات مانند شته ها و تریپس می تواند در گیاه مشکل ایجاد کند و راب ها و حلزون ها می توانند به برگ های جوان آسیب وارد کنند و همچنین بیماری زنگ هم در این گیاه امکان پذیر است.

تکثیر :

 همروکالیس

بذر همروکالیس

بوته های بزرگ این گیاه را می توان در بهار یا پاییز تقسیم کرد که این تقسیم هر ۵ سال یکبار انجام می شود. بعد از تقسیم ریشه و اندام های هوایی، آن ها را در مکانی دیگر بکارید شما همچنین می توانید همچنین از طریق کاشت بذر در بهار یا پاییز این گیاه را تکثیر دهید.

ریشه های سوسن یکروزه درون بسته هایی در مراکز باغبانی به فروش می رسد که می تواند گیاهان خوبی را ایجاد کند ولی در ابتدا مراقبت بیشتری نیاز دارد. از خریدن شاخه های رنگ پریده و بلند خودداری کنید. آنهارا به جای کاشتن در زمین در گلدان بکارید و از یک کمپوست چند منظوره ی بدون پیت استفاده کنید و آن را به خوبی آبیاری کنید، گلدان را در یک محل خنک یا گلخانه ی خنک نگه دارید و از مرطوب بودن کمپوست آن اطمینان حاصل کنید. در بهار یا پاییز زمانی که آن ها به اندازه کافی نیرومند شده اند آن ها را در زمین بکارید.

کاربرد:

همروکالیس

همروکالیس

از این گیاه می توان به عنوان یک پوششی که نیاز به مراقبت چندانی ندارد استفاده کرد و در واقع این گیاه یک پوشش ایده آل برای کاشت در مسیر های داخلی و همچنین حاشیه هاست. این گل برای استفاده در فضای سبز بسیار مناسب است و با کاشت در کنار جوی ها و قسمت های مرطوب عملکرد بهتری از خود نشان می دهد.

مباحث اضافی :

همروکالیس

همروکالیس

در گذشته سوسن یکروزه در گروه سوسنیان بوده است و دلیل اسم او هم همین است اما فرق این دو این است که سوسنیان دارای پیاز هستند اما همروکالیس دارای ریزوم می باشد.

منبع : طراحان منظر

Save

این مطلب را نیز مطالعه کنید   شیرین بیان
۰

About the Author:

  پست های مرتبط
  • No related posts found.

Add a Comment