گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی ( Jerusalem cherry )

گیلاس مجلسی  (Jerusalem cherry)

گیلاس مجلسی ( Jerusalem cherry )

گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی

نام فارسی گیلاس مجلسی
نام انگلیسی Jerusalem cherry
نام علمی Solaum Pseudocapsieum
خانواده solanaceaa

 

اطلاعات کلی :

نام فارسی : تاجریزی

نام رایج فارسی : گیلاس مجلسی

نوع : درختچه چند ساله ( ولی اغلب به صورت یک ساله مورد استفاده قرار میگیرد )

خانواده : solanaceaa

ارتفاع : cm ( 45 _ 60 )

گسترش : ( ۶۱ _ ۹۱ ) cm

رنگ گل : سفید

نور : نور کامل آفتاب ( حد متوسط )

نیاز آبی : متوسط ( همواره مرطوب )

نگهداری : متوسط ( نیاز به مراقبت مناسب دارد )

گل : ستاره ای شکل

برگ : کشیده و بیضی شکل به رنگ سبز تیره و دارای حاشیه ی کنگره ای و نوک تیز

میوه : کوچک و گرد به رنگ های سبز و زرد و نارنجی و قرمز پر رنگ تغییر رنگ می دهد

مقاومت : مقاوم به گرما

گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی

 

معرفی :

گیلاس مجلسی راست ، پر پشت و درختچه ای همیشه سبز و در مناطق گرمسیری است. از گیاهان میوه زینتی میباشد .

بومی افریقا و برزیل است . درختچه چند ساله بوده و میتوان چندین سال آن را در گلدان نگهداری کرد ولی به علت اینکه آن را میتوان به راحتی با بذر افزایش داد به صورت یک ساله مورد استفاده قرار میگیرند .

این گیاه به نور کامل آفتاب و رطوبت نیاز دارد . در تابستان گل های سفید رنگی میدهد که در اواخر تابستان و اوایل پاییز به میوه های گرد با بازه تغییر رنگ سبز ، زرد ، نارنجی و قرمز پر رنگ ، تبدیل میشوند که این میوه ها سمی و غیر خوراکی بوده و باید از دسترس کودکان قرار گیرند . گیلاس مجلسی میتواند تا ۳ ماه میوه های خود را حفظ کند .

( این گیاه را نباید با فلفل زینتی از همین تیره که یکساله است و اغلب میوه های کشیده و باریک دارد ،اشتباه شود )

گیلاس مجلسی

ویژگی های ظاهری :

برگ : برگ هایی نرم به رنگ سبز تیره دارند . کشیده و بیضی اند و دارای حاشیه ی کنگره ای و نوک تیز اند . طول این برگ ها تقریبا ۵ – ۷ سانتی متر می باشند .

گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی

گل : گل هایی سفید رنگ و ستاره ای شکل دارند و وسط آن ها زرد رنگ است . این گل ها دارای ۵ گلبرگ هستند .

گیلاس مجلسی

گل گیلاس مجلسی

 

گیلاس مجلسی

برگ گیلاس مجلسی

ساقه : دارای ساقه هایی که به سمت بالا رشد میکنند و بی مو و یا دارای اندکی ذره های مو مانند ظریفی بر روی سطح بیرونی خود هستند . ساقه های آن پر طاقت و منشعب هستند .

گیلاس مجلسی

میوه گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی

درختچه گیلاس مجلسی

نگهداری :

گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی در گلدان

نور : این گیاه باید در محیطی با حد متوسط نور قرار گیرد ( نه در تابش شدید آفتاب ) و چنان چه در محیط نور کم ، دمای زیاد یا آلودگی هوا وجود داشته باشد برگ ها و میوه های آن میریزند .

چون این گیاه از نور روشن و دمای نسبتا پایین لذت می برد ، شما میتوانید اجازه دهید آن در طول تابستان بیرون باشد ( البته در دما مناسب ) . ولی به طور کلی محیط مناسب برای رشد آن داخل ساختمان است .توصیه می شود آن را به علت دریافت نور خورشید در کنار پنجره قرار دهید .

گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی در گلدان

دما : دمای محیطی که گلدان های گیلاس مجلسی را در آن قرار می دهند بین ۱۶ _ ۲۴ درجه سانتی گراد می باشد که بهترین دما حدود ۲۰ درجه برای آن می باشد .

آبیاری : خاک گلدان باید همیشه رطوبت داشته باشد بنابراین شما میتوانید در فصل تابستان هر روز به میزان کم گیاه را آبیاری کنید یا یک روز در میان آب بدهید و هر روز برگ ها را با اسپری آب پاشی کنید . در پاییز باید دقت کرد که به دلیل کاهش سریع رشد ، گیاه را زیاد از حد آب ندهید که این عمل هم به گل آسیب می رساند و هم منجر به ریزش برگ ها و هم پوسیدگی ریشه می شود . توجه شود که شرایط نا منظم آبیاری گیاه موجب ریزش میوه ها می شود .

در فصل زمستان شما میتوانید هفته ای دو بار آن را آبیاری کنید که باز هم به دمای محیط و شرایط نگهداری شما بستگی دارد ( در اواخر سال و اوایل بهار از میزان آبیاری بکاهید ).

به طور کلی برای تعیین زمان آبیاری باید توجه کرد که در فاصله دو آبیاری سطح خاک باید کمی مرطوب باشد ( آبیاری بسته به شرایط محیطی متفاوت است ) برای تشخیص درست زمان آن ، قبل از آبیاری ۲ تا ۳ سانتی متر از خاک را کنار بزنید اگر رطوبت کمی حس کردید شروع به آبیاری کنید طوری که چند قطره آب اضافی از زیر گلدان خارج شود .

خاک : خاک مناسب آن ها مخلوطی از خاک باغچه و خاک برگ است ( خاک غنی شده میتوان استفاده کرد ) و خاک آن باید همیشه مرطوب باشد .

گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی در فضای سبز

کود دهی : در فصل تابستان هر دو هفته یکبار به میزان ۳ گرم در لیتر از کود های مایع ( ۵_۱۰_۵ ) تغذیه کنید چون زمانی است که میوه های گیلاس شروع به رسیدن میکنند و به مواد غذایی بیشتری گل شما نیاز دارد . زمانی که گلدهی گیاه به پایان رسیده کود دهی را قطع کنید .

آفات و مشکلات : شته ها ، کنه های عنکبوتی و مگس سفید می توانند تبدیل به یک مشکل شوند اگر محیط زیست بیش از حد گرم باشد .

می توانید آن ها را از طریق شستن گیاه با یک صابون حشره کش کنترل کنید .

.

تکثیر :

گیلاس مجلسی

بذر گیلاس مجلسی

به دو روش صورت میگیرد :

۱ – کاشت بذر : در فصل پاییز میوه های گیلاس شروع به رسیدن میکنند و داخل این میوه ها بذر هایی تشکیل میشود که شما میتوانید بذر ها را از داخل میوه ها در بیاورید و در فصل بهار در گلدان بکارید .

بعد از اینکه چند برگه شدن ، گیاهچه های جوان را میتوانید در گلدان اصلی تان انتقال دهید . ( بذر آن در دمای ۱۳_۳۰ قادر به تندش است ولی دمای بهینه برای کار ۲۳ است )

۲ – قلمه زدن ساقه : در فصل بهار از انتهای ساقه ، قلمه ای به طول ۵ تا ۷ سانتی متر جدا کنید ( یعنی قسمتی از شاخه که جوانه جانبی یا انتهاییی دارد ) .

آن قسمت رابرای ریشه زایی در محیط مناسب قرار دهید ( در قلمه ی ساقه ، ریشه های نا بجا باید تشکیل یابند ) پس از تولید ریشه آن را بصورت مستقل بکارید و پرورش دهید .

کاربرد :

گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی در گلدان

این گیاه کاربرد زینتی دارد و میتوان آن را در گلدان پروش داد و در آپارتملن ها استفاده کرد.( در فضای ازاد هم قابل نگهداری میباشد )

با توجه داشت که میوه های این گیاه فقط جنبه زینتی دارند و غیر خوراکی میباشند و باید دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی خود قرار دهید .

گیلاس مجلسی

گیلاس مجلسی در فضای سبز

مباحث اضافی :

استراحت دادن به گیاه در جای خنک به پدیدار شدن گل های باطراوت در فصل جدید کمک میکند .

هچنین میتوان جهت استراحت دادن به گیاه هنگامی که میوه های گیاه جذابیت و طراوت خود را از دست دادن شاخه ها را از نیمه ببرید و ابیاری را تا حدی که خاک خشک نشود ، کاهش دهید .

اگر گیاه خود را در فضای بسته یا آپارتمان نگهداری میکنید گاهی ممکن است گیلاس مجلسی شما گل بدهد اما تبدیل به میوه نشوند که دلیل آن عدم گرد افشانی آن هاست زیرا در آزاد باد و حشرات عملیات گردافشانی را انجام میدهند ولی در فضای بسته شما باید در این کار به گیاه کمک کنید به این روش که هنگام شکوفایی گل ها و تشکیل گرده در گل ها با استفاده از یک فرچه ظریف یا قلم مو گرده های روی بساک پرچم را به آرامی بردارید و قلم موی حاوی گرده را روی سایر گل ها به آرامی تکان دهید .

منبع : طراحان منظر

3 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *