گل نرگس

گل نرگس (Narcissus)

گل نرگس (Narcissus)

گل نرگس (Narcissus)

گل نرگس

گل نرگس

نام فارسی نرگس
نام انگلیسی daffodil, jonquil , narcissus
نام علمی narcissus
خانواده amarillidaceae

نام فارسی : نرگس

خانواده : amarillidaceae

نوع : علفی

ارتفاع : ۵ تا ۸۰ سانتی متر

رنگ گل : سفید ، زرد ، نارنجی

نور : آفتابی ، نیمه آفتابی

آبیاری : زیاد

نگهداری : آسان

رنگ گل : سفید و زرد

برگ : کشیده باریک و به رنگ سبز روشن، آبی-سبز

معرفی گل نرگس

img_2911d

اگر فکر میکنید با گل نرگس آشنایی کافی دارید بهتر بدانید از این گل حدود ۵۰ گونه دارد و بیش از ۲۵۰۰۰ رقم از آن ثبت شده است. این گل بومی جنوب اروپا و شمال آفریقا و همچنین مدیترانه غربی مخصوصا شبه جزیره ایبری است. این گیاه را به ۱۳ بخش طبقه بندی شده که در ادامه در این باره توضیح میدهیم.

برگ

برگ هایی دراز و باریک به رنگ سبز روشن و سبز متمایل به آبی که از پیاز گیاه شروع شده و در طول ساقه امتداد میابند. گیاه در ابتدا دو برگ دارد اما در زمان بلوغ ایت تعداد به سه و گاهی به ۴ عدد میرسد. برگ ها با ماده ای از جنس کوتیکول پوشانده شده اند که ظاهری چرب به گیاه میدهد. همچنین زمانی که برگ ها زرد میشوند (مرگ برگ) یعنی میوه رسیده است.

گل نرگس

برگ نرگس

گل

گل این گیاه دو پایه (بخش نر و ماده روی یک گل) است. و گل آن مخلوطی از رنگ های سفید و زرد و نارنجی است.

گل نرگس

ساقه

ساقه ی تکی نرگس در طول بهار بسته به گونه آن ۱ تا ۲۰ شکوفه میدهد. ساقه ی نرگس بصورت راست در وسط برگ ها قرار دارد البته در بعضی گونه ها ساقه بصورت مورب است.

نگهداری گل نرگس

Yellow-Daffodil-Flower4a

نور

نیاز به آفتاب مستقیم دارد.

خاک 

گل نرگس خاکی اسیدی رو به خنثی با PH 6-7 ترجیح میدهد و همچنین پیاز آن باید در خاکی با زهکشی خوب قرار گرفته باشد معمولا در خاک رسی بهتر رشد میکند.

dsc_1656-jonquilf

کوددهی

این گیاه بسیار خودکفا است و غذا ی زیادی مصرف نمیکند بنابراین به بسیاری از کود ها نیاز ندارد. نرگس را یک بار در پاییز و یک بار بهار کود دهید. همچنین از کودی که ازت کمی دارد استفاده زیرا ازت زیاد باعث رشد بیش از حد شاخ و برگ و کاهش شکوفه میشود ؛ کود را بر رو سطح خاک بپاشید سپس روی آن یک لایه ۵ سانتی متری ملک بریزید تا از فرسایش کود جلوگیری کند.این گیاه بیشتر کود های دارای پتاس را میپسندد بنابراین باید نسبت نیتروژن کم و نسبت فسفر وپتاسیم زیاد باشد تا ریشه بهتر رشد کرده و توسعه یابد. معمولا نسبت (N-P-K) (محلول غذایی) در بهار زمانی که شاخ و برگ جدید شروع به رشد میکنند باید ۵-۱۰-۱۰ و در پاییز این نسبت کوددهی باید ۱۰-۱۰-۲۰ یا ۵-۱۰-۱۲ باشد.

آبیاری

نرگس برای رشد به آب فراوانی نیاز دارد همچنین باید این آبیاری بطور منظم در بهار و پاییز ادامه یابد و اگر در زمستان در منطقه برف و بارانی نیاید باید آبیاری را در این وقت سال نیز ادامه داد. البته در تابستان گیاه به خواب میرود و معمولا در این زمان خاک نسبتا خشک را ترجیح میدهد. ابیاری را ۳-۴ هفته پس از ازبین رفتن گل متوقف کنید.

Yellow-Daffodil-Flower13s

آفات و مشکلات

آفات این گیاه شامل ویروس ها ، باکتریها ، قارچها ، بندپایان و حلزونها هستند.

ویروس

شته ها ویروس ها را به گیاه انتقال میدهند که این ویروس ها با تاثیر بر شکل گل و برگ و ساقه ایجاد بیماری میکنند.تا به حال ۲۵ نوع ویروس شناسایی شده که بر روی گیاه نرگس تاثیر میگذارند.

قارچ ها

بیشترین و جدی ترین مشکل را برای نرگس هستند ؛ باعث زرد شدن برگ ها وفاسد شدن پیاز میشوند. چون قارچ میتواند سال های زیادی در خاک بماند باید گیاه بیمار را حذف کرده در آن محل تا مدت ۵ سال دیگر گیاه نرگسی نکاریم ( البته مقاومت هر گونه با گونه دیگر فرق دارد.)

حیوانات

بندپایان که شامل حشرات میشوند از جمله آفات نرگس هستند ؛ از جمله ی این حشرات میتوان به مگس Merodon equestris اشاره کرد. این مگس در اواسط تیر در زمین های اطراف نرگس تخمگذاری میکند سپس لارو این مگس از طریق خاک خود را به پیاز نرگس رسانده و شروع به مصرف داخل پیاز میکند و زمستان در پوسته خالی آن میگذراند و در اواسط فروردین بصورت مگس بالغ از خاک خارج میشود.

گل نرگس

گل نرگس

تکثیر

تکثیر نرگس معمولا از طریق کاشت پیاز آن صورت میگیرد. برای کاشت این گیاه باید محلی را انتخاب کنید که نور خوبی داشته باشد؛ این گیاه طیف وسیعی از خاک ها را تحمل میکند بنابراین بیشتر زهکشی خاک مهم استبرای کاشت گیاه :

در گام نخست باید پیازی مناسب انتخاب کرده، توجه کنید پیاز نباید خشک باشد و همچنین هرچه بزرگتر باشد بهتر است.

پیاز را در فصل پاییز و ۲-۴ هفته قبل از اینکه زمین یخ بزند بکارید.

پیاز را در در عمقی ۳-۵ برابر از عرض خودش بکارید تا در زمستان از سرمازدگی در امان باشد همچنین فاصله گل ها از هم باید ۱۰-۱۵ سانتی متر باشد. همچنین ریختن کمی کود در حین کشت گیاه میتواند به رشد بهتر آن کمک کند.

گل نرگس

گل نرگس

کاربرد

در درجه اول برای گل بریدنی از انواع گل درشت و در درجه دوم برای تزیین باغ باغچه میتوان از آن استفاده کرد.

گل نرگس

گل نرگس

مباحث اضافی

انواع گل نرگس به ۱۳ دسته تقسیم کرده اند که عبارتند از :

Trumpet Daffodils با داشتن یک گل در هر شاخه از انواع معروف نرگس است که شکوفه ای زرد رنگ دارد و بین ۳۰-۵۰ سانتیمتر ارتفاع دارد.

گل نرگس

Trumpet Daffodils

Long Cup, Small Cup and Split Cup Daffodils این سه دسته دارای فنجانی بزرگ هستند و بین ۳۵-۵۰ سانتی متر ارتفاع دارند.

گل نرگس

Double, Triandrus and Cyclamineus Daffodils   از پیاز گل این سه دسته نرگس دو ساقه بوجود می آید همچنین بین ۳۵-۵۰ سانتی متر ارتفاع دارند.

گل نرگس

Jonquilla, Tazetta and Poeticus Daffodils Jonquilla      با گل هایی زرد و نارنجی دارای چند شکوفه معطر با ساقه ای به ارتفاع ۳۰-۴۰ سانتی متر است .

گل نرگس

Tazetta دارای گلی معطر و درخشان با فنجانی کوچک بر روی ساقه ای ۳۰-۴۰ سانتیمتری است. Poeticus دارای گلی معطر با گلبرگ های سفید بزرگ با فنجانی کوچک با رنگ هایی متضاد هم.

گل نرگس

گل نرگس

Species and Miscellaneous Daffodils   گونه هایی بسیار کوچک که در طبیعت رشد میکنند و دارای گلی مینیاتوری زرد هستند که ارتفاع ساقه آنها بین ۱۰-۱۵ سانتی متر است.

گل نرگس

بازنگری و ویرایش نهایی : یسنا لوافیان نژاد

منبع : طراحان منظر