گل لادن (Garden Nasturtium)

گل لادن GARDEN NASTURTIUM

گل لادن GARDEN NASTURTIUM

nasturtians

 

 نام فارسی   لادن
 نام انگلیسی   GARDEN NASTURTIUM
 نام علمی   TROPAEOLUM MAJUS
 خانواده  TROPAEOLACEAE  – تروپائولاسه

اطلاعات کلی :

نام فارسی : لادن

نام فارسی رایج : لادن (بیشتر بخش‌های این گیاه به ویژه برگ هایش طعم شاهی می دهد از این رو به آن شاهی هندی هم می گویند)

نوع : علفی

خانواده : تروپائولاسه TROPAEOLACEAE

ارتفاع : ۱۵ سانتی متر تا ۳۰ سانتی متز

گسترش : ۱۵ سانتی متر تا ۳۰ سانتی متز.

رنگ برگ : زرد تا نارنجی و به قرمز متفاوت است که اغلب تیره تر در قاعده از گلبرگ میباشند.

نور : آفتابی تا نیمه سایه

نیاز آبی : رطوبت متوسط

گل : قرمز در تابستان و پاییز

برگ :  برگ گرد تا سپری شکل

میوه : میوه شیزوکارپ آن ۲ سانتی متر پهنا دارد و از سه بخش تشکیل شده و هر بخش دارای یک بذر منفرد بزرگ به طول ۱ تا ۱٫۵ سانتی متر می باشد .

مقاومت : گل لادن نسبتاً به سرما مقاوم است.

معرفی: 

The yellow, red and orange nasturtium flowers attract butterflies to this cascading vine. (Photo by MSU Extension Service/Gary Bachman)

مبدا آن آمریکا جنوبی و مرکزی می باشد.گیاهی پر رشد است و نیاز به مراقبت زیادی ندارد .اغلب یک ساله است اما گاهی هم چند ساله است.گیاهی ست گاها بالا رونده یا نیمه بالا رونده،پاکوتاه یا پا بلند که به وسیلع دمبرگ خود به دور گیاهان دیگر می پیچد.گاهاٌ ابلق است گاهی گل پر پر است به رنگ های زرد ،نارنجی تا قرمز .

برگ و گلهای، گل لادن خاصیت ضد اسکوربوت دارد و همچنین خواصی چون : تصفیه خون ، رفع بیماریهای نزله ای دستگاه تنفسی ، برونشیت های مزمن و اخلاط خونی دارد . همچنین اثراتی چون باز کردن مجراهای شریانی قلب ، درمان ْنژین تقویت موی سر و پیاز مو و رفع ریزش مو برای آن بر شمرده اند .

ویژگی های ظاهری

برگ : دارای برگ های بزرگ، تقریبا دایره ای شکل، به قطر ۳ تا ۱۵ سانتی متر، به رنگ سبز مایل به زرد در بالا، با دمبرگ ۵ تا ۳۰ سانتی متری که در نزدیکی وسط برگ با رگه های متعدد و لبه های لوب دار میباشد. دارای برگ های بزرگ، تقریبا دایره ای شکل، به قطر ۳ تا ۱۵ سانتی متر، به رنگ سبز مایل به زرد در بالا، با دمبرگ ۵ تا ۳۰ سانتی متری که در نزدیکی وسط برگ با رگه های متعدد و لبه های لوب دار میباشد .

Starr_070906-8820_Tropaeolum_majus

گل : گل آن ۲٫۵ تا ۶ سانتی متر قطر ، با پنج گلبرگ و هشت پرچم و اسپور ۲٫۵ تا ۳ سانتی متر است و رنگ آن زرد تا نارنجی و به قرمز متفاوت است که اغلب تیره تر در قاعده از گلبرگ میباشند .

Tropaeolum_majus_04

ساقه : در برخی از انواع گل لادن تا حدودی آبدار هستند و در برخی نیز دارای ریشه های غده ای می باشند .

TPLMJ-Tropaeolum_majus_Leaves3_[7570]

نگهداری : 

گل لادن  را می توان در گلدان یا باغچه نگهداری کرد ،در صورتی که نوع بالا رونده ی ان باشد باید برای آن قیم گذاشته شود .این گیاه در مناطق جنوبی ایران به عنوان گل بهاره یا زمستانه کاشته می شود. کشت آن در پاییز و نگهداری آن در گلخانه باعث می شود در زمستان گل بدهد و همچنین برای بهار پر از گل باشد. البته اگر در هوای آزاد کاشته شود در تمام فصول قادر به گلدهی خواهد بود.

نور :  آفتاب دوست است اما تحمل آفتاب خشک و سوزان را ندارد و بهتر است در نور تقریبا غیر مستقیم آفتاب قرار گیرد .

آبیاری : آبیاری خیلی زیاد باعث می شود فقط برگ هایش زیاد شود و مانع گلدهی آن می شود ،آبیاری کم هم باعث کاهش گلدهی آن و کمرنگ شدن ساقه و زرد شدن برگ ها می شود.وقتی یک سانتی متر بالای خاک آن خشک شد آن را آبیاری کنید .

خاک : خاک باید دارای زهکش مناسب باشد و برای گلدهی زیاد باید نسبتا خشک باشد.

کوددهی :  خاک قوی و حاصلخیز باعث می شود فقط برگهایش رشد کند .این گیاه در خاکی که فقر مواد غذایی دارد هم گل می دهد .پس بهتر است به خاک آن خاک برگ یا کود دامی اضافه نکنید .از کو هایی که کارخانه ای استفاده کنید که میزان بیشتری فسفر نسبت به نیتروژن دارند .هنگام افزودن کود یک چهارم میزان توصیه شده را به خاک اضافه کنید.

آفات و مشکلات : هزارپا ، سوسک ککی ،شته سیاه ، مگس سفید .در صورت نامناسب بودن زهکش و زیاد بودن سایه احتمال سفیدک پودری و لکه برگی افزایش می یابد.

Bemisia_argentifolii_5194038

تکثیر :

گل لادن با بذر و قلمه قابل افزایش است .بذر آن درشت و تقریبا اندازه یک نخود است . باید در خرداد ماه و در هوای آزاد کاشت .این گیاه به جا به جایی حساس است بنابراین کمتر به صورت نشایی کاشته می شود . در مناطق سرد در اواخر زمستان در گلدان کاشته می شود و سپس در شرایط مناسب آب و هوا می توان آ را با خاک اطرافش به زمین منتقل کرد.

Nasturtium-Seeds

رقم های پرُ پر ان را می توان با قلمه کاشت به این صورت که یک ساخه سفت را انتخاب کرده و برگ های آن به جز دو برگ بالایی را جدا می کنند و آن را در آب قرار می دهند و در نور آفتاب قرار مب دهند تا ریشه دهد .سپس آن را به گلدان یا زمین منتقل می کنند .

کاربرد :

گل لادن از گلهای بسیار زیبا می باشد که دو نوع رونده و پیچنده و پا کوتاه دارد. از نوع اول در کاشت و تزیین حاشیه آلاچیق و سر درهای ورودی و باغچه های کنار استخر می کارند زیرا پوشش خوب و گلهای زیبای آن زیبائی کناره ها را دو چندان می نماید. از نوع دوم در خط دوم کاشت وحاشیه های تپه های گل استفاده می نمایند.

8796411002910

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *