گیاهان کم نیاز

گیاهان کم نیاز از نظر نگهداری

گیاهان کم نیاز

گیاهان کم نیاز و نحوه نگهداری اجمالی آن ها

گیاهان کم نیاز

معرفی چندی از گیاهان کم نیاز مناسب برای مکان های بسته :

در حالیکه خود را ادر اطاق دلگیر اداره حبس کرده‌اید، در بیرون از محل کارتان هوای خوب تابستان در جریان است. خوشبختانه برای شما که در شرایط بسته قراردارید، گیاهان کم نیاز  با مراقبت اندک وجود دارند که نور کم لامپ فلوئورسنت محل کارتان برای رشد آنها کاملا مناسب می‌باشد این گیاهان کم نیاز  مورد نظر نه تنها به محل کارتان روح تازه‌ای می‌بخشند بلکه هوا را پارک کرده و جریان هوای تازه بیرون را ب اطاق شما می‌آورند.

گیاهان معمول مورد استفاده در فضای بسته

بهترین گیاهان که به طور معمول در محیط‌ های کاری، مدرسه‌ها، مطب پزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرند آنهایی هستند که نگهداری آسانی داشته و برای رشد به نور کم نیاز دارند. این گیاهان کاملا با شرایط گردوغبار و هوای خشک سازگارند و اگر به آنها به طور مرتب هم آب ندهید  از بین نمی‌روند. اگر گلدان این گیاهان کهنه یا قدیمی شده باشد می‌توانید آنها را به گلدان‌های جدیدی انتقال دهید و به عنوان دکور تزئینی از آن‌ها استفاده کنید.

گیاه عنکبوتی

Chlorophytum_comosum

گیاه عنکبوتی (Chrolophytum comosum) با برگ‌های راه راه سبز و سفید در یک گلدان آویز بسیار زیبا به نظر می‌رسد. زمانی که ساقه‌های بلند گیاه از اطرف گلدان آویزان شود می‌توانید قسمت‌هایی از گیاه را جدا کرده و به طور جداگانه در گلدان دیگر بکارید تا گیاه جدیدی داشته باشید.

گیاه مار( زبان مادر زن)

گیاهان کم نیاز

گیاه مار (Sanseveria trifasciata)  گیاه فراموش شده دیگری است که برای محیط‌های بسته مناسب بوده و تقریبا در هر محیطی با حداقل امکانات رشد می‌کند. حتی اگر برای مدتی آب دادن به این گیاه را فراموش کنید با هم اتفاق بدی برای آن نمی‌افتد . هر دو گیاه مار و عنکبوتی برای جذب مواد سمی موجود در هوای بسته اطاق بسیار مناسب می‌باشند.

پتوس

گیاهان کم نیاز

پتوس (Epipremnum aureum) گیاه مقاوم و جان سخت دیگری است که اگر به صورت آویز استفاده شود با برگ‌های سبز براق خود برای پوشاندن قفسه‌ها، گوشه‌ دیوارها و فایل‌های اداره‌جات بسیار مناسب می‌باشد. شما می‌توانید قسمت‌های بلند و آویزان شده آن را مرتب  و منظم کنید و آنها را برای چند هفته در ظرف آب قرار دهید تا برای قسمت‌های جدا شده ریشه‌های جدید ایجاد شود. سپس آن‌ها را در گلدان‌های جدید قرار داده و به دوستان خود هدیه دهید. مراقبت از پتوس بسیار آسان بوده و به حداقل نور برای رشد نیاز دارد.

اسپاتی فیلوم

گیاهان کم نیاز

Quarrel of flowers

اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum) گیاه آپارتمانی دیگری است که در هتل‌ها، مراکز تفریحی و مکان های فاقد پنجره بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد چون در شرایط نور غیر مستقیم و آب کم به خوبی رشد می‌کند. در حقیقت آب زیاد باعث مرگ گیاه می‌شود

گیاه غیر معمول آپارتمانی

چند گیاه منحصر به فرد وجود دارد که در گروه گیاهان آپارتمانی معمولی قرار نمی‌گیرند. آنها هم شرایط نگهداری آسان داشته و هم در نور کم داخل فضاهای بسته زنده مانده و رشد می‌کنند.

گیاهان هوازی

گیاهان کم نیاز

گیاهان هوازی چون تاج کمالی Tillandsia گیاهانی تقریبا با مراقبت کم می باشند در واقع این گیاهان برای رشد خود نیاز به خاک ندارد. آنها رونده‌ترین گیاهان تزئینی هستند که در هر جایی  از مهد کودک گرفته تا بوتیک‌ها قابل رویت می‌باشند. می‌توانید آن‌ها را از دیوار آویزان کنید یا در گلدان، تکه‌های چوب، سنگ قرار دهید.

کاهوی آبی

گیاهان کم نیاز

کاهوی آبی (Pistia stratiotes) گیاه غیر معمول دیگری است که بطور کامل به خاک نیاز ندارد. این گیاه آبزی در یک گلدان یا کوزه و یا حتی در یک بشقاب با سنگ‌های تزئینی بسیار دوست داشتنی است.

تراریوم‌ها

گیاهان کم نیاز

انتخاب لذت بخش دیگر برای روی میز کار شما یا گوشه اطاقتان تراریوم می‌باشد . شما می‌توانید با انواع مختلفی از ظروف مثل کوزه‌ها، گلدان‌های تزئینی شیشه‌ای یک تراریوم زیبا بسازید. با اضافه کردن یک لایه شن، مقداری خاک و مقدار کمی خزه، سرخس یا هر گیاه دیگری که با شرایط مرطوب سازگار است تراریوم خود را خلق کنید.

گیاهان آپارتمانی مناسب برای نقاط آفتابی

در انتها چند گیاه را معرفی می‌کنیم که دوستدار افتاب هستند و اگر بخواهید آن‌ها را روی میزکار خود قرار دهید، حواستان باشد که نور کافی به آن‌ها برسد.

سایکولنت‌ها و کاکتوس‌ها

گیاهان کم نیاز

سایکولنت ها و کاکتوس ها گیاهانی هستند که نیاز به مراقبت کمی دارند. تعداد دفعات آبیاری آن‌ها در هفته کم است ولی برای رشد به حداقل نور روز نیاز دارند. سعی کنید مجموعه‌ای از ساکولنت‌های فانتزی را در ظروف دورریختنی قابل استفاده به کار ببرید.

گیاه یشم(کراسولای نقره‌ای)

گیاهان کم نیاز

گیاه یشم (Crassula ovata) تحقیقا یکی از مقاوم‌ترین ساکولنت‌ها است. این گیاه سبز براق در اکثر محیط‌ها سازگار بوده و رشد می‌کند. همانند بیشتر ساکولنت‌ها برگ‌های گوشتی سبز تیره آن‌ها به نور کمی نیاز دارد. اگر برگی از این گیاه کنده شود به سادگی آن را از گلدان برداشته و در یک گلدان جدید با خاک تازه قرار دهید تا گیاه دیگری برای شما رشد کند.

نویسنده: سیما جلیل زاده

منبع

2 پاسخ
  1. تخت خواب گفته:

    با سلام و وقت بخیر. ممنون از مطالب و سایت خوبتون. بهترین جا برای مراقبت گلهای آفتابی جلوی پنجره هستش که آفتاب بهشون بخوره . من به دلیل کوچیک بودن اتاق خوابم کنار تخت خواب یه جا روبه روی پنجره پیداکردم و گلخونه درست کردم.

    پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *