گل میخک (Carnation)

گل میخک (Carnation)

گل میخک (Carnation)

گل میخک

گل میخک

نام فارسی میخک
نام انگلیسی Carnation
نام علمی Dianthus
 خانواده   CARYOPHYLLACEAE

اطلاعات کلی :

نام فارسی : میخک

نام رایج فارسی : میخک

نوع:  بسته به نوع آن یکساله و چندساله دارد

خانواده:  CARYOPHYLLACEAE

ارتفاع:  معمولا ۴۰ تا ۴۶سانتی متر

گسترش:  بستگی به نوع آن دارد

رنگ گل:  قرمز، سفید، صورتی، بنفش و …

نور:  آفتاب کامل

نیاز آبی:  متوسط

نگهداری:  متوسط

گل:  معطر

برگ:  باریک، ساده و بدون دندانه

معرفی

گل میخک

گل میخک

carnations بومی اروپا و آسیاست و تاریخ این گیاه به زمان یونان و روم باستان برمیگردد و نام علمی آن(Dianthus) هم ریشه ی یونانی دارد که در آن “dios” به معنی خدا و “anthos” به معنی گل است. بیش از ۳۰۰ گونه از این گیاه وجود دارد و از میان انواع مختلف این گیاه سه گونه بسیار شایع هستند که شامل میخک سالانه (annual carnations)، border carnation و میخک های دائمی (perpetual-flowering). دلیل دیگری که باعث مشهور شدن این گل شده است رنگ های متفاوت آن است که هر کدام معانی مختلفی دارند برای مثال میخک صورتی به معنی عشق مادر است و رنگ قرمز روشن آن به معنی تحسین شخص است و رنگ های دیگر و معانی دیگر. بنابراین قبل از هدیه دادن این گل به شخصی به نوع آن و معنی آن توجه کنید!!!

ویژگی های ظاهری

گل میخک

گل میخک

برگ : برگ های میخک باریک و بلند هستند و ارتفاع آن ها به ۱۵ سانتی متر میرسد و در رنگ های سبز و خاکستری مایل به آبی و بنفش دیده می شوند.

گل میخک

گل میخک

گل : میخگ گیاهی است که دارای خصوصیات جنس نر و ماده است یعنی درواقع گیاهی دو جنسه به شمار می آید و به راحتی گل می دهند. پرچم در میخک می تواند در یک یا دو حلقه واقع شود در تعداد برابر یا دوبرابر تعداد گلبرگ ها می تواند وجود داشته باشد. قطر گل ها به ۳ تا ۵ سانتی متر می رسد. گلبرگ ها دارای لبه های دندانه دار هستند. فصل گلدهی در تابستان می باشد.

گل میخک

گل میخک

ساقه: محل اتصال برگ ها به ساقه ی میخک متورم است و درواقع همان گره (node) است و گل ها به صورت منفرد در انتهای ساقه ها قرار می گیرند.

نگهداری

گل میخک

نور: در روز حداقل به ۴ یا ۵ ساعت نور کامل آفتاب نیاز دارد اما توجه کنید که نباید مستقیم در برابر نور و حرارت قرار بگیرد.

گل میخک

آبیاری : از آبیاری بیش از اندازه جلوگیری کنید زیرا آبیاری زیاد باعث می شود شاخ و برگ آن زرد شود. معمولا آبیاری هفتگی برای این گیاه کافی است مگر این که آب و هوا بسیار خشک باشد.

گل میخک

گل میخک

خاک: میخک ها خاک های غنی و به خوبی زهکشی و خنثی و یا به مقدار کمی قلیایی را ترجیح می دهند و خاک بهتر است که لومی شنی باشد و خاک مناسب آن شامل ۱۰ درصد رس، ۴۰ درصد ماسه و ۵۰ درصد پیت است.

گل میخک

کوددهی : برای تشویق به رشد از کود ۲۰-۱۰-۲۰ استفاده کنید. قبل از کاشت در حدود ۵ تا ۷٫۵ سانتی متر از مواد آلی مثل کمپوستی که به خوبی پوسیده شده یا کود چند ساله استفاده کنید و آن را به حداقل ۲۰ سانتی متری از سطح خاک اضافه کنید مخصوصا در مکان هایی که خاک رسی است یا باروری خاک کم است برای افزایش توان گیاه اضافه کنید.

گل میخک

آفات و مشکلات : میخک مشکلات کمی از نظر آفات و حشرات دارد اما اگر مشکلی پیش آمد درمان اولیه را با مواد آلی یا شیمیایی دافع حشرات شروع کنید و از قارچ کش های مناسب استفاده کنید. شته ها، کنه ی سیکلامن، کرم هایی که از شاخ و برگ تغذیه می کنند و کنه های عنکبوتی حشرات مشکل آفرین برای این گیاه هستند و بیماری هایی مثل سوختگی آلترناریا، پوسیدگی ریشه آرمیلاریا، پژمردگی باکتریایی و کپک پرزدار میتوانند مشکل ساز باشند.

تکثیر :

گل میخک

از طریق دانه: در اوایل بهار بذر هارا بکارید. برای گرفتن بهترین نتیجه اطمینان حاصل کنید که خاک محل بیش از اندازه خیس نباشد سپس بین بذر ها ۳۰ سانتی متر فاصله ایجاد کنید و روی آن ها ۶ سانتی متر خاک بریزید و گاهی اوقات دانه هارا مرطوب کنید. دانه ها باید طی دو یا سه هفته جوانه بزنند.

قلمه زدن: بخش هایی را از ساقه یک میخک سالم برش دهید، هر کدام از این بخش ها باید دو تا سه تا برگ داشته باشند. سریعا ساقه را از زیر برجستگی برگ قطع کنید سپس برگ ها را از نیمه ی پایین بخش های ساقه حذف کنید. یک ظرف کاشت را پر از شن و ماسه ی بزرگ کنید سپس آن را به طور کامل مرطوب کنید و این عمل را برای ساقه های دیگر جدا شده نیز انجام دهید. یک دوم تا یک سوم از ساقه را در ماسه فرو کنید و هر برگی که با ماسه در تماس است را حذف کنید. گلدان را در محلی قرار دهید که نور افتاب کامل اما غیر مستقیم به آن برسد و هر روز ماسه را مرطوب نگه دارید. یک ماه بعد زمانی که گیاه ریشه زد با استفاده از یک بیلچه باغبانی خاک را نرم کنید.

با تقسیم: اطراف میخکی که به صورت دسته ای وجود دارد را حفر کنید و آن را با ریشه و با دقت بیرون بیاورید و قسمت های مختلف را از هم جدا کنید و هر کدام را در جایی بکارید و آبیاری کنید.

کاربرد:

گل میخک

در حاشیه ها در باغ ها و فضا های سبز و در باغ های سنگی کاربرد دارد.

مباحث اضافی :

گل میخک

به منظور ترویج گلدهی در گیاه، گل های پژمرده باید به سرعت حذف شوند. این گیاهان در آب و هوای خنک بهتر رشد می کنند و این گیاهان در تمامی زمانها نیاز به گردش هوای مناسب در اطراف ریشه هایشان دارند و همچنین باید از هرگونه رطوبت طولانی مدت دور باشند.

منبع : طراحان منظر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *