گل یخ در بهشت

گل یخ در بهشت Mesembryanthemum

گل یخ در بهشت Mesembryanthemum 

گل یخ در بهشت Mesembryanthemum

گل یخ در بهشت

گل یخ در بهشت

نام فارسی یخ در بهشت
نام انگلیسی Ice plant/Livingstone daisy
نام علمی Dorotheanthus spp Mesembryanthemum spp
خانواده Aizoaceae/علف فرشیان
گل یخ در بهشت

گل یخ در بهشت

اطلاعات کلی
نام فارسی: یخ در بهشت
نوع: گوشتی و زینتی
خانواده:
Aizoaceae/علف فرشیان
ارتفاع: ۱۰-۱۵سانتی متر
رنگ گل: سفید، صورتی، زرد، نارنجی و قرمز
نور: آفتاب کامل
نیاز آبی: کم
نگهداری: متوسط
گل: زینتی مینا مانند
برگ: متقابل یا متناوب
مقاومت: متوسط

معرفی

گل یخ در بهشت

گل یخ در بهشت

مزمبریانتموم با نام فارسی یخ در بهشت گیاهی یکساله و گوشتی است که به آفریقای جنوبی تعلق دارد. این گل زیبا رشد کمی دارد و ازجمله گیاهانی با سیستم تنفسی سه کربنه است اما در شرایط تنش خشکی یا شوری میتواند از مسیر متابولیسم اسید کراسولاسه جهت تنفس و تولید انرژی استفاده کند. به همین دلیل تنش های خشکی و شوری را تحمل میکند.

ویژگیهای ظاهری

برگ:
برگهای مزمبریانتموم متقابل یا متناوب باریک و کشیده تا قاشق مانند با ساختارهای درخشان کریستال مانند در سطح آن است.

گل:
گلهای مینا مانند مزمبریانتموم یا یخ در بهشت به رنگ سفید، صورتی، زرد، نارنجی و قرمز به صورت تک رنگ یا دو رنگ ظاهر میشوند. گلهای این گیاه در شب و نیز در هوای ابری بسته و در نور آفتاب باز میشود. با کاشت بذر در اوایل بهار در تابستان به گل میرود و گلدهی آن تا اواخر تابستان ادامه دارد. برای افزایش گلدهی گلهای پژمرده باید حذف شوند.

ساقه:
ساقه یخ در بهشت رشد چندانی ندارد و حداکثر ارتفاع این گیاه ۱۰-۱۵سانتی متر است.

نگهداری

گل یخ در بهشت

گل یخ در بهشت

بطور کلی با آگاهی از شرایط نگهداری گیاهان میتوان عمر و کیفیت آنها را بهبود بخشید. در گیاهان زینتی این مسئله بیشتر مورد توجه قرار میگیرد. چون رعایت اصول نگهداری روی کیفیت گل آنها اثرگذار است. یخ در بهشت یا مزمبریانتموم به سرما بسیار حساس است و در مناطق گرمسیری بهترین رشد را خواهد داشت.

نور:
یخ در بهشت برای بقا و گلدهی به محل آفتابی نیاز دارد. بهترین دما برای این گل ۱۶-۳۶سانتی متر است. همانطور که اشاره شد این گل به سرما حساس است و دماهای پایین به آن صدمه خواهد زد.

آبیاری:
مزمبریانتموم به آبیاری کمی نیاز دارد و تحمل آن در زمین های خشک و بایر زیاد است و به دلیل استفاده از سیستم تنفسی اسید کراسولاسه در تنش های شوری یا خشکی میتواند این تنش ها را تحمل کند.

گل یخ در بهشت

گل یخ در بهشت

خاک:
گل یخ در بهشت در انواع مختلفی از خاکها میتواند رشد کند اما خاک شنی لومی که به خوبی آبیاری شده باشد مناسب ترین بستر برای رشد آن است. این گیاه میتواند خاک های فقیر یا شور را نیز تحمل کند.
کوددهی:
کوددهی مناسب قطعا باعث رشد بهتر گیاه خواهد شد. افزودن کودهای دامی پوسیده به خاک علاوه بر افزایش کیفیت رشد گیاهان به حفظ کیفیت خاک نیز کمک میکند.

آفات و مشکلات:
آفت یا بیماری خاصی برای این گیاه در منابع ذکر نشده است. فقط باید توجه داشت آبیاری بیش از حد انجام نشود زیرا آبیاری بیش از حد باعث میشود ریشه ها دچار پوسیدگی شوند و گیاه در اثر عارضه ی مرگ گیاهچه از بین خواهد رفت.

تکثیر:

گل یخ در بهشت

گل یخ در بهشت

تکثیر مزمبریانتموم از طریق کشت بذر در خزانه در فصل بهار و انتقال نشا در مرحله ۴-۶برگی به زمین اصلی انجام میشود. باید توجه داشت فرآیند انتقال پس از رفع خطر سرما صورت گیرد. از کشت بذر تا گلدهی آن سه ماه طول میکشد. کشت بذر را میتوان در اواخر زمستان یا اوایل بهار انجام داد.

کاربرد:
یخ در بهشت مناسب کاشت در حاشیه، باغ های صخره ای، سبدهای آویزان، باغچه منازل و نیز وردها یا رزهای استاندارد است. برگها و بذرهای این گل قابل خوردن هستند. همچنین از برگهای آن در تهیه صابونها یا داروهای گیاهی بهره میگیرند. برگها و ساقه های نارس آن را پخته و مصرف میکنند.میتوان از برگها و ساقه های آن به عنوان جایگزین اسفناج در غذاها استفاده کرد.

منبع : طراحان منظر

Save

Save

Save

این مطلب را نیز مطالعه کنید   کنجاله پنبه دانه
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *