گل شرابی

گل شرابی(sweet shrub)

گل شرابی (sweet shrub)

گل شرابی (sweet shrub)    

 گل شرابی  

نام فارسی  گل شرابی
نام انگلیسی sweet shrub
نام علمی     Calycanthus occidentalis
خانواده Calycanthaceae

 

اطلاعات کلی:

نام فارسی: گل شرابی

نام رایج فارسی: گل شرابی

نوع:  چند ساله

خانواده:  Calycanthaceae

ارتفاع: ۱٫۲-۱٫۸ متر

رنگ گل: قرمز ـ ارغوانی

نور: آفتاب متوسط- سایه

نیاز آبی: رطوبت کم

نگهداری: گل شرابی خاکی مرطوب و غنی، نور متوسط و  سایه و آبیاری کم نیاز دارد. رشد آن در خاک خشک و نور کامل خورشید کند خواهد بود.

گل: کوچک، گوشتی و تسمه مانند

برگ: نسبتا بزرگ به رنگ سبز تیره

میوه: جامی شکل و معطر به اندازه ۵–۷ سانتی متر با دانه های متعدد

مقاومت: مقاوم به سرما

 

معرفی گل شرابی

 گل شرابی

گل شرابی، این درختچه‌ ی خزان پذیر که بومی امریکای شمالی است، همه ی قسمت هایش معطر است. این گیاه که به سرزمین جنگل های مرطوب جنوب شرقی ایالات متحده متعلق است، به عنوان گیاه زینتی در فضاهای سبز، در مناطق معتدل و معتدل سرد کاشته می شود. عطر گل ها شرابی عصر هنگام بیشتر  فضا را آکنده می کند.

 

ویژگی های ظاهری

برگ:

 گل شرابی

برگ های تخم مرغی شکل گل شرابی نسبتا بزرگ هستند و درازای آنها ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر و پهنایشان ۵ تا ۷٫۵ سانتی متر است. برگ های پوشیده شده با کرکش می تواند نوک تیز باشند.

در طول تابستان برگ های گل شرابی براق، به رنگ سبز تیره هستند و پس از آن در پاییز به رنگ زرد طلایی می گرایند.

گل:

 گل شرابی

گل هایی به رنگ قرمز تیره که گاهی لبه های آن قهوه ای رنگ است، در کنار برگ های براق، گل شرابی را بهی اندازه چشمگیر می کند. پهنا این گل ها که ماندگاری زیادی هم دارند، به ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر می رسد.

در فصل بهار یا تابستان گل هایی کوچک، گوشتی و تسمه مانند از راس ساقه ها نمایان می شوند.

ساقه:

 گل شرابی

همانند تمام قسمتهای دیگر گل شرابی ساقه قهوه ای آن هم معطر است و اگر بشکند عطر آن در فضا آکنده می شود. جنس آن بین علفی و چوبی است.

 

نگهداری

نور:

گل شرابی در سایه و آفتاب رشد خواهد کرد ولی برای رشد بهتر این گیاه سعی کنید در سایه جزیی باشد. بهترین مکانی که می توانید گل شرابی را بکارید تا نور ایده آل را دریافت کند زیر درختان است؛ تا از لابه لای برگ های آنها نور را دریافت کند.  

بیشترین زمانی که گل شرابی می تواند در نور مستقیم خورشید باشد، ۴ ساعت است.  نور زیاد خورشید زمانی که خاک هم مرطوب نیست، باعث می شود برگ ها به رنگ قهوه ای بگرایند. از طرفی هم سایه زیاد باعث کاهش گلدهی و کوتاه ماندن آن می شود.

 

آبیاری:

 گل شرابی

زمانی که تازه گیاهتان را کاشته اید بهتر است منظم آن را آبیاری کنید تا مستقر شود. بعد از اسقرار دیگر نیازی به آبیاری منظم و مدام نیست.

گل شرابی آبیاری کمی نیاز خواهد داشت و در طول دوره خشکسالی هفته ای یکبار برایش کافی خواهد بود. قبل از آبیاری دقت کنید که سطح رویی خاک تا عمق چند سانتیمتری خشک شده باشد.

 

خاک:

 گل شرابی

بهترین خاکی که می توانید برای گل شرابی فراهم کنید، خاکی از جنس خاک باغچه و رس و شنی است که خوب زه کشی شده باشد. بهترین PH ای که خاک آن می تواند داشته باشد ۶٫۶ تا ۷٫۵ است.

گل شرابی با این که تحمل خیسی فصلی خاک را دارد اما شوری، PH بالا و خشکی مداوم خاک را نمی تواند تحمل کند.

 

کوددهی:

 گل شرابی

کود گرانول

گل شرابی در دوره بهار گل ها و شاخ و برگ هایش را توسعه می بخشد، به همین دلیل در اواخر دوره زمستان یک دوز از هوموس یا کود کامل، یا کود گرانول -کند آزاد –  باید پای گیاه اضافه شود.

در بهار  می توانید یک کود غنی از نیتروژن و پتاسیم را انتخاب کنید و مخلوط با آب آبیاری، هر ۲۰-۲۵ روز، به گیاه بدهید.

 

آفات و مشکلات:

گل شرابی معمولا در برابر آفات و بیماری ها مقاوم است ولی گاهی شته، کنه عنکبوتی، سفیدک پودری، شپشک، پوسیدگی ریشه و ساقه و لکه برگ برایش مشکل ساز می شوند.

 گل شرابی

کنه عنکبوتی

شته:

شته به رنگ های سبز، قرمز، صورتی، زرد، قهوه ای و سیاه وجود دارد که در نوک و زیر برگ های گل شرابی تجمع کرده و با مکیدن شیره ی آن رشدش را متوقف می کند. در نتیجه، برگ های گیاه کمرنگ شده و به تدریج جمع شده و می میرند.

برای مبارزه با شته ها کافی است آب سرد به روی آن ها اسپری کنید. اگر با تهاجم تعدا زیادی از شته روبه رو شدید می توانید به راحتی آنها را با آرد غبار پاشی کنید.

همچنین می توانید با محلولی از آب و چند قطره مواد شوینده مثل مایع ظرفشویی، برگ گیاه را از شته ها پاک کنید. یا می توانید یه لیتر آب را با یک قاشق چایی خوری مایع ظرف شویی و کمی فلفل قرمز را قاطی کنید و به روی برگ اسپری کنید.

کنه تارعنکبوتی:

 از قسمت های زیرین برگ تغذیه می کند و باعث زردی و خشکی اش می شود. با فشار آب به راحتی می توانید با آن مقابله کنید.

شپشک:

از آنها مواد مومی و شاخی ترشح می شود این مواد گاهی به صورت توده ای آرد مانند (شپشک های آرد آلود) و یا به صورت سپرهایی به اشکال مختلف (شپشک واوی ، الفی و …) روی بدن آنها قرار می گیرد.

این آفت با سوراخ کردن بافت های گیاه و خارج کردن شیره گیاهی با قطعات دهانی خود، به گیاه خسارت می زند. گیاه را ضعیف می کند و سر انجام بخش هایی از گیاه از بین می رود. حشرات معمولا به قسمت زیرین و مفصل ای برگ حمله می کنند.

در چرخه زندگی این آفت، در مرحله نابالغ (پورگی) متحرک هستند که در این مرحله نسبت به سم پاشی با حشره کش ها آسیب پذیر ترند.

برای مبارزه با آنها هرس کردن شاخ و برگ ها را جدی بگیرید. اگر تعداد آنها کم بود می توانید آن را با دست بردارید.

برای مقابله شیمیایی آنها حشره کش های زیادی در فروشگاه ها در دسترس است. می توانید از حشره کش ها هر یک هفته به مدت یک ماه استفاده کنید.

سفیدک پودری:

 مهم ترین بیماری که ممکن است دچار آن شود سفیدک پودری است که علت آن رطوبت زیاد، شب های سرد و روزهای گرم و عدم تهویه و گردش خوب هواست. برای رفع آن می توانید قسمت های آسیب دیده را هرس کرده و از تراکم گیاه کم کنید. معمولا در فضا سبز خانه ها از روش های شیمیایی برای مقابله استفاده نمی شود ولی اگر لازم بود می توانید با استفاده از مشاوره های گیاه پزشکی از قارچ کش هایی مثل کلروتالونین ،wettable sulfurو thiophanate-methyl استفاده کنید.

لکه برگ:

وقتی رطوبت هوا و باران یا آبدهی زیاد شود گیاه دچار این مشکل می شود. برای حل این مشکل ابتدا محیطی را برایش فراهم کنید که رطوبت هوا و باران زیاد نباشد سپس قسمت های آسیب دیده را حذف کنید.

پوسیدگی ریشه:

زمانی که زه کشی خاک ضعیف است گیاه دچار پوسیدگی ریشه می شود. و برای جلوگیری از آن در محل هایی که گودال مانند اند آن را نکارید.

bacterial crown gall: اگر زیگیل های گوشتی در ناحیه ساقه در نزدکی زمین مشاهده کردید، گیاهتان دچار بیماری باکتریای در این ناحیه شده است. بهترین کار این است که گیاه و خاک اطرافش را حذف کنید تا به بقیه گیاهان و باغ آسیبی نرسد.

درمان پیشگیرانه تقریبا برای همه این مشکلات حشره کش های درای طیف گسترده و یک قارچ کش سیستمیک است.

 

هرس:

پاجوش های متعددی که پای گیاه مادر ایجاد می شوند و را برای جلوگیری از شلوغی حذف کنید.

در تابستان بعد از گلدهی شاخه های جانبی که جوانه زده اند را قطع کنید تا از گسترش زیاد گل شرابی جلوگیری کنید(با توجه به اینکه می تواند گیاهی تهاجمی باشد) و آن را تحت کنترل داشته باشید. نازک شدن ساقه های قدیمی نشان از آن است که در فصل رشد جدیدی که در راه است قسمت های جدید با نیروی بیشتری خواهند آمد.

 

تکثیر:

دانه گل شرابی

دانه گل شرابی

تکثیر گل شرابی به سه روش کاشت بذر، قلمه زدن و خوابانیدن صورت می گیرید.

مکان کاشت گل شرابی  – از هر روش که بخواهید آن را بکارید-  بهتر است سایه با خاکی مرطوب و غنی باشد. اگر در باغتان فضای زیادی دارید این گیاه را بکارید چراکه  گل شرابی نه تنها گسترش زیادی خواهد داشت که ممکن است ارتفاع آن به بلندا بکشد.

۱ـ کاشت بذر:

در بهار در خاک زه کشی شده، دانه را بکارید.  با توجه به اینکه گاهی دانه ها مانند والدین خود نخواهند بود، می توانید بیشتر از مورد نیاز دانه بکارید و هر کدام از دانه ها که بعد از گلدهی عطر خوبی داشت، را نگهداری کنید.

برای کاشت  گل شرابی در فضا آزاد باید بعد از آخرین سرما زدگی، تقریبا اوایل بهار، دانه ها را کاشت. سوراخ هایی با عمق نیم سانتی متر ایجاد کنید، دانه را درون آن قرارد دهید و روی آن را به اندازه نیم سانتی متر با خاک حاصلخیر بپوشانید.  فراموش نکنید خاک را قبل از کاشت شخم بزنید و با مواد آلی آن را غنی کنید. در آخر خاک را آبیاری کنید.

اگر می خواهید گل شرابی را در فضا داخلی بکارید، عمل کاشت بذر را باید قبل از آخرین سرمازدگی بکارید. بعد از آخرین سرمازدگی وقتی نشاد حدوداً دارای ۶ برگ است آن را به فضا خارج منتقل کنید.

جمع آوری دانه: در پاییز یا زمستان وفتی دانه ها به رنگ قهوه ای در آمدند دانه ها را جمع آوری کنید و سریعا آن ها را بکارید.

۲ـ خوابانیدن شاخه:

برای این کار شاخه ای از گل شرابی را در اواخر خرداد ماه تا اواسط تیر ماه بدون اینکه از گیاه مادر جدا کنید، زیر خاک باغچه خوابانیده و آن را آبیاری می کنید. کم کم از زیر شاخه در خاک، ریشه روییده می شود و این شاخه خود گیاه جداگانه ای به حساب می آید. در این زمان می توانید ارتباط دو گیاه را قطع کنید و ببینید که گیاه نوپایی را دارا هستید.

خوابانیدن شاخه چندین روش دارد؛ خوابانیدن انتهایی، ساده.

در خوابانیدن انتهایی، انتها شاخه مورد نظر را در سوراخی که در نزدیک گل شرابی ایجاد کرده ایم قرار می دهیم تا ریشه دهد. برای اینکه ساقه در خاک بماند یک فلز U  شکل را روی آن می گذاریم. از همان جایی که ریشه دوانده، ساقه ای هم ایجاد خواهد شد، گیاه نوپا را جدا کرده و از خاک بیرون آورده و در محل مورد نظر می کاریم.

 گل شرابی

خوابانیدن ساده

در خوابانیدن ساده که مانند خوابانیدن انتهایی است، فقط ۲۵ سانتی متر از سر شاخه را بیرون از خاک قرار می دهیم. آن قسمتی که در خاک است کمی زخم کنید تا ریشه دواند.  قسمت بیرونی نقش ساقه گیاه جدید را خواهد داشت.

۳-گرفتن قلمه ریشه:

گل شرابی جزو گیاهانی است پاجوش های متعددی تولید می کند. این موضوع باعث می شود تا از آن بتوان قلمه ریشه گرفت.

در تابستان از شاخه های جوان قطعاتی با طول ۱۵-۳ سانتی متر ببرید. اگر ریشه های بدست آمده طول کمی داشتند، آنها را درون جعبه  ی کاشت و در زیر بستری از ماسه یا خاک اره به صورت افقی قرار  و به گلخانه انتقال دهید.

اگر ریشه های بدست آمده، بزرگ با طول بیشتری بود، در جعبه کاشت و سپس در خزانه بگذارید. مهم است که در هر دو حالت در هوای آزاد قرارش دهید. باید توجه داشت که اگر قلمه های ریشه به صورت عمودی در بستر کاشت قرار می گیرند، آنها را به صورت سر و ته قرار دهید. (انتهای نزدیک به طوقه به طرف بالا باشد.)

عواملی که باید برای قلمه تان فراهم کنید، رطوبت و تهویه هوا، دما ۲۵ درجه و نور کامل خورشید برای فتوسنتز قلمه است تا بتواند انرژی مورد نیاز را کسب کند. نکته دیگر این است که موقع گلدهی از گیاه قلمه نگیرید.

آبدهی را تا زمانی که گیاهتان استقرار پیدا کند، ادامه دهید.

آنچه در گل شرابی تکثیر غیر جنسی را به جنسی ارجعیت می دهد این که می توان تضمین کرد گیاهی که بدست می آید دقیقا چه بویی خواهد داشت. مثلاً ‘Michael Lindsey’ گونه ای از گل شرابی است که به عطر دل انگیزش و برگ های براقش معروف است.

و در آخر هرگز گل شرابی را از گونه ای که در طبیعت است نگیرید تا تکثیر کنید چرا که می تواند خطرناک باشد.

کاربرد:

بوته گل شرابی

بوته گل شرابی

گل شرابی علاوه بر زیبایی چشمگیر عطر دل انگیزی هم دارد که باعث محبوبیت آن در فضاهای سبز شده است. عطر آن با توجه به اینکه از چه گونه ای باشد متفاوت است پس قبل از انتخاب گیاه مورد نظر بوی آن را تست کنید.

گل شرابی را در شیبهای مرطوب، کنار آبروها و میان چمنکاریهای درون پارکهای شهری و جنگلی و همچنین باغ های خانگی می کارند تا از زیبایی و بوی آن بهره مند شوند.

این گیاه همچنین به عنوان گل شاخه ای استفاده می شود تا آن را در گلدان های داخل خانه بگذارید و حتی برای مدتی کم از بو و زیبایی آن لذت ببرید.

استفاده دیگری که گل شرابی دارد، از روغن آن است. روغنی که از گل های معطر آن گرفته می شود برای درست کردن عطر های با کیفیت استفاده می شود. بوی عطر های بدست آمده، تند و شیرین است.

 

مباحث اضافی:

 گل شرابی

با اینکه در گذشته از شاخه گل شرابی به عنوان جایگزین دارچین استفاده می کردند، ولی بسیار مهم است که هیچکدام از قسمت های این گیاه – مخصوصاً دانه ی آن- را نخورید.

گل دهی گل شرابی از اواسط بهار شروع می شود و در تابستان هم ادامه دارد.

گل شرابی با انتقال مشکلی نخواهد داشت. اگر نیاز شد می توانید در پاییز و مستان عمل انتقال را انجام دهید.

منبع : طراحان منظر

Save

2 پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   این گیاه رو میتونید از باغدارهایی که گیاهان بیرونی کار میکنند تهیه کنید.
   گیاه جدیدی نیست

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *