گل مریم

گل مریم

گل مریم  Tuberose

 گل مریم  Tuberose

PicsArt_06-21-07.33.08

نام فارسی گل مریم
نام انگلیسی Tuberose
نام علمی PolianthesTuberose
خانواده Asparagaceae مارچوبگان

اطلاعات کلی :

نام فارسی : مریم

نام رایج فارسی :مریم

نوع: چندساله علفی

خانواده: مارچوبگان (Asparagaceae)

ارتفاع:  90 سانتیمتر

رنگ گل: سفید

نور: نور کامل خورشید

نیاز آبی: زیاد

نگهداری:متوسط

گل: سنبله با گلبرگ تقریبا گوشتی

برگ:  Perfoliate

مقاومت : حساس به سرما

معرفی

PicsArt_06-21-07.35.35

گیاه گل مریم گیاهی چندساله علفی است که ساقه زیر زمینی آن ازنوع پیاز (bulb )است.این گل بومی مکزیک بوده و بسیار خوشبو و معطر است.نام آن مشتق شده از (Tuberosa )لاتین ،به معنی تورم است که اشاره به سیستم ذخیره آن دارد. این گیاه در ماه های بهار ، پاییز و تابستان بسته به فصل کاشت پیاز ، به گل می نشیند.

ویژگی های ظاهری

PicsArt_06-21-07.39.36

برگ : نیزه ای،باریک و طویل و به صورت طوقه ای در قاعده گل در خاک هستند و طول آن ها تا 60 سانتیمتر پهنای آن 1-2 سانتیمتر است.

PicsArt_06-21-07.41.57

گل : گل مریم متشکل از سنبله هایی است که بر روی هر یک از آن ها 30عدد گل به شکل شیپوری وجود دارد.طول سنبله به 90 سانتیمتر میرسد.گل ها بسته به نوع ممکن است تک ردیفه باشند یا پُر پَر.طول گل آذین بین 14-38 سانتی متر متغیر است.دارای 6 پرچم و تخمدان حفره ای و بساک به هم پیوسته هستند.پیازی که در بهار کاشته می شود بر اساس نوع از اواسط تابستان تا اواسط پاییز گل می دهد.

PicsArt_06-21-07.42.29

ساقه: در این گیاه ساقه گل دهنده وجود دارد که توسط برگ احاطه شده است. سه چهارم ساقه از برگه های کوتاه و در انتهای آن گل های سفید تشکیل شده است.

نگهداری

این گل می تواند گلدانی باشد و یا در مزرعه و گلخانه کاشته شود.در فصل رشد که فصل بهار است گلدان را بیرون بگذارید چون نیاز به گرمای زیاد و آفتاب دارد،در هوای سرد و فصل پاییز برای جلوگیری از یخ زدگی آن را به داخل منزل انتقال دهید.زمانی که شکوفه داد و برگ درختان زرد شد سوخ ها (ساقه زیرزمینی) باید جدا شده و در زمستان ذخیره شوند.

نور:

گیاه گل مریم از لحاظ نیاز نوری در فصل رشد به آفتاب کامل نیاز دارد به طوری که باید در مکانی قرار داده شود که در طول روز به مدت 6-8 ساعت نور کامل خورشید دریافت کند.به تبع کاشت در مزرعه و محیط باید در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری صورت گیرد که هم نور کامل دریافت کند و هم دمای مناسب برای رشد فراهم باشد.

PicsArt_06-21-07.37.22

آبیاری :

آبیاری یکی از نکات مهمی است که در پرورش هر گیاه مدنظر است. با توجه به نیاز گیاه همانطور که آبیاری کم به گیاه صدمه می زند آبیاری بیش از اندازه نیز به آن آسیب وارد می کند.در مورد گیاه گل مریم باید توجه نمود که رطوبت خاک باید حفظ شود وقبل از خشک شدن کامل خاک باید آبیاری صورت گیرد.اگر خاک خشک باشد برگ ها به سبز-آبی تیره تغییر رنگ می دهند.به طور کلی در مزارع برای هر هکتار میزان 400 تا 700 مترمکعب آب نیازاست.

PicsArt_06-21-07.34.30

خاک:

خاک مناسب گل مریم خاکی سبک دارای زهکشی مناسب است. همچنین باید بتواند رطوبت را در خود نگه دارد.برای افزایش کیفیت خاک میتوان از مواد آلی،پیت ماس و ورمی کمپوست استفاده نمود.

کوددهی :

تغذیه خاک از طریق کوددهی صورت میگیرد.برای گل مریم کودی که مورد استفاده قرار می گیرد باید مقدار مساوی نیتروژن،فسفر و پتاسیم داشته باشد.در صورتی که کود جامد بوده باید هر 6 هفته یک بار در سراسر خاک پخش شود و اگر کود مورد استفاده مایع باشد با توجه به دستورالعمل بسته بندی مورد استفاده قرار می گیرد.

PicsArt_06-21-07.43.50

آفات و مشکلات :

آفات گل مریم تریپس،شته و کنه است.در صورتی که فاصله کشت رعایت نشده و کم باشد این آفات به گیاه صدمه می زند.

علف های هرزی که رشد گیاه را با مشکل روبرو می کنند شامل اویارسلام،پیچک و پنیرک هستند.

PicsArt_06-21-07.41.57

تکثیر :

همانطور که گفته شد گل مریم دارای پیاز سوخ است و از همین طریق نیزتکثیر میشود.به عبارتی روش کاشت گل مریم کاشت پیاز هایی است که در کنار پیاز مادری رشد کرده است.پیازهای مریم را در بهار یعنی زمانی که خطر یخبندان آن را تهدید نمی کند می کارند.باید توجه شود که عمق و فاصله کشت باید رعایت شود تا هم بتواند رشد کند و هم از کیفیت بالایی برخوردار باشد.عمق مناسب برای کشت( بسته به سبک یا سنگین بودن خاک و سرد و گرم بودن محیط)  3-10 سانتی متر و فاصله پیاز ها از هم 15-20 سانتی متراست.

بعد از کاشت خاک را آبیاری کنید.از زمان کاشت تا گلدهی 4-5 ماه زمان لازم است.

سوالی که پیش می آید این است که این پیاز ها را چگونه باید نگهداری کرد تا مناسب برای کشت شوند؟

زمانی که شکوفندگی به اتمام رسید و برگ ها زرد شدند زمان ذخیره پیازها فرا رسیده است ابتدا آبیاری را کم و به تدریج متوقف کنید.پیاز ها را از خاک بیرون آورده و از هم جدا کنید و به مدت 10 روز در گرما قرار دهید تا رطوبت آن تبخیر شود سپس آن ها را در میان پیت ،خاک اره و یا پرلیت در دمای 10درجه قرار دهید تا زمان کاشت فرا رسد.

PicsArt_06-21-07.38.52

کاربرد :

از عصاره گل مریم در صنعت عطرسازی استفاده میشود.گل مریم که در ایران پرورش داده میشود بسیار خوشبو و معطر بوده و به سراسر جهان صادر میشود.در جشن ها ومراسم و هچنین به عنوان گیاه زینتی مورد استفاده قرار میگیرد.

PicsArt_06-21-08.07.49

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   رعنا زیبا (Blanket flower)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *