یاس زرد

یاس زرد (Forsythia)

یاس زرد (Forsythia)

یاس زرد و معرفی آن

یاس زرد

نام فارسی یاس زرد
نام انگلیسی Forsythia
نام علمی Forsythia
خانواده Oleaceae

معرفی کلی:

یاس زرد

نیاز نوری: نور کامل ویا جزیی

نوع: درختچه

قد:2.4 متر تا 6

عرض:2.7 متر

رنگ شاخ و برگ: سبزفسفری/طلایی

ویژگی های فصلی: شاخ و برگ رنگارنگ پاییزی/شکوفه های بهاری

موارد استفاده: مقاوم در برابرخشکی، مناسب برای حفظ حریم خصوصی ، پوشش زمین .شیب / کنترل فرسایش

ویژگی های خاص:گل های شاخه بریده و نیاز مراقبتی کم

معرفی:

یاس زرد

یاس زرد بوته ای است که رشد سریعی دارد بطوریکه در هر سال 30 تا 60 سانتی متر بزرگتر میشود. غالبا بوته ی یاس باید هرس شود ولی انجام هرس یا انجام ندادن ان سلیقه ای است.محل کاشت این بوته  اهمیت دارد ومیتوان ان را به تنهایی یا بهمراه گیاهان دیگر کاشت. اگر این بوته بطور طبیعی و بدون هرس رشد کند بسیار زیباتر خواهد شددرحالیکه اگر به صورت ردیفی کاشته شودبه هرس نیاز دارد تا ظاهر منظمی داشته باشد. بوته های یاس زرد در اغاز بهار شکوفا میشوند.این بوته یا بعنوان پرچین و یا به تنهایی کاشته میشود. شمامیتواند با قراردادن این بوته ها در اتاق های روشن شکوفه های یاس را در روز های سرد زمستان هم داشته باشید. یاس زرد را “بل طلایی”هم میگویند.

تکثیر بوته ی  یاس زرد:

یاس زرد

تکثیریاس زرد به روش قلمه زدن است وقلمه بایدازقسمت های تازه ی گیاه انتخاب شود.اندازه ی برش شاخه هاباید بین سه تا شش اینچ باشد و  بعد از برش  قسمت انتهایی این شاخه هاباید در خاک مرطوب قراربگیرند. رشد ریشه تنها چند هفته طول خواهدکشید و خاک مرطوب به رشد ریشه ها کمک میکند. در هر زمان امکان پیوند قلمه ی ریشه وجود دارد.اما زمستان بهترین زمان برای انجام این کاراست.چراکه گیاه خواب است.

مراقبت عمومی از یاس زرد:

یاس زرد

این گیاه مراقبت زیادی نیاز ندارد با این حال مواردی وجود دارد که با انجام انها میتوانیم بهترین عملکرداین بوته را ببینیم.

مورد اول : بوته ی یاس زرد باید در افتاب خوبی قرارداشته باشدو شما باید مطمئن باشیددر روز حداقل شش ساعت نور افتاب را دریافت کند.چراکه نور کم منجر به کاهش گلدهی میشود.

مورد دوم : خاک مرطوب و غنی از مواد الی خاک مناسبی برای این گیاه میباشد و در خاک باتلاقی و لجنزار به خوبی رشد نخواهد کرد.استفاده از مالچ باعث میشود خاک مرطوب باقی بماندو علف های هرز هم کمتر شوند و این ماده ی الی جدید منجر میشود خاک مناسب تری برای رشدگیاه به وجود اید.

آبیاری:

یاس زرد

گفته شد که بوته های یاس زرد در خاک مرطوب رشد خوبی دارند.یاس زرد باید حداقل 5 سانتی متر  اب در طول یک هفته دریافت کند تا به خوبی سیراب شود.اگربارش باران به اندازه ی کافی نیست شما میتوانیدبا اب شرب ابیاری را انجام دهید ولی اگر نگران اب و کم ابی هستید نیازی به ابیاری هم نیست چرا که این گیاه شرایط کم ابی را تحمل میکند.

کوددهی:

یاس زرد

شما باید برای رشدبهتر ازیک نوع  کودمناسب استفاده کنیدو کود دهی بهتر است در دو یا سه ماه از فصل های بهار وتابستان انجام شودونباید در پاییز و زمستان به گیاه کود داده شود.

هرس:

یاس زرد

بوته ی یاس زرد باید هر سال هرس شود و بدون هرس رشد بی رویه خواهد داشت و بهترین  زمان برای انجام این کار درست پس ازپایان گلدهی است.مراقبت از بوته ی یاس زرد اسان اما بسیار ضروری است و با مراقبت صحیح میتوانیم در بهار بوته ی خود را پر از گل ببینیم.هرچند که این بوته ی گیاهی باوجود خاک و مواد مغذی نامناسب رشد خواهد کرد ولی هرس سالانه حداقل کمک ما برای گیاه به شمار میرود. باقطع شاخه های زائدمیتوانیم  از رشد افراطی جلوگیری کنیم و بوته های جوان به هرس نسبتا کمی نیاز دارند.یاس زرد بین چند سال رشد خود هر ساله به هرس نیاز دارد مخصوصا  شاخه هایی که بطرف زمین در حال رشد هستند .

یاس زرد بوته ای است که رشد سریعی دارد وممکن است در مواردی 3 متر ارتفاع داشته باشد در حالیکه وسعت چندانی ندارد درنتیجه  هرس برای این گیاه ضروری است .پیرایش یاس زرد هنگام جوانی به کنترل شکل و اندازه اش کمک میکند.

زمان هرس

یاس زرد

بهترین زمان هرس پس از پایان گلدهی است و از انجایی که شکوفه ها در بخش های قدیمی قرار دارند و جوانه های گل پس از پیدایش قسمت های جدید ایجاد میشوند هرس یاس زرد در اواخر تابستان یا پاییز منجر به کاهش تعداد گل در بهار میشود.

نکته ای که باید در هنگام هرس به ان توجه کنیم

یاس زرد

یاس زرد دارای رشد قوسی شکل است و نباید این حالت رادر هنگام هرس از بین ببریم .متاسفانه برای ایجاد پرچین این قوس از بین میرودواین امر منجر میشود گیاه توانایی گلدهی خود را ازدست بدهد.

در یک بوته ی بالغ، کاهش حداقل یک چهارم تا یک سوم از بخش های قدیمی تر و شاخه های ضخیم نزدیک به سطح زمین کافی است. در حالیکه دربوته های بسیار قدیمی باید کل بوته به میزان 4 اینچ از سطح زمین هرس شودوبا این کار دوباره شاخه های جدید وبا طراوت رشد میکند و شما در عرض دو سال یک بوته ی جدید خواهید  داشت.

 هرس و مراقبت ازبوته های قدیمی بسیار مهم و دشوارتر از بوته های جوان است چراکه هرس شاخه های قدیمی هم باعث ایجاد شاخه های جدید میشود وهم باعث رسیدن نور به بخش های مرکزی خواهد شد. اما در صورتی که رشد گیاه کم است نیازی به هرس نیست.

جالب است که هرس این گیاه(یاس زرد) به زمان زیادی هم  نیاز ندارد.

گلدهی در زمستان

یاس زرد

با قطع چند شاخه و قراردادن انها در ظرف اب و نگهداری در محیطی  روشن بعدازچند هفته میتوانیم شکوفه های طلایی یاس را در زمستان ببینیم.

حشرات و بیماری ها

حشرات و بیماری ها ی این گیاه کم هستند. و در صورت بروز بیماری درمان از طریق حشره کش ها یا قارچ کش ها انجام میشود.

نویسنده: نسترن رضائی دستجردی

منبع

منابع مورد استفاده :

منبع 1

منبع 2

منبع 3

منبع 4

این مطلب را نیز مطالعه کنید   نرگس درختی (Sweet Mock Orange)
1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *