گل آلاله

گل آلاله ( RANUNCULUS ASIATICUS)

گل آلاله ( RANUNCULUS ASIATICUS)

گل آلاله ( RANUNCULUS ASIATICUS)

۱۰۰۷۷۸۳

    نام فارسی      آلاله
    نام انگلیسی     Persian buttercup
    نام علمی      RANUNCULUS ASIATICUS
    خانواده       RANUNCULANCEAE

نام فارسی : گل آلاله

نام خانواده:  RANUNCULANCEAE

نوع: چند ساله

ارتفاع: ۴۵ سانتی متر

رنگ گل: نارنجی، بنفش، قرمز صورتی، زرد و سفید

نور: نسبتا زیاد

آبیاری: متوسط

نگهداری: متوسط

گل: در انواع مختلف پر پر و کم پر

برگ: بریده بریده و دندانه دار

مقاومت: متوسط

 

گل آلاله

گل آلاله

معرفی:

گل آلاله یک گل زینتی و چند ساله که در خاورمیانه و مناطق معتدله می روید. یکی از تیره های بزرگ نهاندانگان است .

تیره ی آلاله شامل ۳۲ جنس و تقریبا ۱۲۰۰ گونه که ۲۵۰ گونه آن فقط آلاله و ۱۷۰ گونه به جنس کله ماتیس تعلق دارند.در ایران حدود ۶۰ گونه از این گیاه می روید که برخی از آن ها به صورت خودرو و بومی ایران اند. آلاله های خودرو در جنگل ها ، مرداب ها ، کنار نحر ها چشمه ها ، حاشیه کشت زارها و جاده ها ، درآب های کم عمق، باتلاق ها و نیز کوهستان ها می رویند .

از گونه های مهم آن می توان به آلاله آفریقایی, آلاله ایرانی و آلاله خزنده اشاره کرد به طور کلی از گیاهان علفی بوده و به ندرت درخچه ای ، با لا رونده و داری دمبرگ های پیچنده هستند.

ویژگی های ظاهری :

برگ:

بریده بریده و دندانه دار که برگ های پایینی سه لوب دارند و برگ های بالاتر بر روی ساقه عمیق تر می باشند و مانند ساقه ،کرک دار هستند. گلبرگ ها و کاسبرگ ها بسیار نازک و کاغذی اند.

گل آلاله

برگ گل آلاله

گل:

در رنگ های مختلف از جمله زرد، سفید، ،بنفش، قرمز صورتی و نارنجی. گل آن ها با قطری حدود سه تا پنج سانتی متر می باشد که در انواع پر پر و کم پر دیده می شوند.

گل آلاله

گل آلاله

ساقه:

ساده و یا منشعب بوده و کرک دار می باشد که یک تا چند گل در هر ساقه دیده می شود.

 

ranunculus-asiaticus-flower

 

 

نگهداری:

نور:

برای رشد به نور مستقیم آفتاب به مدت حد اقل ۶ساعت نیاز دارد.

آبیاری:

در فصل بهار نیاز آبی آن بالا است.

در زمان گلدهی این گیاه فقط در حدی آبیاری شود که خاک ازمقداری رطوبت برخوردار باشد.

خاک و کود دهی:

خاکی که آلاله در آن کاشته می شود غنی و دارای مواد آلی و کود فراوان با زهکشی عالی می باشد. استفاده از مواد ارگانیک مانند خاکبرگ و یا کود بسیارپوسیده دامی به رشد و گلدهی این گیاه کمک می کند. این گیاه در خاک های سنگین و رسی رشد خوبی ندارد پس خاک ایده آل آن ترکیبی از مقداری شن ، خاک معمولی و خاکبرگ است.

 

گل آلاله

گل آلاله

گل آلاله

تکثیر:

آلاله با کشت بذر و تقسیم ریشه افزایش می یابد ولی معمول ترین روش تکثیر آن استفاده از بذر است .

بذر: بذرها را در ماه های تیر و مرداد می کارند. ابتدای کاشت می توان از روش غبار پاشی برای آبیاری استفاده کرد که بذرها جابه جا نشوند.

در طول زمستان برای جلوگیری از سرمازدگی به وسیله ی خاک ، بستر کاشت پوشیده می شود در این حالت گیاهان در بهار گل می دهند ولی بهترین گلدهی آن ها در سال بعد خواهد بود و اگر سرما باعث از بین رفتن گیاهان شود می توان بذر را در بهار دوباره کاشت. گیاهان رشد کرده و ریشه  ی ژوخه ای تشکیل می دهند. با گرم شدن هوا در تابستان آبیاری قطع می شود تا دوره ی خفتگی ریشه سپری شود. در پاییز دوباره آبیاری می کنند تا سبز شود وپس ازظهور دو تا سه برگ از روش آبیاری معممولی استفاده کرده و آن را به محل مورد نظر منتقل نموده و با ادامه ی مراقبت ، گیاه در بهار یا تابستان بعد گل می دهد.

تقسیم ریشه: در مناطق گرمسیری در بهار و در مناطقی که زمستان ملایم دارند ، در پاییز این عمل انجام می شود.

ریشه های استفاده شده قبلا باید در شن خشک دوره خفتگی خود را سپری کرده باشند. در هنگام کاشت سر پیاز باید به طرف بالا باشد،  پس از ۴ تا ۶ ماه گل خواهد داد.

پس از دوران گلدهی زمانی که بوته ها خشک شدند شاخ و برگ ها را قطع وآبیاری را متوقف کرده و ریشه ها را به حال خود رها کنید بعد از دوره خفتگی در پاییز دوباره آبیاری شود تا گیاه رشد کند.

آفات و مشکلات:

شته ها: شته های کوچک حشرات سبزند که بر گل آلاله هجوم می آورند.

پوسیدگی ریشه: علائم پوسیدگی ریشه در ابتدا به عنوان پژمردگی عمومی و افتادگی ظهور می کند که حتی با آبیاری نیز بر طرف نمی شود. اگر به پوسیدگی ریشه توجه نشود کل گیاه قهوه ای وحالت خیس پیدا می کند و سپس می میرد.

پرنده ها: پرندگان علاقه زیادی به خوردن قسمت خوشمزه ، ترد ونازک شاخه ی جوان گل آلاله دارند.

از دیگر آفات آن می توان به شپشک وکنه های عنکبوتی اشاره نمود .

آبیاری بیش از اندازه باعث کاهش گلدهی و درنهایت پوسیدگی گیاه می شود.در اواخر بهار و تابستان گرماهی هوا یا مکان های کم نور می توانند از عوامل عدم گلدهی باشند.

دمای بیش از ۲۷ درجه باعث زرد شدن برگ های پایینی می شود.

 

The-Flower-Fields-of-Carlsbad--Ranch-are-a-feast-for-the-senses

کاربردها:

گل آلاله کم پر یک گیاه زینتی بسیار محبوب در باغ ها می باشد.اما آنچه این گیاه را به یکی از گونه های محبوب در دنیا تبدیل کرد ه ارقام اصلاح شده وپر گلبرگ آن است. این گیاه برای تزیین حاشیه ها و تپه ها نیز کاربرد دارد . با اینکه گل های رنگین این گیاه اهمیت بسیاری دارند اما انواع کوتاه قامت و خزنده ی آن به عنوان کفپوش استفاده می شود لازم به ذکر است که بعضی از گونه ها از نظر پزشکی اهمیت دارد.

 

Lovely-Pink-Persian-Buttercup-Boquet

 

مباحث اضافه :

آلاله آفریقایی : گل های درشت و پر پر و زود رس دارد.

آلاله ایرانی: به شکل یک رنگ و در برخی ابلق و خط دار دیده می شوند. گل اغلب پر پر و نیمه پر است. ساقه گل دهنده به ۲۵ تا ۵۰ سانتی متر می رسد.

آلاله خزنده: دارای دسته برگ های مثلثی یا تخم مرغی شکل که هر یک دارای سه لوب می باشد. ساقه های منشعب دارد و دارای گل های زرد روشن براق به قطر ۲ تا ۵ سانتی متر می باشد.

آلاله گیاهی است دائمی با ریشه های متورم و ژوخه مانند که در قسمت بالایی خود دارای چندین جوانه فلس دار پوشیده از کرک است.

دمای شبانه ۷ تا ۱۰ درجه و دمای روزانه ۲۰ درجه برای این گیاه مناسب است. این گیاه می تواند در دمای ۵- درجه نیز زنده بماند.

برای تولید گل با کیفیت وکمیت بالا شرایط روز کوتاه و شب های خنک مناسب است. برای نمو بهتر گل شرایط روز بلند مناسب است اما باعث کاهش کیفیت نیز می شود وهمچنین روز بلند و دماهای بالا سبب تشکیل ریشه ژوخه ای و خواب آن و پیری گیاه می شود.

این گیاه در فضای آزاد در اوایل تابستان گل می دهد اما در گلخانه می توان شرایط را برای گلدهی در زمستان و بهار بوجود آورد.

بطور کلی آلاله ها در مناطقی که زمستان های ملایم به همراه بهاری خنک وطولانی دارند بهترین رشد و گلدهی را دارند. اگر هوای منطقه در طی زمستان به زیر ۱۰- برسد پیازها را از خاک در آورده تا از یخ زدگی آن چلوگیری شود. اما اگر چنین امکانی وجود نداشته باشد می توان لایه ای از مواد ارگانیک همانند خاکبرگ به ضخامت ۱۵ تا ۳۰ سانتی متر بر روی سطح خاک پخش کرد. با فرا رسیدن بهار و مناسب شدن دمای هوا خاکبرگ ها را باید برداشت.

بهترین دما برای شروع جوانه زنی پیازها حدود ۱۰ درجه سانتیگراد است و جوانه زنی بین ۱۵ تا ۲۵ روز طول می کشد. خیساندن پیازها به مدت ۱ تا ۲ ساعت در آب به جوانه زنی کمک می کند. و اگر در زمان کاشت پیازها دمای محیط در حدود ۲۶ درجه باشد پیازها به خواب خواهند رفت و دیگر جوانه نخواهند زد.

برگ ها بعد از گلدهی نیز وظیفه ی غذا سازی و انتقال آن به پیازها را دارند.

این گیاه سمی می باشد در صورت خورده شدن می تواند مشکلاتی را برای دهان و زبان ایجاد کند.

برای از بین بردن شپشک وکنه های عنکبوتی می توان با آفت کش ها بر روی گیاه اسپری کرد.

برای جلوگیری از خورده شدن گیاه توسط پرنده ها می توان با سیم و یا شبکه هایی از گیاه محافظت کرد.

برای از بین بردن شته ها مخلوطی از دو قطره صابون یاروغن در دو فنجان آب در یک بطری تهیه و بر روی گیاه اسپری کرد.

 

WPZK2T66

منبع : طراحان منظر

Save

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *