گل آهار

گل آهار(zinnia)

گل آهار(zinnia)

گل آهار(zinnia)

Zinnia_

نام فارسی گل آهار
نام انگلیسی zinnia
 نام علمی Zinnia elegans
خانواده Asteraceae

اطلاعات کلی :

نام فارسی : آهار

نام رایج فارسی : آهار

نوع:  یکساله

خانواده :   Asteraceae

ارتفاع:  ۹۰-۱۲۰ cm

گسترش:  ۲۲-۳۰ cm

رنگ گل:  صورتی، بنفش، زرد

نور:  نو ر کامل آفتاب

نیاز آبی: متوسط

نگهداری:  نگهداری آسان. نیاز به نور کامل آفتاب،  آبدهی متوسط، گردش هوای خوب، حفاظت در برابر باد و سرما دارد.

گل:   شبیه گل مارگریت و دارای مرکزی زرد است.

برگ:  نیزه شکل با بافتی زبر است.

مقاومت :  مقاومت کم در برابر سرما

معرفی آهار

گل آهار

معرفی گل آهار

گیاهی یکساله  است. محبوب ترین مدل آن بومی مکزیک و آمریکای مرکزی است. شبیه گل مارگریت است و ممکن است یک رده گلبرگ یا چند رده داشته باشد. در رنگ های مختلف وجود دارد؛ زرد، نارنجی، سفید، قرمز، گل رز، صورتی، بنفش و یاسی. این گل حتی انواعی دارد که گل آن چند رنگ است. مهاجم نیست، مرتب گل می دهد و به صورت توده ای رشد می کند.

ویژگی های ظاهری آهار

گل آهار

برگ گل آهار

برگ : برگ های آن مقابل هم، نیزه شکل، با بافت زبر هستند.  رنگ آنها از سبز کم رنگ تا سبز متوسط است و دم برگ ندارد.

گل آهار

گل آهار

گل : گل آن شبیه گل مارگاریت است. دارای مرکزی زرد است. گل آن می تواند دارای یه رده گلبرگ باشد یا چند رده  گلبرگ که در این حالت گنبدی شکل می شود.

گل آهار

کاربرد گل آهار در فضای سبز

ساقه:   ساقه ای بلند و عمود، مخملی با کرک های ریز دارد. ساقه آن به آسانی شکسته می شوند.

نگهداری آهار

نور:  گل آهار به نور کامل خورشید نیاز دارد تا رشد و گلدهی بهتر داشته باشد. مکان های گرم و آفتابگیر را دوست دارد و مشکلی با خشکی و حتی دمای بالا ۲۵ درجه سانتی گراد  ندارد.  البته در دمای بالا ۳۰ درجه سانتی گراد تاثیر آفتاب بر آن برعکس می شود بنابراین در این دما سعی کنید در سایه باشد.

آبیاری : این گیاه به راحتی تحمل خشکی را دارد. در تابستان به گلدهی خود ادامه داده و کمبود آب نمی تواند یک عامل محدود کننده برای آن باشد. ولی برای گل دهی بهتر، خاک آن به طور مرتب مرطوب کنید تا خشک نشود. هیچ گاه غرق آب نشود.

خاک: خاک به خوبی زه کشی شده و سبک باشد. این گیاه سازگار است نوع خاک خیلی مهم نیست اما برای گرفتن نتیجه بهتر خاک آن ۱۵% تا ۳۰% رس به علاوه خاک ماسه ای، خاک برگ و هوموس باشد.

pH آن بهتر است  ۶.۶-۷.۵ باشد.

کوددهی : معمولاْ نیازمند کوددهی نیست. ولی اگر خواستید می توانید نیتروژن را به صورت ترکیبی در غلظت ppm ۲۰۰   به آن اضافه کنید؛ مثلا در ترکیب نیترات کلسیم. میزان نیتروژن و آمنیوم آن نباید زیاد شود وگرنه ساقه آن ضعیف شده و تحمل وزن گل را نخواهد داشت.نکته دیگه آنکه ریشه گل آهار تحمل نمک زیاد را ندارد.

آفات و مشکلات : معمولاً از این جانب نگرانی ندارد اما آفات معمول آن؛ سوسک ژاپنی، کنه عنکبوتی و نماتد های انگلی است.

مهم ترین بیماری که ممکن است دچار آن شود سفیدک پودری است که علت آن رطوبت زیاد، شب های سرد و روزهای گرم و عدم تهویه و گردش خوب هواست. برای رفع آن می توانید قسمت های آسیب دیده را هرس کرده و از تراکم گیاه کم کنید. معمولا در فضا سبز خانه ها از روش های شیمیایی برای مقابله استفاده نمی شود ولی اگر لازم بود می توانیدبا استفاده از مشاوره های گیاه پزشکی از قارچ کش هایی مثل کلروتالونین ،wettable sulfurو thiophanate-methyl استفاده کنید.

تکثیر : تنها روش کشت آن کاشت بذر است. می توان بذر  آهار را در فضای باز یا در خزانه کاشت.

کاشت آن در فضای باز بهتر است پس از آخرین سرمازدگی، در اوایل بهار، زمانی که دما تقریبا بالا ده درجه  رسیده است، انجام شود.

در ناحیه ای که آفتاب گیر باشد خاک را تا عمق ۲۰  سانتی متر شخم بزنید، با مواد مغذی آن را تقویت کنید و با زهکشی آن را سبک کنید. PH خاک بهتر است بین۶٫۲ – ۵٫۸ باشد.

برای کاشت بذر در خاک  سوراخ هایی به عمق ۵ میلی متر با فاصله های ۲۰-۱۵ سانتی متری ایجاد کنید. بین هر ردیف هم ۱۵ سانتی متر فاصله بگذارید. بذر را درون خاک قرار دهید و روی آن هم به اندازه ۵ میلی متر خاک برگ بریزید و آن را با روش غبار پاشی مرطوب کنید. تهویه هوا در جوانه زنی آن نقش مهمی دارد.

عمل جوانه زنی  در دما ۲۰- ۲۲ درجه سانتی گراد از  ۷تا ۱۰ روز  طول خواهد کشید. در دماهای بالاتر از آن جوانه زنی کاهش پیدا خواهد کرد.

بعد از استحکام گیاه بهتر است برای کم کردن تراکم، آن را تنک کنید تا برای رسیدن به منابع مختلف رقابت نباشد و رشد همه گیاهان مناسب باشد همچنین از خوابیدگی گیاه جلوگیری شود.

برای تنک کردن با به کمک چاقو ، بیلچه یا داس می توانید بوته های اضافی در کنار هم را حذف کنید.

بهترین زمان برای کاشت بذر  آهار  در فضا بسته ۴ هفته قبل از آخرین سرما زدگی است. بستری که می خواهید بذر را در آن بکارید پر از خاک سبک و تقویت شده کنید.

بذر حتماً نور دریافت کند و آن را به روش غبار پاشی مرطوب کنید.

عمل جوانه زنی از   ۷تا ۱۰  روز ممکن است طول بکشد.

وقتی نشاء به ارتفاع شش سانتی متر رسید و دارای ۳ تا ۴ برگ شد، با دقت از بسترش در آوردید، به طوری که خاک کاملاً به ریشه اش چسبیده و جدا نشود، سپس به محل مورد نظر انتقال دهید و با فاصله ۲۵ تا ۳۰ سانتیمتر از همدیگر با دقت بکارید. در این گیاه انتقال نشاء حساس است و نیاز به مراقبت زیادی دارد، بنابراین؛ مهم است که به موقع و با دقت زیاد این عمل را انجام دهید.

این گیاه دوست ندارد جا به جا شود و  روش کشت مستقیم بهتر است ولی اگر می خواهید باغچه تان مرتب باشد، از روش غیر مستقیم استفاده کنید.

کاربرد آهار :

گل آهار

کاربرد گل آهار در فضای سبز

اگر می خواهید باغی پر از گل های رنگارنگ داشته باشید و البته پروانه ها را هم جذب کنید از گل آهار در طراحی فضای سبز   استفاده کنید.می توانید آن را در فضا های جلوی خانه تان و در باغ های رسمی به عنوان حاشیه، مرز به تنهایی یا با گیاهان دیگر ترکیب کنید. یا می توانید در garden beds  آنها را بکارید.  همچنین برای باکس های پشت پنجره و حتی به عنوان گل های شاخه ای از آن استفاده کنید.

مباحث اضافی :

گل آهار

گل آهار و حشرات

  • دما زیر ۱۵ درجه سانتی گراد گلدهی گل آهار را کم می کند. دما زیر ۱۰ درجه سانتی گراد هم برگ های آن را زرد می کند.
  • اگر پوسیدگی، قارچ، پژمردگی و  سفیدک هایی مشاهده کردید باید آبیاری را کم کنید.
  • آفتاب بالای ۶ ساعت و دما بالا ۳۰ درجه سانتی گراد باعث کوچکی گل ها می شود.
  • بهترین حالت گلدهی آن اواخر تابستان است چرا که کم کم روز های کوتاه می شوند و این گیاه در واقع روز کوتاه اختیاری است.
  • زمان گل دهی آن از وسط تابستان- آخر تابستان/اوایل پاییز- وسط پاییز است.
  • این گیاه برای پروانه ها، زنبور ها، مرغ های مگس خوار جذاب است.
  • هرس کردن ساقه جوان گل آهار، کندن گل های خشک شده و حذف شاخه های جانبی، گلدهی را افزایش می دهد. حذف شاخه های بلند هم برای مرتبی گیاه خوب است.

منبع : طراحان منظر

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *