گل صدتومانی

گل صدتومانی

گل صدتومانی Peony

گل صدتومانی Peony

گل صدتومانی

نام فارسی: گل صدتومانی
نام انگلیسی: Peony
نام علمی: Paeonia spp
خانواده: Paeoniaceae

صد۳

مشخصات ظاهری:

نوع: اکثرا علفی و چندساله و برخی درختچه ای

ارتفاع: ۰٫۵ تا ۱٫۵ متر

بومی منطقه: آسیا، جنوب اروپا و نواحی شمال غربی آمریکا

رنگ گل: سفید ، زرد، صورتی ، یا قرمز

نور: آفتاب کامل

نیاز آبی: بالا(در تابستان نیاز به آب فراوان دارد)

معرفی:

گل صدتومانی

این گل در زمان ورود به ایران نسبت به گلهای دیگر گران تر و صد تومان قیمت داشت و از آنجایی که مردم اسم این گل را نمیدانستند به گل صدتومانی مشهور شد. گل‌های صدتومانی، گل‌های دائمی هستند که تحت شرایط درست، هر سال مجدداً شکوفا می‌شوند. پیاز گل صد تومانی، به مراقبت ویژه‌ای نیازمند است، ولی می‌تواند بیش از ۱۰۰ سال زنده مانده و گل بدهد. اغلب در اوایل تابستان گل میدهد. زمان گلدهی در مزرعه از سالی به سال دیگر متغیر است.

گل صدتومانی

ویژگی ظاهری گل صدتومانی :

گل:

گلها منفرد و دارای ۵کاسبرگ سبز هستند. بخاطر گلهای درشت با گلبرگهای درخشان و گاهی معطر کشت و کار میشود. گلها به چهار گروه اصلی کم پر، نیمه پرپر، پرپر و انمونی(ژاپنی) تقسیم میشود. برخی فاقد پرچم هستند.

ساقه:

علفی

برگ:

بریده بریده

گل صدتومانی

نگهداری:

گل صد تومانی برای گل دهی به چندین سال زمان نیاز دارد. قبل از اینکه توقع گل دهی کامل از گل صد تومانی خود داشته باشید، به آن حداقل ۳ سال زمان بدهید.در فصل‌های رشد به آن از کودهای شیمیایی ۵-۱۰-۵ بدهید تا سرعت رشد و گل دهی آن‌ها را افزایش دهید. برای تولید گلهای درشت باید جوانه های گل جانبی حذف شوند. پس از گل دادن ساقه های گیاه سنگین شده و احتمال شکستگی وجود دارد به همین دلیل لازم است از قیمهای مناسب استفاده کنید.

نور: به نور کامل آفتاب نیاز دارد.

نیاز آبی: در تابستان نیاز به آب فراوان دارد و زهکشی خاک برای آن مهم است.

مقاومت:

این گیاه به سرما مقاوم است و در آب و هوای خشک به خوبی رشد میکند. جوانه های رویشی یا زایشی ممکن است با سرمای دیررس بهاره از بین بروند.

تکثیر:

گل صدتومانی با بذر و تقسیم ریشه قابل افزایش است. بذر اغلب جهت به نژادی بکار میرود و بطور عمده با تقسیم ریشه تکثیر میشود. دارای ریشه ژوخه ای است. البته نوع درختچه ای این گیاه به روش پیوند زدن تکثیر می شود. معمولا از پایه هایی استفاده می شود که باعث کوتاه شدن و افزایش گلدهی شود. بهترین نوع پیوند زدن برای این گیاه پیوند اسکنه می باشد که در تصویر زیر مشاهده میکنید. پیوندک را می توان از اواخر تابستان تا اوایل پاییز تهیه کرد. پیوندک باید دارای جوانه های جانبی و انتهایی باشد که جوانه انتهایی و برگها حذف شده و جوانه جانبی باقی می ماند. پایه نیز باید یک گیاه دو ساله و به طول ۱۷-۱۲ سانتی متر باشد. بعد از پیوند، آنها را در در داخل شن مرطوب به عمق ۱۰ سانتی متر قرار دهید. وقتی پیوندها گرفتن آنها را محل اصلی منتقل کنید. باید محل پیوند حدود ۱۵ سانتی متر زیر سطح خاک قرار بگیرد تا ریشه دهی به نحو احسن انجام گیرد.

گل صدتومانی

اما روش متداول تکثیر همان تقسیم بوته می باشد که اینکار در پاییز انجام می شود و برای اینکار باید گیاه شما حداقل ۳ سال عمر داشته باشد. روش کار به این صورت است که با احتیاط و بدون آسیب به ریشه ها گیاه را از خاک خارج کرده و به وسیله ی پاقو یا تیغ تمیز ریشه های آن را تقسیم می کنید.

در مورد تقسیم با بذر هم در فصل پاییز می توانید برای گرفتن بذر از گل ها اقدام کنید.

گل صدتومانی

دستورالعمل‌های تکثیر گل صدتومانی

  1. پیازهای گل صد تومانی را در پاییز بکارید، تا فرصت ریشه دادن و آماده سازی خود برای شکوفایی بهاری را پیدا کنند. گل‌های صد تومانی در مناطق خیلی گرم خوب رشد نمی‌کنند. اگر منطقه شما برای کاشت آن‌ها مناسب است، نقطه‌ای در باغچه خود پیدا کنید که زهکشی مناسب داشته و حدود ۶ تا ۸ ساعت در روز آفتاب کامل دریافت کند. گیاه صد تومانی در سایه نیز رشد می‌کند، ولی ممکن است گل ندهد. برای این که گل‌های صد تومانی ، به خوبی در دسته‌ها رشد نکرده و در برابر رقابت تغذیه‌ای ضعیف هستند، منطقه‌ای را انتخاب کنید که حدود یک و نیم تا دو متر فضا در اطراف خود داشته باشد،.
  2. خاک منطقه‌ای که قصد کاشت گل صد تومانی را دارید را با مخلوطی از ۵۰% خاک نرم و زهکشی شده، و ۵۰% کود گیاهی مناسب تقویت کنید. گل‌های صد تومانی به خاک‌های اسیدی و غنی که به سرعت تخلیه می‌شوند علاقه داشته و در خاک‌های خیلی فشرده راحت رشد نمی‌کنند. برای کاشت هر پیاز گل صد تومانی، حفره‌ای به عمق ۳۰ سانتی متر و عرض ۲۰ سانتی متر حفر کنید.
  3. پیازهای گل صد تومانی را طوری در خاک قرار دهید که در عمق حداقل ۵ سانتی‌متری قرار بگیرد و قسمت جوانه آن به سمت بالا باشد. خاک اصلاح‌شده را در اطراف پیاز گیاه فشار دهید تا حباب‌های هوا در آن از بین برود.پیازها را به خوبی آب دهید و برای جلوگیری از سرمازدگی ریشه، بر روی محل کاشت آن خاک گیاهی بریزید. در طول زمستان خاک را مرطوب نگه‌دارید.

باید در نظر داشت که تقسیم ریشه گل صد تومانی زودتر از ۳ یا ۴ سال یکمرتبه نباید صورت گیرد والا بوته‌هایی که زودتر جابجا شوند هیچوقت گل نخواهند داد.

گل صدتومانی

آفات و بیماری های گل صدتومانی:

آفات: شته، تریپس، شپشک، کنه تارعنکبوتی، مورچه

بیماری ها: سفیدک سطحی، بوتریتیس

کاربرد:

گل صدتومانی

از گلهای شاخه بریده است و برای کشت در باغچه نیز بکار میرود.

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   برگ نقره ای و آفات مربوط به آن
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *