گل جعفری

گل جعفری

گل جعفری Marigold

گل جعفری Marigold 

گل جعفری

نام فارسی

گل جعفری
نام انگلیسی marigold
نام علمی Tagetes spp
خانواده Asteraceaeیا  Compositae  – آفتابگردانان

نام فارسی: گل جعفری

نوع گیاه:یکساله

خانواده :آفتابگردانان

ارتفاع:حداکثر ارتفاع ۶۰ سانتیمتر

رنگ گل:زرد لیمویی- زرد-کرم-طلایی و نارنجی قهوه ای

نور:خیلی زیاد-آفتاب دوست

نیاز آبی:مرطوب

نگهداری:متوسط تا زیاد

گل:زینتی

برگ:برگهای مرکب

معرفی

گل جعفری

گل جعفری گیاهی یکساله یا چند ساله‌است، این گل دارای ۵۶ گونه و از خانوادهٔ گل آفتابگردان بوده و بومی امریکای شمالی و جنوبی است. جعفری گیاهی، افراشته و سریع‌الرشد است.

ویژگیهای ظاهری

گل جعفری

برگ:جعفری دارای برگهای سبز تیره،براق و معطر می باشد.همچنین برگهای آن دارای بریدگی های عمیق می باشند.

گل جعفری گل جعفری

گل:گل های جعفری بزرگ و دارای تعداد زیادی گلبرگ می باشد.گل های آن در رنگ های زرد و طیف های مختلف رنگ نارنجی در تابستان ظاهر می شوند.

نگهداری

گل جعفری

نور:این گیاه آفتاب دوست است و در نقاط آفتابی و گرم خوب رشد می کند.جعفری مخصوصا جعفری آفریقایی بعنوان گیاه روز کوتاه اختیاری طبقه بندی می شود.واکنش به طول روز در رقم های مختلف متفاوت است.در واکنش به طول روز دما هم موثر است.بعنوان مثال جعفری آفریقایی در دمای ۲۱ الی ۲۴ درجه سانتیگراد فقط در شرایط روز کوتاه گل میدهد ولی در دمای ۱۷ الی ۱۸ درجه سانتیگراد در تمام دوره های نوری گل میدهد.طول روز بلند در شدت های نور بالا در مقایسه با شدت نور پایین اثر بازدارنده کمتری بر گلدهی دارد.

آبیاری: خاک این گیاه برای رشد همیشه باید دارای رطوبت باشد و بطور مرتب آبیاری شود. البته به رطوبت های خیلی بالا تا حدودی حساس می باشد.

گل جعفری

خاک: خاک مناسب برای کشت این گیاه بایستی زهکشی خوبی داشته باشد. گل جعفری برای رشد نیاز به خاک رسی یا لومی مرطوب که خوب زهکشی شده باشد دارد. برای کاشت در گلدان از مخلوط خاک باغچه+ پیت ماس+ ورمی کمپوست استفاده کنید.

مسمومیت ناشی از آهن درخاک های اسیدی مشاهده میشود.علایم مسمومیت آهن شامل نقاط نکروزه و کلروزه و نیز خم شدن برگها بسمت پایین و فنجانی شدن برگها می باشد.

کوددهی:خاک مرغوب باغچه همراه با مقداری خاک برگ یا کود دامی

آفات و بیماریها:

ازمهم ترین بیماری های آن پژمردگی،بوته میری،بلایت ناشی از بوتریتیس،پوسیدگی ریشه و ساقه و بیماری های برگی است و از آفات مهم آن کنه می باشد که با استفاده از سموم قارچ کش و کنه کش قابل کنترل است.

از سایر آفات و بیماری هایی که این گیاه را تهدید می کند می توان به کنه های تار عنکبوتی، سفید بالکها، رابها، حلزونها، پوسیدگی طوقه، کپک خاکستری که ممکن است تحت شرایط گلخانه ای مشکل ساز باشند، اشاره نمود.

تکثیر

گل جعفری

جعفری اغلب با کاشت بذر تکثیر میشود.بذرها باید به فاصله ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر ازهم کاشته شوند.از قلمه آن هم میتوان استفاده کرد که هزینه بیشتری دارد.برای استفاده از قلمه بخش انتهایی شاخساره به طول ۶ تا ۸ سانتیمتر استفاده میشود.

بدر بصورت مستقیم در محل اصلی یا خزانه کشت میشود.برای تهیه نشا بذر اواخر اسفند تا اواخر فروردین کشت میشود و طی دو ماه آماده انتقال میشود.کشتهای دیرتر موجب ریزش گلها میشود.در روش کشت مستقیم نیاز به تنک کردن میباشد.

گیاه جعفری بصورت مستقیم رشد میکند تا جوانه گل انتهایی تشکیل شود.بعد از تشکیل جوانه گل انتهایی جوانه های جانبی از غالبیت انتهایی آزاد شده و انشعابات جانبی را تشکیل میدهند.در صورتیکه بخش انتهایی شاخساره زودتر حذف شود انشعابات جانبی زودتر تشکیل شده و تعداد گل بیشتر،با کیفیت تر و با اندازه یکنواخت تر تشکیل میشود.

کاربرد

گل جعفری

این گل بعنوان گل شاخه بریده،گلدانی و همچنین در حاشیه کاری استفاده می شود.امروزه جعفری بصورت تجاری برای استخراج رنگیزه های کاروتن و به ویژه گزانتوفیل کشت میشود.

مباحث اضافی

گل جعفری گل جعفری

کاروتنویید استخراج شده از گلبرگها جهت اقزایش رنگ زرده تخم مرغ به غذای مرغ اضافه می شود.

لوتیین که از اجزای اصلی گزانتوفیل هاست برای استفاده در ترکیبات رنگ کننده مواد غذایی استفاده می شود.

برگهای جعفری حاوی روغنهای ویژه معطری است که علاوه بر کاربردهای درمانی در دفع حشرات نیز موثر میباشد.

کاشت جعفری نشان داده در کاهش جمعیت نماتدها در خاک موثر میباشد.استفاده از جعفری در تناوب کاشت میتواند جایگزین سموم نماتدکش در کاهش جمعیت نماتد عامل گال ریشه باشد.

ریشه این گیاه خاصیت میکروب کشی دارد برای همین نباید در نزدیکی حبوبات کاشته شود.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *