گیاهان مناسب آپارتمانی

گیاهان مناسب آپارتمانی

گیاهان مناسب آپارتمانی

گیاهان مناسب آپارتمانی

یکی از دغدغه های زندگی شهر نشینی ، آشتی با طبیعت است. بسیاری از مردم دوست دارند تا برای ایجاد حس طبیعت ، گیاهان آپارتمانی را در خانه خود نگه دارند اما یکی از مشکلات و دغدغه ها نگهداری و انتخاب گیاه مناسب است. در این مقاله شما به 10 گیاه که بهترین انتخاب برای فضای داخلی هستند آشنا می شوید.  اگر دوست دارید که یک فضای سبز عالی در فضای داخلی ساختمان داشته باشید و یا یک گلدان ساده روی میزتان داشته باشید ، در هر صورت مهم ترین نکته انتخاب گیاه مناسب است.

ما هیچگاه انتظار نداریم که یک نخل در قطب جنوب رشد کند . پس چرا انتظار داریم  هر گیاهی باید در فضای داخلی رشد کند ؟ وقتی که میخواهیم تعدادی گیاه در فضای داخلی نگه داریم ،فضای این محیط یک ضرورت قابل توجه است .”

این مقاله ده گیاه مناسب را که به خوبی در فضای داخلی رشد می کنند معرفی می کند.البته،انواع گوناگون دیگری هم وجود دارد که آن ها هم می توانند به خوبی در فضای داخلی رشد کنند .انتخاب گیاه چه برای  فضای داخلی چه محوطه باز، به فاکتور های زیادی بستگی دارد.

گیاهان مناسب آپارتمانی

1- نخل کنتیا (Howea forsteriana)

گیاهان مناسب آپارتمانی

وقتی بحث قرار دادن گیاه در فضای داخلی می شود، اولین گزینه ای که به عنوان یکی از گیاهان مناسب آپارتمانی  به ذهن می رسد نخل کنتیا است .ارتباط بصری این گیاه با اجزای دکور داخلی بسیار قابل قبول و متناسب است. نخل کنتیا بومی استرالیا است . این گیاه، در جزیره لورد هوو (یک زمین کوچک آتشفشانی بین استرالیا و نیوزلند) می روید ؛ .با این وجود در قرن 19 در اروپا دیده شده است . به عنوان یک گیاه مناسب آپارتمانی  ،در صورتی که نور ملایم و خاک با زهکش مناسب برایش فراهم باشد ،در هر جای دنیا به خوبی رشد می کند. نخل کنتیا بسیار زیبا به نظر می رسد ،می تواند به صورت تک در یک گلدان کاشته شود و یا به صورتی ترکیبی با گیاهانی دیگر در ابعاد مختلف در گلدان یا باغچه باشد،که شادابی بیشتری حاصل شود .

2- فیکوس بنجامین (Ficus benjamina)

گیاهان مناسب آپارتمانی

درخت فیکوس بنجامین( انجیر مجنون) ، گیاهی با منظر کلاسیک

درخت فیکوس بنجامین یک گیاه همیشه سبز است،با برگ های نرم به رنگ سبز پررنگ با تنه ای قهوه ای روشن .این گیاه هم در گلدان رشد می کند هم در فضای سبزی با ابعاد بزرگ و گیاهی سریع الرشد و تنومند است.اگر فضا به اندازه ی کافی وجود داشته باشد ارتفاعش به 15حدود  متر هم می رسد . فیکوس بنجامین به سمت نور رشد می کند .وقتی منبع نور جهتش از بالا باشد برگهایی شاداب در بخش بالایی تنه می روید و شاخه ها و تنه نمایان می شوند.در این حالت باید به صورت منظم هرس صورت گیرد تا نور به دیگر بخش های زیرین هم برسد و یک محیط انبوه از گیاه در اطرف بخش های پایینی لازم است تا تعادل بین بخش های مختلف فضای سبز داخلی حفظ شود.

3- اسپاتی فیلوم (Spathiphyllum wallisii)   

گیاهان مناسب آپارتمانی

گل اسپاتی فیلیوم،یک گیاه گلدار برای فضای داخلی

 این گیاه به خوبی با محیط سازگاری پیدا می کند و به آسانی به رشد خود ادامه میدهد.و در هر محیطی منظره ای دیدنی ایجاد می کند .برای محیط های کوچک با فضای محدود بسیار مناسب است و در گلدان کوچک به رشد خود ادامه میدهد.ئبخش بالایی آن گلهایی به رنگ سفید یا قرمز میدهد که زیبایی و حس فرح بخشی به محیط میدهد . یکی از ویژگی های مهم آن که از دید مخفی است این است که ،به خوبی هوا را فیلتر می کند .در نتیجه این گیاه نه تنها زیبایی چشم گیری دارد ،هوای فضای داخلی را هم بهبود می بخشد.

 4- نخل کاریوتا (Caryota mitis)

گیاهان مناسب آپارتمانی

نخل دم دار خوشه ای

نخل کاریوتا ، یک  نخل چند ساقه ای است با شاخه و برگ سبز روشن .این گیاه بومی منطقه جنوب شرقی آسیا است. برگ های آن نوار مانند و شبیه به دم ماهی است ،برای همین با نام نخل دم دار شناخته می شود.این گیاه برای فضای سبز داخلی بسیار مناسب است مخصوصا اگر مایلید یک نمونه ی خاص و متفاوت در بین گیاهانتان وجود داشته باشد.نخل دم دار با هوای شرجی و رطوبت بالا سازگاری دارد .این خصوصیت در مکان هایی که در آن آب زیاد هست مثل آب نما های بزرگ و یا حوض های کوچک کاربرد خوبی دارد.

5- کروتون (Codiaeum variegatum)

 29011-36-Croton-mini copy

کروتون،یک گیاه قرمز

مهمترین ویژگی شاخص کروتون رنگ آن است .رنگ تماشایی آن بسیار تاثیر گذار است چه به صورت تک کاشته شود ،چه در کنار گیاهان دیگر باشد. یک راه مناسب برای به کار بردن این گیاه در طرح فضای سبز داخلی این است که سه یا پنج دسته از آن را با توجه به میزان فضای موجود به کار برد.تیره تر بودن رنگ گیاهان اطراف آن یک راه اثر گذار در جلوه آن است که باعث می شود خودش را بیشتر نشان دهد.شکل ستونی این گیه این امکان را می دهد که به تنهایی نیز به کار برده شود و مانند یک اثر هنری خود را نشان دهد.

6- آلوئه ورا (Aloe vera)  

گیاهان مناسب آپارتمانی

آلوئه ورا، زینت بخش فضای داخلی

آلوئه ورا یک گیاه با طراوت است با برگ های سبز روشن و گوشتی.این گیاه به علت حالت زینتی و همچنین استفاده دارویی اش بسیار شناخته شده است. آلوئه ورا بر خلاف دیگر گیاهان که دی اکسید کربن را در طول روز جذب می کنند ، در طول شب جذب می کند.این ویژگی این گیاه را برای فیلتر کردن هوا در طول شب مناسب می سازد. این گیاه به میزان متوسط  آب برای رشد نیاز دارد و مراقبت چندانی نمیخواهد و برای نگهداری در گلدان بسیار مناسب است.

7- سرخس   (Ferns)

گیاهان مناسب آپارتمانی

 یک انتخاب بسیار زیبا

سرخس ها ملکه های گیاهان برای فضای سبز داخلی هستند و تشخیص این که کدام گونه آن محبوبترین است بسیار دشوار می باشد. برگ های پر مانند آن ها تنوع شکل زیادی دارند و در طیف سبز کم رنگ هستند . انها هیچ وقت گل نمیدهند ، با این حال بسیار زیبا هستند و به صورت تک و یا ترکیبی با گیاهان دیگر کاشته می شود. سرخس ها میتوانند یک بخش را پوشش دهند ،که این ویزگی برای کاشته شدن زیر گیاهان بلند مثل فیکوس بنجامین بسیار مناسب است.این گیاهان به نور متوسط و رطویت خاک متوسط نیاز دارند تا رشد کنند و فضای سبزی شاداب و نیرومند ایجاد کنند.

8- فیکوس لیترتا (Ficus Lyrata)

گیاهان مناسب آپارتمانی

برگ ویولونی

گیاه فیکوس لیرتا گزینه ای مناسب  برای ایجاد یک نقطه مرکزی در فضای سبز داخلی است . این گیاه دارای برگ هایی پهن،براق و چرمی است که این ویژگی ها آن را گیاهی متمایز می سازد. تنه ان با اینکه بسیار باریک است اما بسیار قوی ست ،که باعث می شود برگ های آن بیشتر خودنمایی کنند . فیکوس لیرتا به نور زیادی نیاز دارد،پس مطمئن باشید جایی که آن را قرار میدهید از دریافت نور مناسبی برخوردار است.این گیاه به میزان آبی که دریافت می کند کمی حساس است .نباید میزان آب خیلی زیاد یا کم باشد.فیکوس لیرتا به توجه نیاز دارد ،در صورت مراقبت نامناسب ممکن است برگهایش آغاز به ریختن کند.

9- بابا آدم (Alocasia macrorrhiza)

گیاهان مناسب آپارتمانی

یک گوش فیل در اتاق شما (تارو)

بابا آدم( یا تارو)  یک گیاه بسیار زیباست با ابعاد بزرگ تا بسیار بزرگ.برگ های گیرا و خوشی ای آن شبیه گوش فیل است. که نام رایج ان هم به همین دلیل است.برگ های گیاه در صورتی که به میزان کافی نور دریافت کند میتواند به ابعادی باور نکردنی برسد.این گیاه برای کاشته شدن به صورت تک در گلدان بسیار مناسب است و همچنین میتوان آن را به صورت ترکیبی با گیاهانی مانند آرالیای ژاپنی نیز کاشت ،که در عبارت بعد به آن اشاره می شود .

10- آرالیا ژاپنی (Fatsia japonica)

گیاهان مناسب آپارتمانی

آرالیا گیاه بومی ژاپن است…قطعا!  این گیاه یرگ های سبز تیره کشیده به همراه ساقه های محکم دارد دبرگ های آرالیا شبیه دست انسان با انگشت های زیاد است  . آرالیا ژاپنی مرقبت کمی نیاز دارد.کمی نور خورشید و کمی آب برای رشد ان کافیست.با این حال سالی یک بار باید هرس شود تا برگ های آسیب دیده حذف شوند  و رشد آن کنترل شود.این گیاه برای نگهداری در گلدان بسیار مناسب است.

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   دیزیکتکا (FALSE ARALIA)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *