گل اطلسی

گل اطلسی (Petunia)

 گل اطلسی   PETUNIA

گل اطلسی   PETUNIA

 گل اطلسی

  نام فارسی   اطلسی
  نام انگلیسی   PETUNIA
  نام علمی   PETUNIA HYBRIDA
  خانواده   SOLANACEAE  – سیب زمینیان

اطلاعات کلی :

نام فارسی : اطلسی

نام رایج فارسی :  اطلسی

نوع :  علفی یكساله كه در صورت فقدان وجود دمای پائین به صورت گیاهی چندساله رویش خواهد كرد

خانواده :  SOLANACEAE  -سیب زمینیان

ارتفاع : 30 سانتی متر تا 2 متر

گسترش :  30 سانتی متر تا 1 متر و 20 سانتی متر

رنگ گل :  آبی ،صورتی ،قرمز ،سفید

نور :  آفتاب تا نیمه آفتابی

نیاز آبی :  نیاز به آب زیادی ندارد که با توجه به نوع آن متفاوت است

نگهداری :  نگهداری متوسط

گل :  شیپوری

برگ :  تخم مرغی با حاشیه ساده

میوه :  کپسول

مقاومت : حساس به سرما به‌شمار می‌رود،نسبتا مقاوم به خشکی

معرفی :

 گل اطلسی

گل اطلسی گیاه دائمی و نسبتاً سریع الرشد با ساقه های منشعب به بلندی و گستردگی ۳۰ سانتی متر است و به صورت گیاه یكساله نگهداری می شود. گل ها شیپور مانند، قرمز رنگ با حاشیه سفید و چین دار بوده و در فصل تابستان تا پاییز ظاهر می شوند. این گیاه یکساله، گلدارِ زینتی و از گیاهان امریکای جنوبی محسوب می شود. نوع بومی آن در ایران هر چند با گلبرگ کمتر لیکن از عطر دلپذیر ی برخوردار است. گل اطلسی ساقه ای کرکدار و پرشاخه دارد. گل اطلسی، شیپوری شکل و مخملی است. ممکن است کم پَر یا پُر پَر باشد، بیشتر به رنگ های سفید، قرمز، بنفش، و دو رنگ دیده می شود. این گل خوشبوست و شب ها عطر آن بیشتر است.

ویژگی های ظاهری : 

برگ : سبز مایل به زرد است. و بدون دمبرگ تخم مرغی شکل و حاشیه ساده و در بعضی موارد دارای کرک های چسبناک. اواخر تابستان یا اوایل پاییز برگهایش زرد می شوند. جای نگرانی نیست زیرا دیگر موقع استراحت گیاه است، اما پیازهایش سرحال و سالمند.

 گل اطلسی

گل : گل اطلسی تنوع ارقام بیشماری داشته و هر ساله انواع جدیدتری به بازار می‌آید. گل‌های شیپوری بزرگی به رنگ‌های سفید، قرمز، بنفش، صورتی، زرد و ابلق و حتی اخیراً سیاه دیده می‌شوند و در طول تابستان و پائیز از اواخر خرداد تا آبان ماه بسته به شرایط آب و هوایی می‌تواند گلدهی داشته باشد. برای افزایش گلدهی گل های پژمرده را جدا می کنند.اطلسی از لحاظ نوع گل ممكن است كم‌پر یا پر از پر باشد. از نظر ارتفاع گیاه نیز دو نوع پاكوتاه و پا بلند دارد.

 گل اطلسی

ساقه: بلند و پرزدار و منشعب ، که این رشد ظاهری متراکم به آن می دهد.

نگهداری : 

به دلیل آسیب پذیری در برابر باد و باران بهتر است در گلدان نگهداری شود اما در صورت نگهداری مناسب میتوان آن را در فضای آزاد هم کاشت.

نور: بذر آن برای آغاز رشد نیاز به تنش نور دارد. این گیاه می تواند در سایه رشد کند اما گل های کمتری می دهد. پس بهتر است در معرض نور آفتاب باشد.

آبیاری : برای کاهش رشد و گلدهی سریع از کاهش آبیاری استفاده می شود که البته باعث کاهش کیفیت آن می شود.یکبار در هفته کافی است . البته بسته به گونه آن میزان آبیاری ان متفاوت می شود.

 گل اطلسی

خاک: حاصلخیز و نسبتاٌ سنگین که دارای کود ارگانیک است . در خاکی که تمیز باشد و پیشتر در ان اطلسی کاشته نشده باشد به خوبی رشد می کند.

کوددهی : فقط زمانی به آن كود دهید كه عمر گل هایش تمام شده باشد. بعد از پایان دوره گل دهی هر پانزده روز یكبار به آن كود بدهید. از پاییز كه گیاه استراحت زمستانه را آغاز می كند كوددهی را قطع كنید.

 گل اطلسی

آفات و مشکلات : آز آفات مهم آن برگ خوار است که با حشره کش قابل کنترل است . از ویروس های متوجه گیاه میتوان به موزاییک توتون و موزاییک خیار اشاره کرد که به محض مشاهده شدن باید آن گیاه را از بین برد.بوته میری نیز از بیماری های مهاجم این گیاه است که برای رفع آن باید خاک را گند زدایی کرد.قرچ های رایزوکتونیا و اسکلوروتونیا ممکن است گیاه را بیمار کند که باعث می شود برگ های پایینی گیاه زرد شوند و بیوفتند.

 گل اطلسی

تکثیر : اطلسيها در ارقام مختلف، به شكل‌هاي مختلف بذر توليد ميكنند. گل اطلسی معمولي يا ديپلوئيد به راحتي كپسول­هاي درشتي از بذر توليد ميكند و بذرهاي ريز موجود در آن بسرعت قابل جوانه زدن و كشت و كار هستند. بعد از برداشت بذرها 4 تا 6 سال قابل كشت مي‌باشند. اما گل اطلسی تريپلوئيد كه پرچم­هاي آن به گلبرگ تبديل شده بذر توليد نميكند بلكه تكثيرش از طريق رويشي صورت ميگيرد. در اين اطلسيها كه اصطلاحاً به اطلسي هاي ژاپني يا پا كوتاه معروف هستند، گل‌ها رشد بوتهاي كوتاه دارند و انبوه نيستند و فاقد هر گونه عطر و رايحه بوده و از گروه‌هاي اطلسي هستند كه براي توليد بذر مشكلات ژنتيكي دارند.

دانه ها را در عمق چهار سانتیمتری خاک بکارید و خاک گلدان را با کودهای گیاهی مناسب پر کنید. گلدان ها را بطور مرتب آبیاری کنید و دقت کنید خاک گیاه قبل از آبیاری مجدد مرطوب باشد. در روزهای گرم تعداد دفعات آبیاری را افزایش دهید. در ایران، بذر این گیاه را در بهمن ماه یا اوایل اسفند ماه در گلخانه می کارند. سپس گیاه به دست آمده را در گلدان نِشا می کنند. وقتی که ریشه به جدار گلدان رسید، نشا را با خاک گلدان بیرون می آورند و در باغ و باغچه می کارند. انواع پُر پَر اطلسی را معمولا از راه قلمه زدن زیاد می کنند. گیاه اطلسی را اگر در جایی که زمستان ملایم دارد بکارند

مباحث اضافی :

 گل اطلسی

چون بوته گل اطلسی معمولا حجم پیدا میکند،‌ بوته‌ها را با فاصله حدود ۳۰ سانتیمتر از همدیگر میکارند.

بذرها را در محل پرنور باید کشت بفرمایید (روزانه حداقل ۶ ساعت نور دریافت کنند)، بوته‌ها ۲۰-۳۰ سالنتیمتر ارتفاع و ۲۰-۳۰ سانتیمتر پهنا پیدا میکنند. به دلیل حساسیت اطلسی به بیماریهای قارچی بوته‌میری بهتر است شبها پای گیاه آب نیایستد و آبیاری صبحها انجام شود. برای رسیدن به بهترین نتیجه کودیاری با کودهای کامل ماهانه یا دو هفته یکبار توصیه میشود. برای جوانسازی بوته‌ها سربرداری گاه به گاه توصیه میشود.

حداقل زمان لازم برای انتقال نشاءها به محل اصلی از لحظه کاشت بذر معمولا ۶ هفته است. بذرها را در بسترهای دارای تهویه (متخلخل، و دارای بافت نرم و نفوذپذیر) پاکیزه، عاری از قارچها و آلودگیهای دیگر، به صورتی که همیشه مرطوب باشد کاشت بفرمایید. روی بذرها را نمیپوشانید (چون اغلب بذرها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند). بوسیه سیستم مه‌پاش (میست) یا آبیاری از پایین گلدان آبیاری بفرمایید ولی آب اضافی از بستر باید خارج شود و گلدان غرق آب نباشد.  میتوان روی گلدان را با پوشش شیشه‌ای یا نایلونی پوشاند تا رطوبت حفظ شود. گلدان باید در محلی دور از نور مستقیم ولی با روشنایی کافی قرار داده شود. دمای بستر ۲۰ تا ۲۵ درجه برای جوانه زنی ایده‌آل است. در شرایط خوب جوانه‌ها در کمتراز یک هفته ظاهر میشوند.

وقتی جوانه‌ها ظاهر شدند پوشش نایلونی را بردارید، در طول جوانه‌زنی تنشهای محیطی به گیاهچه صدمه زیادی میزند و نباید اجازه بدهید محیط گرم و سرد شود یا بی آب بماند. پس از جوانه‌زنی گیاه را به محل پرنورتری منتقل نمایید. وقتی گیاه چهار برگه و بیشتر شد میتوانید از کودهای کامل بالانس شده مانند ۱۸+۱۸+۱۸ استفاده فرمایید.

 گل اطلسی

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *