گوشواره ای

گوشواره ای (calceolaria slipper plant)

گوشواره ای (calceolaria slipper plant)

گوشواره ای (کالسئولاریا,کفشک)

گوشواره ای

نام فارسی  گوشواره ای
نام انگلیسی  calceolaria slipper plant
نام علمی  CALCEOLARIA HERBEOHYBRIDA
خانواده  CALCEOLARIACEAE  – کالسئولریاسه

اطلاعات کلی :

نام فارسی : گوشواره ای

نام رایج فارسی : کالسئولاریا,کفشک، گوشی،جیبی،کیفی

نوع:  گیاه زینتی دوساله

خانواده:  CALCEOLARIACEAE  – کالسئولریاسه

ارتفاع:  ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر

گسترش:  ۲۰ سانتی متر

رنگ گل:  زرد، نارنجی و قرمز

نور:  آفتاب دوست

نیاز آبی:  متوسط

نگهداری:  متوسط

گل:  گوشواره ای یا جیبی شکل

برگ:  تخم مرغی و پهن

گوشواره ای

معرفی

این گیاه نام خود را از گل های پف کرده با رنگ های روشن که شکلی شبیه کیسه های کوچک دارد گرفته است. گونه Calceolaria معمولا گل های زرد یا نارنجی را شامل می شود که می تواند لکه های قرمز یا بنفش داشته باشد. این گیاه که دارای شاخ و برگ و گل های زینتی زیبایی است تنها می تواند برای یک فصل نگه داری شود. محدوده ی زندگی داخل خانه این گیاه از چند هفته تا یک ماه گلدهی است. گیاه گوشواره ای دارای دو گونه که هر دو متعلق به شیلی در آمریکای جنوبی هستند می باشد. این گیاه یک گیاه گلخانه ایست و در گلدان کشت و کار می شود.

ویژگی های ظاهری

گوشواره ای

برگ : برگ های گیاه ستاره ای بزرگ هستند و تا حداکثر ۲۰ سانتی متر هم میرسند و تقریبا قلبی شکل هستند و کرکدار اند و به صورت متقابل کنار هم قرار میگیرند.

گوشواره ای

گل : فصل گلدهی در بهار و تابستان می باشد و گل ها به تعداد زیاد در رنگ های مختلف به وجود می آیند که می تواند به صورت خال خال و در رنگ هایی متضاد نمایان باشد و اندازه ی گل ها از ۱ تا ۵ سانتی متر متغیر است. از این گیاه در طراحی فضای سبز استفاده می شود.

گوشواره ای

ساقه: بالای برگ ها تعدادی از انشعابات ساقه به طول ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر وجود دارند که دسته هایی از خوشه های سست گل ها را نگه میدارند و برگ های این گیاه هم به صورت متقابل روی ساقه قرار گرفته اند.

نگهداری

گوشواره ای

نور: گیاه آفتاب دوست است اما باید توجه کرد که در نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد زیرا باعث سوختگی برگ های آن می شود. نور کم هم مانع از گلدهی گیاه و باعث پژمردگی آن می شود.

گوشواره ای

آبیاری : به نیاز آبی این گیاهان توجه لازم را داشته باشید. زمانی که رطوبت در اطراف ریشه زیاد باشد این گیاهان عملکرد خوبی نخواهند داشت و آبیاری بیش از حد می تواند باعث پوسیدگی گیاه شود. آبیاری کامل را انجام دهید و حدودا ده دقیقه فرصت دهید تا آب اضافی از گلدان خارج شود. هرگز اجازه ندهید که گلدان کاملا خشک شود زیرا خشک شدن کامل باعث ازبین رفتن گیاه می شود. قرار دادن گلدان بر روی یک سینی از سنگریزه مرطوب و یا ذغال سنگ نارس باعث افزایش طول عمر این گیاه می شود زیرا رطوبت لازم را برای آن فراهم می کند. در زمستان آبیاری را کم کنید.

گوشواره ای

خاک: خاک باید سبک و نسبتا حاصلخیز و اسیدی باشد و همچنین باید دارای زهکشی مناسبی باشد.

گوشواره ای

کوددهی : در طول رشد می توان هر ۳ تا ۴ هفته یکبار به آن کود داد اما در زمان گلدهی به آن کود اضافه نکنید. هنگامی که گیاه درحال خشک شدن و پژمرده شدن است به آن کمپوست اضافه کنید.

گوشواره ای

آفات و مشکلات : شل بودن برگ ها نشان دهنده ی این است که گیاه بیش از اندازه خشک است. همچنین، شما باید به شته ها که بزرگترین دشمن این گیاه هستند توجه زیادی داشته باشید زیرا می توانند در مدت زمان کوتاهی به یک اپیدمی تبدیل شوند. کپک قارچی خاکستری، مگس سفید و کنه ی تار عنکبوتی هم می توانند مشکل ساز باشند. از آفت کش های مناسب استفاده کنید.

تکثیر :

گوشواره ای

تکثیر این گیاه از طریق بذر است که کاشت بذر در اوایل تابستان صورت میگیرد که دمای مناسب آن ۱۸ درجه سانتیگراد می باشد. حداقل دمایی که این گیاه می تواند تحمل کند ۷ تا ۱۰ درجه است. این گیاه باید در دمای ۷ تا ده درجه در شب و ۱۳ تا ۱۸ درجه در روز نگهداری شود

مباحث اضافی :

گوشواره ای

به علت دو ساله بودن عمر گیاه نیاز به تعویض گلدان نیست. اگر قصد خرید این گیاه را دارید، گیاهی را انتخاب کنید که جوانه های آن باز نشده باشد تا بتوانید مدت زمان بیشتری را از گل های آن لذت ببرید. این گیاه گیاهی است که در گلدان نگهداری می شود اما می توان در مواردی به عنوان گل های بستر از آن ها استفاده کرد.

منبع : طراحان منظر

این مطلب را نیز مطالعه کنید   گل استرومانتا
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *