گل سنبل

سنبل

گل سنبل

گل سنبل و معرفی اجمالی آن

گل سنبل

 

نام فارسی: سنبل
نام انگلیسی رایج: Hyacinth
نام علمی: Hyancinthus Orientalis

 

نور: نیمه آفتاب، آفتاب

نوع: پیازی

ارتفاع : 30 سانتی متر تا 90 سانتی متر

عرض: 9 سانتی متر

رنگ گل: آبی، نارنجی، صورتی، قرمز، سفید

رنگ برگ: سبز کمرنگ، طلایی

فصل گلدهی: بهار

نکات مثبت: معطر، مناسب برای گلدان، نگهداری کم

 

معرفی

گل سنبل

سنبل یکی از گیاهانی است که در بهار گل داده و دارای برگ های رگه رگه و طویل است. سنبل گیاهی با عطر قوی بوده که در فصل بهار در رنگ‌های متفاوت به گل می‌نشیند. عطر مست کننده و رنگ های زیبای این گیاه باعث شده است که یکی از گل‌های محبوب در بهار به شمار برود. این گیاه به دلیل رنگ‌های زیبای خود در فصل بهار یکی از انتخاب های قطعی برای کاشت با لاله و نرگس در باغ‌های گل است. ظاهر زیبنده گیاه باعث شده است که از گیاهان بسیار محبوب به شمار برود. رنگ گل این گیاه شامل قرمز تیره، صورتی روشن، آبی کمرنگ، آبی تیره ، سفید، نارنجی و … است.

سنبل یک نام رایج برای حدود 30 گونه از گل‌های چندساله از خانواده سنبل ها می‌باشد که در نواحی مدیترانه و آفریقا رشد می‌کنند.

سنبل هلندی (Hyacinthus Orientalis) یا گلی که به صورت کامل باز شده و شبیه یه یک ستاره دریایی کوچک است را نباید با کلاغک (Muscari Botryoides)اشتباه گرفت.

هر دو گیاهان یاد شده در فصل بهار خوشه‌های پر از شکوفه تولید می‌کنند که این شکوفه ها از یکدیگر فاصله کمی دارند و هر دو گیاهان بهاره و پیازی به شمار می‌روند.

سنبل معمولی یا سنبل هلندی بومی آناتالیا بوده و در قرن 16 به اروپا وارد می‌شود. پیاز سنبل تولید گل متراکم کرده که 15 تا 30 سانتی متر ارتفاع دارد.

سنبل ها بسیار معطر بوده، گل‌های آنها به شکل زنگوله‌ای است و گلبرگ‌های واکنش گرا دارند. گلچه‌های متراکم سنبل در سایه‌ای از رنگ های سفید، یاسی، نارنجی، زرد، صورتی، قرمز، بنفش و آبی به وجود می‌آید.

سنبل‌ها دارای 7 یا 8 برگ گوشتی، کشیده هستند. پیاز سنبل به رنگ بنفش کمرنگ یا کرم است که با لایه‌ای خشک پوشیده شده است.

حقایقی در رابطه با سنبل

گل سنبل

افسانه‌ای یونانی در رابطه با این موضوع وجود دارد طبق این افسانه دو خدای مصری به نام‌های آپلون(خدای خورشید) و زیفر ( خدای باد غرب) به پسری خوش قیافه به نام Hyakinthos عشق می‌ورزیدند. آپلون به Hyakinthos هنر پرتاب کردن دیسک را آموزش می‌داده است.

زیفر کسی که خدای باد غرب بوده است، با حسادت دیسکی را که پرتاب شده بود با وزش باد به سمت Hyakinthos بر می‌گرداند. دیسک با سر Hyakinthos برخورد کرد و باعث مرگ او می‌شود. از خون وی یک گل رشد می‌کند که خدای خورشید نام آن گل را پس از مرگ او Hyakinthos می‌گذارد.

لغت Hyacinth بر گرفته از زبانی باستانی است که در حدود 4000 سال پیش صحبت می‌شده است. این زبان با نام Thracopelasgian شناخته شده‌است.

سنبل وحشی بومی ترکیه و خاورمیانه و امتداد دریای مدیترانه است. سنبل در زمان رمنس و یونان به اروپا وارد شده و رشد پیدا کرد. هم Homer و هم Virgil ( شاعران فرانسوی) در شعرهای خود از بوی خوش این گل یاد کرده‌اند.

پس از این زمان تا قرن 16 هیچ اثری از این گل وجود نداشته و در قرن 16 دوباره در غرب اروپا، ترکیه و ایران پرورش داده شده است. Leonhardt Rauwolf, که یک دکتر آلمانی است در زمانی که از ترکیه بازدید می‌کرده تعدادی از سنبل ها را با خود به آلمان می‌برد. این رخداد به سال 1573 باز می‌گردد.

سنبل پس از نیمه دوم قرن 16 به صورت تجاری کشت و در قرن 18 و 19 در اروپا این گیاه بسیار محبوب و رایج شده است.

پیازهای سنبل امروزه در انگلستان وهلند به صورت تجاری کشت و تکثیر می‌شوند. همچنین در کشور هلند این گل به عنوان گل شاخه بریدنی نیز دارای کاربرد است.

سنبل معمولی به میزان کمی در کشور هلند برای تولید عطر استفاده می‌شود. به هرحال اغلب عطرهایی که با عصاره سنبل وجود دارند به صورت مصنوعی به وجود آمده و هر کدام درجه‌ای از فنیل استالدئید را شامل می‌شوند. سنبل معمولی به علت پرورش گسترده در کشور هلند به نام سنبل هلندی نیز شناخته می‌شود.

زمان گلدهی سنبل از اسفند تا فروردین است.

در زبان فلوریاگرافی ، گل سنبل نماد ورزش یا بازی است و گل سنبل آبی نماد صداقت است.

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   گیاه جیپس‌ فلا یا نفس کودک
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *