گل داوودی

گل داوودی chrysanthemum

گل داوودی (chrysanthemum)

گل داوودی (chrysanthemum)

گل داوودی

نام فارسی

داوودی

نام انگلیسی

chrysanthemum

نام علمی

chrysanthemum

خانواده

asteraceae

نام فارسی : داوودی

نوع : علفی

خانواده : Asteraceae

ارتفاع : ۱۰-۹۰ cm

گسترش :۱۰-۵۰ cm

رنگ گل : سفید، صورتی، بنفش، قرمز، نارنجی، زرد و برنزی

نور : آفتابی

نیاز آبی : متوسط

نگهداری : سخت

گل : تک و پُر پر

برگ : برگ های سبز رنگ با لبه های دنده ای شکل

مقاومت : متوسط

گل داوودی

معرفی

گیاهی گلدار از خانواده ی Asteraceae ، بومی آسیا و شمال شرقی اروپا؛ البته اکثر تنوع گونه ای در آسیای شرقی و بخش مرکزی چین وجود دارد. داوودی بسته به گونه ی آن هم بصورت یکساله و هم چند ساله وجود دارد.

ویژگی های ظاهری 

برگ

دو نوع اصلی برگ داوودی وجود داری، برگ های کوچک و برگ های پهن. هر دو نوع برگ دارای رنگ سبز هستند. برگ های ظریف و باریک با لبه های دندانه ای شکل و با طعمی شبیه خردل.

گل داوودی

گل

گل داوودی در شکل های مختلف وجود دارد از جمله قاشقی شکل، تیغی شکل، نخی شکل و عنکبوتی شکل. بر روی ساقه نیز یک گل یا چند شکوفه وجود دارد. رنگ گل شامل صورتی، زرد، سفید، قرمز و نارنجی است.زمان گلدهی آن از اواخر تابستان و اوایل پاییز است.

گل داوودی

نگهداری

گل داوودی

نور

برای کاشت داوودی مکانی را انتخاب کنید که حداقل روزی ۶ ساعت نور خورشید به آن بتابد. داوودی بیشترین رشد را در محیط باز و موقیت آفتابی دارد با این حال قادر به تحمل سایه جزئی است. اگر نور کافی به آن نرسد گیاهی کوتاه با گل هایی کوچک خواهیم داشت.

آبیاری

داوودی را باید بطور منظم به عمق ۲۰-۱۵ سانتیمتر در فصل تابستان آبیاری کنیم. همچنین برای حفظ آب و رطوبت بر روی خاک تا ارتفاع ۵-۸ سانتیمتر مالچ بریزیم.

خاک 

خاک داوودی باید زهکشی خوبی داشته باشد و با اضافه کردن کود و مواد آلی خاک را قوی کنیم.

کوددهی

همچنین سعی کنید از کود هایی استفاده کنید که آهسته آزاد میشوند مانند کود مرغ . برای رشد بهتر گیاه هم هر ۴-۶ هفته یکبار به آن کود محلول بدهید. همچنین نسبت پیشنهادی NPK برای این گل ۵-۱۰-۵ یا ۱۰-۱۰-۵ است.

گل داوودی

آفات و مشکلات

باید فضای مناسب را در بین شاخه و برگ داوودی بوجود آوریم تا هوا در جریان باشد. جریان هوا باعث میشود تا رطوبت باقی مانده در بین شاخ و برگ خشک شده. باقی ماندن رطوبت در مدت زمان زیاد باعث رشد بیماری های قارچی میشود. قارچ ها عامل بسیاری از مشکلات گل داوودی هستند. قارچ ها باعث ایجاد لکه هایی لزج بر روی گیاه هستند همچنین باعث پوسیده شدن بافت ها می شوند. زردی برگ ها و رشد کم گیاه هم بدلیل حمله قارچ ها است ؛ برای مبارزه با قارچ ها باید برگ های زرد و پوسیده را از گیاه جدا کرده و از قارچ کش مناسب استفاده کنیم. از دیگر آفات میتوان به شته ها ، برگ خواران و گوشخیزک اشاره کرد.

گل داوودی

تکثیر

برای کاشت گل داوودی اولین قدم انتخاب گونه مناسب است. گل داوودی برای بیشتر بصورت گل های شاخه بریده در گل فروشی ها کاربرد دارد و استقبال زیادی از آن میشود ، بدلیل وجود سیستم ریشه ای محدود کمتر آن را در باغچه میکارند. و اگر کسی تمایل به کاشت داوودی در باغچه دارد باید تلاش خود را برای مراقبت از آن چند برابر کند. اگر داوودی را برای استفاده از گل شاخه بریده ی آن میخواهید فاصله ی آنها باید از هم حدود ۶۰-۷۵ سانتیمتر باشد در غیر این صورت فاصله حدود ۴۵-۵۰ کافی است. اگر میخواهید گیاه شما بیشتر گل دهد زمانی که که حدود۲۰ سانتی متر ارتفاع دارد باید راس گیاه را کوتاه کنید و اگر میخواهید گل هایی درشت بدهد باید زمانی که گیاه کوچک است ، تعداد شکوفه ها را کم کنید.

کاربرد

از برگ داوودی بعنوان سبزی در سالاد استفاده میشود. همچنین از این برگ چای نیز درست میشود که خواص بسیاری هم دارد. برگ این گیاه سرشار از ویتامین است و چای این گیاه مانند قهوه دارای کافئین طبیعی است. یکی از مهمترین کابرد های داوودی استفاده از آن بصورت گل های شاخه بریده در گل فروشی ها است که استقبال زیادی از آن میشود. معمولا این گل های شاخه بریده را در صورت مراقبت میتوان تا ۳ هفته نگهداری کرد ، برای این کار باید آب ظرف را به صورت مداوم تعویض کرده و همچنین کمی از ساقه کوتاه کنید.

 

گل داوودی

مباحث اضافی

آشنایی با چند گونه متفاوت :

Blizzard بزرگترین گل را در بین انواع داوودی دارند (۴-۵ سانتی متر) ؛ در باغچه شما از همه ی گل های دیگرسفید تر هستند. شکل این گل به صورت یک توپ سفید است و با برگ شاخه هایی به رنگ سبز تیره جذابیت بیشتری پیدا کرده.

Carrie دارای گلی دو رنگی؛ گلبرگ های بزرگ به رنگ قرمز و برنزی در اطراف و گلبرگ های کوچک زرد رنگ در وسط، از جمله زیبا ترین انواع داوودی است.

Vicki دارای گلبرگ های نارنجی با یک مرکز نارنجی تیره تر و گسترش زیاد در محیط دارای ابهت و زیبایی خاصی است.

Save

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *