وبلاگ

آنتریوم ( Anthurium )

Posted by:

آنتریوم ( Anthurium )

آنتریوم ( Anthurium )

آنتریوم

آنتریوم

نام فارسی  آنتریوم ( گلدم )
نام انگلیسی  Tailflower / Flamingo flower / Anthurium
نام علمی  Anthurium sp
خانواده Araceae

اطلاعات کلی :

آنتریوم
نام فارسی : گلدم ( آنتریوم )
نام فارسی رایج : آنتریوم
نوع : علفی ( که انواعی از آن ها وابسته به سایر گیاهان و انواعی مستقل هستند )
ارتفاع : میتواند تا حدود یک متر برسد
رنگ گل : قرمز ، صورتی ، آبی ، زرد ، سفید
نور : نور زیاد ولی غیر مستقیم
نیاز آبی : متوسط
نگهداری : متوسط
گل : صفحه ای رنگی و قلبی شکل با گل دم بلند در انتهای خود
برگ : مخملی و قلبی شکل به رنگ سبز تیره
میوه : به شکل دانه های ریزی بر روی گل دم گلهای گیاه
مقاومت : متوسط

معرفی :

آنتریوم

آنتریوم

گیاه آنتریوم بومی آمریکا است که از شمال مکزیک تا نواحی شمالی آرژانتین و قسمت هایی از جزایر کارائیب می باشد .
این گیاه دارای گل هایی قلبی شکل با رنگ های زیبای صورتی ، قرمز ، زرد یا سفید است که گلدمی بلند در انتهای گل معمولا به رنگ زرد دارند . همچنین این گیاه برگ هایی قلبی شکل به رنگ سبز تیره دارند .
این گیاه انواع گوناگونی دارند و بخاطر برگ ها و گل ها ی گوناگون و زیبای خود کاربرد زینتی بسیاری دارد .

ویژگی های ظاهری :

آنتریوم

گل : صفحه ی رنگی که به عنوان گل جلب نظر می نمایند در حقیقت براکت هایی رنگی و براق ( معمولا به رنگ های قرمز ، صورتی، آبی ، زرد ، سفید ) هستند که در اواخر بهار یا فصل تابستان ظاهر میشوند . دوام گل های آنتریوم زیاد ( حدود ۲ تا ۳ ماه ) می باشد.
از انتهای گل های آن دم زرد یا قرمز رنگی بیرون میاید .

آنتریوم

آنتریوم

آنتریوم

برگ : برگ هایی مخملی و زیبا و قلبی شکل دارند که رنگ آن ها سبز تیره اند .
انواعی از گیاه آنتریوم به خاطر برگ های زیبایشان ( نه گل هایشان ) کاربرد زینتی دارند.

آنتریوم

ساقه : دارای ساقه های علفی و سبز رنگ می باشد و برگ های زیبایی بر روی خود نگهداری میکنند . در اکثر انواع آن گل ها در انتهای شاخه های آن قرار دارند.

آنتریوم

آنتریوم

نگهداری :

آنتریوم

آنتریوم

نور :

این گیاه برای گلدهی به نور کافی ( اما غیر مستقیم ) نیاز دارد . نور مستقیم آفتاب ممکن است موجب ایجاد ناحیه های قهوه ای رنگ و سوختگی در برگ و مرگ آن شود . همچنین نور زیاد سبب کاهش رشد گیاه و مانع گلدهی آن خواهد شد .
بهترین مکان برای گیاه آنتریوم ، جای نزدیک به یک پنجره جنوبی و یا شرقی و یا هر مکان دیگری که پر نور و روشن است ، می باشد ( البته توجه شود از تابش مستقیم نور و مخصوصا در بعد از ظهر در امان باشد ) مخصوصا در بهار و تابستان و پاییز که نور مستقیم به آن ها آسیب میرساند و نور کم هم منجر به کاهش رشد و تعداد گل های این گیاه میشود .
در طول زمستان که اصولا میزان نور محیط کم است می توان در طی ساعات صبح آن را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دارد .
برخی از انواع آنتریوم به دلیل برگ های زینتی و زیبایشان ( نه گل هایشان ) مورد توجه قرار میگیرند که این نوع از آن ها نور کم محیط را بهتر تحمل میکنند .
دما :

دمای مناسب برای این گیاه در روز ۲۵ – ۳۲ درجه و در شب حدود ۲۱ – ۲۳ درجه است ( اصولا بین دمای شب و روز برای این گیاه باید ۱۰ درجه اختلاف باشد ) .
هر مقدار دمای محیط بالاتر باشد باید رطوبت را افزایش و فاصله دفعات آبیاری کاهش یابد . به دلیل تنظیم درست رطوبت برای گیاه در خانه توصیه میشود دمای محیط نگهداری این گیاه در خانه از ۲۶ درجه بیشتر نشود .
آبیاری :

این گیاه نیاز به خاک مرطوب دارد اما توجه کنید که نباید خاک آن غرقابی و خیس باشد بلکه باید همواره رطوبت آن حفظ شود .
معمولا زمان آبدهی به این گیاه وقتی است که سطح رویین خاک شروع به خشک شدن کرد و مقدار آبی که به آن میدهید باید به اندازه ای باشد که آب اضافی از منفذ زیرین گلدان خارج شود ( خروج آب اضافی از گلدان نمایانگر دادن مقدار آب کافی به گیاه است )
خاک :

به خاکی مرطوب با مواد ارگانیک زیاد نیاز دارد . توصیه میکنیم از خاکی با ترکیب از یک قسمت پیت موس + یک قسمت خاک برگ + یک قسمت پرلایت استفاده کنید ( به طور کلی خاکی سبک با مواد ارگانیک مناسب آن است )
توجه شود زمانی که ریشه های گیاه از گلدان خارج شده یا سطح خاک گلدان به علت رشد گیاه و یا آبیاری آن نشست کرده است ، باید گلدان را تعویض کنید .
کوددهی :

کودهایی با نصف قدرت ( ملایم ) مثلا فرمول ۱۰ – ۱۰ – ۱۰ را توصیه میکنیم . طبق نتایج بدست آمده از تجربیات پرورشدهندگان این گیاه ، کود هایی با نصف غلظت و حتی یک چهارم غلظت استفاده کنید و همچنین کودهایی با فسفر بیشتر ( در مقایسه با نیتروژن مانند فرمول ۱۵ – ۳۰ – ۱۵ و یا ۱۰ – ۲۰ – ۱۰ ) گیاه را به گلدهی تشویق میکنند ( البته باز هم تاکید میکنیم که کود را با نصف غلظت توصیه شده استفاده کنید ) .
کوددهی با غلظت هایی معمولی که برای سایر گیاهان استفاده میشود برای این گیاه بسیار مضر است و سبب زرد شدن برگ هایی که در قسمت پایین گیاه قرار دارند می شود همچنین سبب سوختگی نوک برگ ها میشود . اگر از آب با املاح بالا استفاده کنید به تدریج این لکه های سوختگی بزرگتر خواهند شد .
شما می توانید برای شستوشوی خاک و خروج املاح اضافی از آن ، موتی گیاه را با آب مقطر آبیاری کنید .
آفات و مشکلات :

شته ، تریپس و انواع شپشک ها را میتوان انواعی از آفات این گیاه نام برد . یکی دیگر از آفت های آن نوعی نماتد است که برگ های جوان گیاه را آلوده میکند و سبب رگه دار شدن سطح برگ ها میشود .
اگر شدت آلودگی گیاه زیاد شود میتواند برگ های گیاه را خشک کند و از بین ببرد .
از بیماری های این گیاه می توان مهمترین آن یعنی بیماری قارچی ریزوکتونیا ( Rhizoctinia ) را نام برد که در شرایط دما و رطوبت بالای محیط و خاکی با زهکشی نامناسب شیوع می یابد .
سوختگی باکتریایی منجر به تشکیل لکه های قهوه ای رنگ بر روی برگ ها می شود .
یکی دیگر از مشکلات این گیاه پژمردگی باکتریایی توسط باکتری Ralstonia Solanacearum است که سبب میشود ابتدا برگ ها زرد شوند و سپس نواحی رگبرگی قهوه ای یا برنزه شوند و ساقه ها پژمرده خواهند شد .

تکثیر :

آنتریوم
این گیاه را به روش های مختلفی میتوان تکثیر کرد :
۱ – بذر :

برای تکثیر این گیاه از طریق بذر باید از بذر رسیده استفاده شود . بذر بر روی گیاه در مدت ۶ – ۷ ماه میرسد .
برای جوانه زنی بهتر بذر ، باید پوشش بذر را برداشت که از طریق گذاشتن بذر ها ۳ الی ۴ روز در ظرف آب ۲۱ درجه به منظور خیس خوردن و نرم شدن پوشش بذر ، می توان این کار را انجام داد ( البته توجه شود که روزانه باید آب ظرف تعویض شود و آب تازه در آن بریزید ) .
بعد از آماده کردن بذر برای کاشتن ، حال باید بستر کاشت را محیا کرد . بستر کاشت میتواند مخلوطی از سه چهارم خزه اسفاگنوم + یک چهارم زغال چوب مخصوص آکواریوم باشد یا میتواند ترکیبی از پرلایت + کوکوپیت باشد .
برای کاشت بذر ها باید آن را بر روی سطح بستر کاشت قرار داد و با کف دست آن ها را به سطح خاک فشرد ( فرو رفتن بذر ها به عمق ۳ میلی متر در بستر کاشت کافی است ) . سپس باید آن ها را به صورت غبارپاشی آبیاری کرد . سپس گلدان ها را در مکان گرم با دمای ۲۶ – ۲۹ درجه سانتی گراد و پر نور و به دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید .

آنتریوم

بذر آنتریوم

آنتریوم

آنتریوم

آنتریوم
۲ – تقسیم بوته :

این کار را می توان زمان تعویض گلدان انجام داد . زمانی که گیاه را از گلدان خارج کردید با وسیله ای تیز توده ی ریشه به همراه برگسار متصل به آن به چند قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را به عنوان گیاهی مستقل در گلدان کاشت و پرورش داد .

۳ – قلمه گیری :

این روش را در همه ی فصول سال به جز در زمستان می توان به کار برد . در این روش باید قلمه ها به طول حدود ۱۰ – ۱۵ سانتی متر ترجیحا از قسمت های پایین ساقه تهیه کرد . سپس آن قلمه ها را در بستری مناسب کشت داد . بستر کشت مناسب برای قلمه ها مخلوطی از خاک برگ + پیت موس و یا شنی + پیت موس ( و یا مخلوط های دیگری که سبک هستند و رطوبت خود را به خوبی حفظ میکنند ) است . دمای مناسب برای کشت قلمه ها در حدود ۲۲ – ۲۴ درجه سانتی گراد است .
توجه شود  که رشد ریشه های قلمه وابسته به رطوبت دائمی است پس باید همواره بستر کاشت آن را مرطوب نگه داشت . برای این منظور برخی آن ها را در آب نگهداری می کنند و سپس به بستر کاشت منتقل میکنند .

۴ – پاجوش :

جدا کردن پاجوش ها روش دیگری برای تکثیر آن ها می باشد . پاجوشی که ۳ – ۴ برگ داشته باشد آماده است از گیاه مادری جدا شده و آن را به عنوان گیاه مستقل پرورش داد .

 کاربرد :

آنتریوم

آنتریوم

گیاه آنتریوم به علت انواع مختلف زیبایی های بسیاری دارد و دارای کاربرد زینتی خوبی است .
انواعی از آن به خاطر برگهای زیبایش و انواعی به خاطر گل های بی نظیرش در گل فروشی ها به عنوان دسته گل و یا در گلدان های منازل و باغچه ها مورد استفاده قرار میگیرد .

آنتریوم
مباحث اضافی :
پس از اتمام دوران گلدهی در زمستان اقدام به تعویض گلدان نمایید ، دقت کنید که در هر حال گلدان باید دارای زهکشی مناسب باشد .
بهتر است برگ های آن را تمیز کنید ، برای اینکار می توانید از پارچه یا اسفنج مرطوب استفاده نمایید . اگر نیاز بود مواد براق کننده شیمیایی استفاده کنید فقط یک بار در ماه حق استفاده از آن دارید .
اگر سطح برگ ها مملوء از تار عنکبوت شد عامل آن کنه ریز قرمز است که با پارچه و یا اسفنج مرطوب برگ ها را تمیز و با سم کنه کش طبق دستور سم پاشی کرده تا علایم برطرف گردند ( تامین رطوبت در کاهش آفت موثر است ) .

منبع : طراحان منظر

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   علف شیر(Galega officinalis)
۰

About the Author:

دانشجو مهندسی فضای سبز دانشگاه تهران
  پست های مرتبط
  • No related posts found.

Add a Comment