معرفی گیاه رازیانه

گیاه رازیانه Fennel

معرفی گیاه رازیانه Fennel

گیاه رازیانه و معرفی این گیاه

معرفی گیاه رازیانه

کشت بذر گیاه رازیانه :

مستقیم ؛ جوانه زنی بذر 12 تا 18 روز  و دمای 50 تا 70 فارنهایت

عمر بذر: 2روز

خاک: با زهکشی مناسب

نور: نیاز به نور کامل

بذر: 10تا 12 بخشی

نهال: 10تا12 بخشی

روز تا برداشت: 100 روز

رازیانه بومی منطقه مدیترانه است، اما امروزه در سراسر جهان کشت می شود. این یک گیاه چند ساله معطر است که درارتفاع حدود 150 سانتی متر رشد میکند ، دارای رنگ سبز تیره، برگ چرمی، گل های زرد چتری و کوچک، دانه بیضی شکل است که در پاییز جمع آوری میشود.

ساقه های بلند شبیه به کرفس دارد و اغلب به عنوان سبزیجات مصرف می شود، در حالی که برگها و دانه ها برای عطر و طعم غذاها استفاده می شوند. اگر چه طعم و عطر رازیانه گاهی با انیسون و یا شیرین بیان اشتباه گرفته میشود،این گیاه در واقع مرتبط با زیره است. رازیانه یکی ازقدیمی ترین گیاهان  کشت شده و بسیار با ارزش برای رومیان است. رزمندگان ازآن برای حفظ سلامتی وبانوان برای رفع چاقی استفاده میکردند.

معرفی گیاه رازیانه

رومی ها براین باورند که مارها شیره گیاه را برای بهبود فعالیت پلینی بینایی خود میمکند،  این گیاه برای “تاری دید انسان”توصیه می شود.این یکی از نه گیاهان مقدس آنگلوساکسون بود. شارلمانی اعلام کرد وجود این گیاه به دلیل خواص درمانی آن در هر باغ ضروری است.. در نام یونانی آن ماراتن ، به معنی “به رشد نازک.”است. این نام به دلیل شهرت این گیاه برای کم کردن وزن به آن داده شد. در قرون وسطی درطول مراسم کلیسا، ازدانه های آن برای توقف صدای معده استفاده میشد.

استنشاق گیاه اغلب راهکاری برای درمان اختلالات تنفسی بود.ددر لاکنونجا متن نوشته دارویی قرن دهم آنگلوسکسون توصیه شده که رازیانه و هاسوک (علف یا نی بوریای خشک ) و پنبه را با هم در جایی که باد می وزد بسوزانید و همچنین توصیه میکند طبیب به بیمار بخار متصاعد کند.این مشابه استفاده بومیان آمریکا ازمکان عرق ریزی یا سونا مدرن است، که در آن گیاهان بر روی سنگ داغ برای   افزایش فرایند بخار دهی  قرار داده میشدند.

راهنمای رشد

نکات رشدی گیاه رازیانه

معرفی گیاه رازیانه

تعیین محل یک  باغ با قرار گرفتن  کامل درمعرض آفتاب و دارای خاک با زهکشی خوب بعد ازآخرین سرمای منطقه خاک عمیق و غنی شاخ و برگ حساس تولید می کند. اضافه کردن کود معمولی و یا مالچ اگر برای غنی سازی خاک مورد نیاز است. راهنمای کاربرد آن را مطالعه کنید.

بذرهای بزرگ 30 سانتی متر مجزا که باید با 1 سانتی متر  از خاک پوشیده شود.برای کشت ردیفی،ردیفهای کاشت مجزا با فاصله 90 سانتی متر  از هم  مناسب هستند. تا زمان ظاهر شدن جوانه ها آبدهی به خاک با  نازلهای کوچک اسپری تنظیم میشود، معمولا بین 1 تا 2 هفته، پس از آن یک یا دو باردرهفته آبیاری مورد نیاز است. به چوب بستن گیاهان رازیانه در مکان های بادی وقتی که 40سانتی متر  ارتفاع دارند،برای برخی از گیاهان وقتی به ارتفاع 90 سانتی متر تا 120 سانتی متر  میرسند. مالچ 10 سانتی متر بر روی گیاه برای حفاظت زمستانه با شاخه های همیشه سبز ، برگ درختان و یا نی.

نگهداری گیاه رازیانه

معرفی گیاه رازیانه

برای رسیدن رازیانه به بلوغ به طور کلی در حدود 100 روز زمان لازم است. رازیانه خودکاشت است، اما شما می توانید طرح خود را با خرید بذر و یا ارقام کوچک فقط در حد خزانه آغاز کنید رازیانه به خاک لومی خیلی غنی برای رشد نیاز ندارد. تنها  نیاز آن این است که در خاکی با زهکشی خوب کاشته شود. کاشت رازیانه درخاک غنی وحاصلخیز توصیه نمی شود، زیرا این گیاه اگرزیاد تغذیه شود مقدار زیادی از روغنهای معطرو طعم خود را از دست خواهد داد. مراقب باشید گیاه رازیانه از سایر گیاهان در باغ فاصله داشته باشد،چون دگرگرده افشانی انجام میشود، که نتایج خوبی نخواهد داشت. به جای آن در گلدان به دور از طرح باغ، و یا حداقل در پشت باغ قرار دهید.رازیانه دارای ریشه مسقیم و بلند است.

راهنمای برداشت

معرفی گیاه رازیانه

اگر رازیانه را برای بذر آن پرورش میدهید،رازیانه حدودا در اواخر ماه مرداد بالغ میشود. برای اطمینان از رنگ قهوه ای روشن بذرها آنهارا از نزدیک ببینید، اما چتر نباید ظاهرشده باشد. یک روش خوب برای برداشت پوشاندن تور در اطراف چتر و سپس قطع ساقه است.

ذخیره بذر

معرفی گیاه رازیانه

برای خشک کردن آنرا آویزان کنید و زمانی که بطور کامل خشک شد،برای خارج کردن بذر ساقه آنرا روی یک سطح سخت با دست مالش دهید. کاملا مطمئن شوید که دانه قبل از ذخیره سازی در یک ظرف محفوظ از هوابه طور کامل خشک می باشد.

منبع

نویسنده: ثریا قمی

این مطلب را نیز مطالعه کنید   آرتمیزیا (Artemisia)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *