گل گرزی

گل گرزی (Kniphofia uvaria)

گل گرزی (Kniphofia uvaria)

گل گرزی (Kniphofia uvaria)

 

گل گرزی

گل گرزی

نام فارسی گرزی
نام انگلیسی torch lili یا red-hot poker
نام علمی Kniphofia uvaria 
خانواده Asphodelaceae
گل گرزی

گل گرزی

نام فارسی: گرزی
نوع گیاه:علفی چندساله
خانواده:Asphodelaceae
ارتفاع:۹۰ تا ۱۲۰ سانتیمتر
گسترش:۶۰ تا ۹۰ سانتیمتر
رنگ گل:قرمز،نارنجی،زرد
نور:آفتاب کامل
نیاز آبی:متوسط
نگهداری:متوسط
گل:نمایشی
برگ:کشیده و شمشیری شکل
مقاومت:خشکسالی

معرفی

گل گرزی

گل گرزی

گیاه گرزی معمولا با نام های سوسن مشعلی یا گرزقرمز آتشین شناخته می شود.گیاهی چندساله،راست قامت با حالتی متراکم و دارای ریشه های ساقه مانند زیرزمینی است که بومی آفریقای جنوبی است.گلدهی آن از اواخر بهار تا اوایل زمستان می باشد.

ویژگیهای ظاهری

گل گرزی

گل گرزی

برگ: برگ های گرزی تقریبا شبیه برگ های تیره گندمیان می باشند.برگ ها پهن و کشیده بوده و حالت شمشیری شکل دارند و به رنگ سبز مایل به آبی یا سبز تیره هستند و طول به نسبت زیادی هم دارند.

گل گرزی

گل گرزی

گل:گلهای این گیاه هرمافرودیت(دوجنسی) می باشد.گلها در راس ساقه به حالت فشرده قرار گرفته و لوله ای شکل می باشند.دهانه این گل های لوله ای اغلب متمایل به سمت پایین و در برخی موارد به سمت بالامی باشد.جوانه و گل در حال ظهور قرمز و حین بالغ شدن به تدریج زرد می شوند.گلها در ابتدای شکوفایی پررنگ و به مرور زمان کم رنگ شده و به همین علت گاهی حالت چندرنگی روی گل به وجود می آید.

گل گرزی

گل گرزی

ساقه:ساقه گیاه گرزی نسبتا قطور و ضخیم بوده و ارتفاع نسبتا زیادی هم دارد که از وسط مجموع برگ های آن به صورت صاف بالا آمده که در راس آن گل ها قرار می گیرند.

نگهداری

گل گرزی

گل گرزی

نور:این گل نیازمند نور زیاد و آفتاب کامل بوده و در مکان های سایه نمی تواند به خوبی رشد کند.مناطق گرم و آفتابی را ترجیح می دهد.

آبیاری:آبیاری این گل باید درحد متوسط بوده و نبایستی خیلی زیاد و یا خیلی کم باشد.رطوبت متوسط برای رشد آن کافی است.در تابستان به آبیاری بیشتری نیاز دارد اما در زمستان اگر زیاد آبیاری شود و خاک اطراف ریشه خیس باشد موجب پوسیدگی ریشه می شود.

گل گرزی

گل گرزی

خاک:گیاه گرزی باید در خاک هایی با زهکشی خوب و مناسب پرورش داده شود.خاک های سبک(شنی) تا متوسط(لومی) برای آن مناسب هستند.خاک های دارای بافت سنگین و همچنین خاک های با رطوبت خیلی زیاد برای پرورش این گیاه مناسب نیستند.گیاه گرزی خاک های غنی و هوموسی را ترجیح می دهد.

کوددهی:این گیاه نیاز چندانی به کوددهی ندارد.

آفات و بیماریها:مشکل جدی از نظر حشرات و بیماریها ندارد.اما در خاک هایی که زهکشی خوبی ندارند،در اثر رطوبت زیاد پوسیدگی ریشه ممکن است اتفاق بیفتد.به همین علت این گیاه مخصوصا در زمستان نباید زیاد آبیاری شود و خاک اطراف آن باید خشک باشد.

تکثیر

گل گرزی

گل گرزی

این گیاه را می توان با بذر تکثیر کرد.بذرهای آن معمولا در دمای ۱۵ درجه سانتیگراد طی دو ماه جوانه می زند.تقسیم بوته از دیگر روش های تکثیر این گیاه است که اغلب از آن استفاده می شود.

هر دوی این روش ها میتواند در پاییز یا بهار انجام شود.بذر این گیاه را می توان در اوایل بهار در شاسی کاشت و بعد از رشد به اندازه کافی آن را به گلدان منتقل کرد.در هوای آزاد هم می توان بذر را اواخر بهار یا اوایل تابستان کشت کرد و سپس به گلدان منتقل کرد.در زمستان جهت محافظت گیاهان از سرما بایستی گلدان ها را در گلخانه قرار داد.

کاربرد

گل گرزی

گل گرزی

گل های گرزی دارای شکل و ظاهری خاص و متمایز هستند و در باغچه و حاشیه جلب بسیار توجه می کنند.این گیاه همچنین به عنوان گل شاخه بریده هم قابلیت استفاده دارد.

مباحث اضافی

گل گرزی

گل گرزی

این گیاه دارای شاخ و برگ و گل های جذاب و رنگ های جالت توجه بوده و موجب جذب پرندگان و پروانه ها می شود.

منبع : طراحان منظر

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   گل شرابی(sweet shrub)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *