گل اوریوپس

گل اوریوپس (Euryops)

گل اوریوپس (Euryops)

گل اوریوپس (Euryops)

گل اوریوپس

گل اوریوپس

نام فارسی اوریوپس
نام انگلیسی Euryops
نام علمی Euryops petinatus
 خانواده Asteraceae

اطلاعات کلی :

نام فارسی : اوریوپس

نام رایج فارسی : اوریوپس

نوع:  چندساله و همیشه سبز

خانواده:  Asteraceae

ارتفاع:  ۱۲۰ سانتیمتر

گسترش:  ۱۰۰ سانتی متر

رنگ گل:  زرد

نور:  آفتاب کامل

نیاز آبی:  متوسط

نگهداری:  متوسط

گل:  مشابه گل های آفتابگردان

برگ:  سرخس مانند

مقاومت: گرما

معرفی

گل اوریوپس

گل اوریوپس

اوریوپس یک انتخاب شگفت انگیز برای اضافه شدن به باغ شماست. این گیاه در سایز ها و شکل های مختلف از جمله درختچه ها و درخت های کوچک وجود دارد. در واقع هیچ فضای سبز و باغی وجود ندارد که از رنگ زرد در آن استفاده نشده باشد و در طول فصل به این رنگ نیاز نداشته باشد. اوریوپس گیاهی است زیبا که نیاز به مراقبت زیادی ندارد پس فراموش نکنید که یک یا چند گلدان از آن را در حیاط خانه یا باغ خود حتما نگهداری کنید. این گیاهان مقاوم به گرما عمدتا بومی مناطق صخره ای آفریقای جنوبی می باشند. در زمستان مناطقی که از این گیاه پوشیده شده است هنوز هم زیبا به نظر می رسند درحالی که مناطق دیگر خالی از گیاه هستند.

ویژگی های ظاهری

گل اوریوپس

گل اوریوپس

برگ : برگ های ظریف و خوش نما که به رنگ سبز خاکستری وجود دارند که در تمام فصول سبز هستند و در واقع همیشه سبز اند. این گیاه معمولا در گرمای تابستان هم رنگ سبز برگ های خود را حفظ می کند اما گاهی برگ های زیرین قهوه ای رنگ می شوند آنها را از گیاه حذف کنید. برگ ها موهای ظریفی دارند.

گل اوریوپس

گل اوریوپس

گل : اوریوپس گیاهی است که گل هایی با رنگ زرد روشن که بسیار به گل های آفتابگردان شباهت دارند تولید می کند که رنگ زرد این گل ها در تضاد با رنگ شاخ و برگ هاست. در شرایط بسیار گرم تعداد گل های محدودی تولید می کند. زمستان تا اواخر بهار زمان گلدهی این گیاه است.

گل اوریوپس

ساقه: ساقه های این گیاه محکم هستند اما به عنوان یک اصل بهتر است هر چند وقت یکبار با چوب آن ها را ببندیم.

نگهداری

گل اوریوپس

گل اوریوپس

نور: به نور کامل آفتاب نیاز دارد. وقتی که این گیاه را می کارید حتما توجه داشته باشید که در محلی با بیشترین آفتاب قرار داشته باشد.

گل اوریوپس

گل اوریوپس

آبیاری : در هفته های اول مراقب این گیاه باشید زیرا  اگر به اندازه ی کافی آبیاری نشود به سرعت پژمرده می شود. پس در چند هفته ی اول به خوبی آبیاری کنید تا اینکه گیاه محکم و مستقر شود. به خوبی خشکی را تحمل می کند اما به طور منظم آبیاری کنید و توجه داشته باشید که از زیاده روی در آبیاری این گیاه خودداری کنید.

گل اوریوپس

گل اوریوپس

خاک: خاک باید به خوبی زهکشی شده باشد.

گل اوریوپس

گل اوریوپس

کوددهی : از کودهای همه منظوره در بهار برای تقویت گیاه استفاده کنید

گل اوریوپس

گل اوریوپس

آفات و مشکلات: بیماری ها و آفات مربوط به این گیاه اندک می باشد، اگر از گیاه به خوبی مراقبت نکنید و خاک زهکشی مناسبی نداشته باشد، تنها مشکل جدی ای که شما ممکن است با آن مواجه شوید پوسیدگی گیاه است. اوریوپس گیاهی است که تحمل رطوبت بالای ریشه را ندارد، بنابراین به خاک گیاه توجه زیادی کنید. نماتد ها هم گاهی مشکل آفرین می شوند.

تکثیر :

گل اوریوپس

گل اوریوپس

چه بخواهید قلمه های این گیاه را بکارید و چه گیاهی که از فروشگاه تهیه کردید، یک چاله ی خوب و بزرگ حفر کنید و مقداری کمپوست به آن اضافه کنید سپس گیاه را با مقدار مناسبی از خاک، درست مثل گلدان اصلی، در چاله قرار دهید. از مقداری مالچ برای مرطوب نگه داشتن آن استفاده کنید. قلمه گرفتن از ساقه و ریشه به خوبی انجام می شود . تابستان بهترین زمان برای قلمه گرفتن از این گیاه است. همچنین شما می توانید اجازه دهید که سر دانه ها روی گیاه خشک شود سپس آن ها را جمع آوری کنید.

کاربرد:

گل اوریوپس

گل اوریوپس

در حاشیه ها در باغ ها و فضا های سبز و در باغ های انگلیسی و گیاهان چندساله کاربرد دارد. حتی اگر این گیاه گل نداشته باشد برگ های زیبای آن باعث سرسبزی محل می شود.

مباحث اضافی :

گل اوریوپس

گل اوریوپس

می توان گفت نگهداری از این گیاه نسبتا آسان است. این گیاه سرما را تا ۷ درجه ی سلسیوس تحمل می کند. توجه داشته باشید که گل های پژمرده را از گیاه حذف کنید تا گیاه سالم باشد و گلدهی آن زیاد شود. آن ها را هم میتوانید در گلدان نگهداری کنید هم می توانید در زمین بکارید. این یک گیاه فوق العاده و مردم پسند است پس اگر تا بحال آن را در گلدان و یا باغ خود نداشتید حتما این گیاه را تهیه کنید.

منبع : طراحان منظر

Save

این مطلب را نیز مطالعه کنید   نگهداری سنبل
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *