وبلاگ

درختچه گل یخ Chimonanthus

Posted by:

درختچه گل یخ Chimonanthus

درختچه گل یخ

درختچه گل یخ

نام فارسی گل یخ
نام انگلیسی Wintersweet
نام علمی
Chimonanthus
خانواده  Calycanthaceae

درختچه گل یخ

درختچه گل یخ

نوع گیاه: درختچه

نیاز نوری: نه نورکامل ونه سایه ی کامل

ارتفاع: 4.6 متر

عرض: 3 متر

زمان شکوفدهی: اوایل بهار، زمستان، اواخر زمستان

بومی: چین

شرایط pH خاک: اسیدی، خنثی، قلیایی

نوع خاک: خاک رس، خاک لومی، شن و ماسه

سرعت رشد: آرام

نیاز ابی: متوسط

عادت گیاهی: شکلی قائم و راست دارد

فصل میوه دهی: بهار، زمستان

ویژگی گل: زینتی

رنگ گل : زرد روشن، قرمز تیره.قهوه ای مایل به زرد

رنگ گل اصلاح شده: دو رنگ

درختچه گل یخ

رنگ میوه: قهوه ای مایل به زرد(برنزه)، نقره ای

رنگ شاخ وبرگ بهاری: سبز

رنگ شاخ وبرگ در تابستان: سبز

رنگ شاخ و برگ پاییزی: سبز و زرد

رنگ پوست درخت: خاکستری، گل های این گیاه عطر خوشی دارند

تعداد گلبرگها: فرد

بافت شاخ و برگ: شاخ وبرگ درشت وضخیمی دارد. شاخ و برگ این درختچه براق میباشد.

ویژگی های خاص: پوششی بسیار هموار و صاف روی ساقه قراردارد.

موارد استفاده: از گل یخ در کارخانه ها و زیباسازی شهر ها استفاده میشود. این درختچه در خاک های مرطوب رشد بهتری دارد.

معرفی درختچه گل یخ :

درختچه گل یخ

گل یخ بیش از 1000سال پیش در چین کشت شد. و به ژاپن، کره، اروپا، استرالیا و ایالات متحده معرفی شد.این گیاه با شرایط باغ های انگلیسی سازگاری داشته و برای عطر سازی کشت میشود.گل های زرد روشن و مومی شکل این درختچه از دسامبر تا مارس فاقد پوشش ساقه ای میباشند.و پیدایش برگ ها هم زود اتفاق نمیافتد. چین و ژاپن به علت استفاده ی این گیاه در عطرسازی معتبر شدند و بیشتر بخش ها برای تهیه ی اسانس استفاده میشود.علاوه بر عطر سازی در اشپزی و دارو سازی هم کاربرد دارد. به گل یخ Chimonanthus fragransمیگویند.

سرده:

Chimonanthus

بررسی گل یخ از نظر جغرافیایی و توزیع:

درختچه گل یخ

این درختچه بومی چین (از شرق سیچوان و هوبئی به ژجیانگ)است، که در جنگل های کوهستانی با ارتفاع500–1,100 متر از سطح دریا دیده میشود و به عنوان یک گل زینتی در چین و مناطق معتدله کاشته میشود.

گل یخ درختچه ای است برگریز(وگاهی اوقات هم برگ هایی مقاوم دارد)با ارتفاع حداقل 3متر و گسترش 13متر که با برگ های ضخیم و درشت و گل های کوچک وخوشبویی بر روی ساقه های کوتاه در زمستان و بهار قبل از پیدایش برگ ها زیبایی خاصی به طبیعت می بخشد.

تپال های این گیاه مومی شکل و تقریبا شفاف هستند، در حالی که تپال درونی کوچکتر است و رنگ ارغوانی دارد . گرده افشانی اش به کمک سوسک ها انجام میشود. ارقام گل یخ شامل جنون و لوتوس میباشند ، که لوتوس دارای گل های بزرگتر و تپال درونی زرد رنگی است و جنون دارای درختچه و برگ های بزرگتری است اما از عطر ضعیف تری برخوردار است و همچنین دارای گلهای زرد و تپال درونی قرمزی است که هر دو رقم مورد تایید انجمن باغبانی است .

ویژگی ها:

درختچه گل یخ

گل یخ 6 گونه دارد، اما تنها یک گونه ی ان(جنون) در دسترس است .این گونه ی گل یخ ( جنون)بسیار زبیا است که دارای گلها ی زرد مومی شکل است و همچنین در وسط گل مارونی وجود دارد که در ژانویه و فوریه فضا را از بوی خوش پر میکند واقعا بی نظیر است. برگ ها نیزه ای شکل، سبز و برگریز در بهار و برگها ی طلایی در پاییز زیبایی این درختچه را دو برابر میکند. در سال 2005، (IUCN-SSC )گروهی متخصص که گل یخ را در معرض اسیب دانستند.

از بین رفتن جنگل ها را میتوان علت اصلی تکه تکه شدن جمعیت این گیاهان دانست .نیتجه ی کشت وکار طولانی گل یخ در چین تولید تعداد زیادی از این گونه است.اگر چه هنوزبسیاری از گونه هایش معرفی نشده اند. و متخصصین چینی سعی در گسترش و بهبود این گیاه از طریق تکنولوژی DNA دارند.

درختچه گل یخ

گل یخ یکی از محبوب ترین گیاهان زینتی است که به علت بوی خوشش در چین و مناطق معتدله کشت میشود. گل یخ به عنوان یک طب سنتی در چین برای درمان سرخک، سرفه، التهاب لوزه و گلو درد استفاده می شود. تحقیقات علمی بیانگر این است که جنون خاصیت دارویی ضد قارچی دارد.

اسانس گل یخ در لوازم آرایشی، عطریات، بهداشت و آروماتراپی استفاده می شود. برای عطرو طعم چای گیاهی از ان استفاده میشود. صنعت عطر سازی چین از بوی خوش این گیاه بی بهره نبوده.عطر گل یخ و اسطوخودوس در کنار هم بی نظیر است. زیبایی این درختچه در کنار درختچه های زمستانی دیگر مانند daphnes، skimmias و mahonias فوق العاده میشود.

نویسنده : نسترن رضائی دستجری

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   ختمی پرپر
۰

About the Author:

  پست های مرتبط
  • No related posts found.

Add a Comment