گل آستر

گل آستر یا ستاره ای (Aster)

گل آستر Aster

گل آستر Aster

گل آستر

 نام فارسی  آستر
نام انگلیسی  Aster
نام علمی  Aster
 خانواده  Compositae – کلاپرکها

اطلاعات کلی :

نام فارسی : آستر

نام رایج فارسی : گل ستاره

نوع:  گیاه زینتی چندساله

خانواده:  Compositae – کلاپرکها

ارتفاع:  ۲۰  تا ۲۴۰ سانتی متر (بستگی به نوع آن دارد)

گسترش:  حداقل ۲۴ سانتی متر

رنگ گل:  صورتی، بنفش، قرمز و یا سفید

نور:  آفتاب کامل

نیاز آبی:  متوسط

نگهداری:  متوسط

گل:  ستاره ای شکل

برگ:  باریک و سرنیزه ای

مقاومت : مقاوم به سرما

معرفی

Aster_alpinus_Dark_Beauty_Alpine_Aster_April_28_2011

گل آستر گیاهی دائمی است و دارای تعدادی گونه ی خشبی و مقاوم است. این گیاه دارای ۱۸۰ گونه ی گیاهی بوده که تعدادی از آنها مثل: آکریس (A.acris) ، آلپینوس (A.alpinus)،  آملوس یا گل ستاره ایتالیایی (A.amellus)، فریکارتی (A.frikartii)، ستاره ای نیویورک (A.novi-Belgii)را می توان نام برد.این گیاه بومی قاره ها ی اروپا و آسیا است و باعث جذب پروانه ها به باغ شما می شود.

ویژگی های ظاهری

گل آستر

برگ : برگ ها کشیده و سرنیزه ای هستند. با توجه به نوع آن می تواند کرکدار و یا نرم باشد.

گل آستر

گل : اندازه ی گلها از ۲٫۵ تا ۵ سانتی متر می تواند متغییر باشد. فصل گلدهی در تابستان و پاییز است و رنگ بنفش این گل مشهور تر از سایر رنگ هاست.

گل آستر

ساقه: با توجه به نوع آن می تواند ضخیم و یا نازک باشد.

نگهداری

گل آستر

نور: گل آستر نیازمند نور کامل است و باید در مکانی آفتابی یا نیم سایه قرار بگیرد و باید روزی ۶ تا ۸ ساعت به آن نور برسد که اگر مقدار آفتاب خیلی کم باشد در روند گلدهی گیاه مشکل ایجاد می کند و میتواند حتی باعث بیماری هایی در آن شود. در روزهای گرم تابستان باید هنگام عصر در سایه قرار بگیرد تا شاداب بماند.

گل آستر

آبیاری : گل آستر در مکان هایی با تابستان های خنک و مرطوب رشد میکند مخصوصا مکان هایی که شب های خنکی دارد. رطوبت زیاد یا خشکی بیش از حد می تواند باعث شود که گیاه شاخ و برگ های پایینی خود را از دست دهد و یا اینکه به خوبی گل ندهد. در طول تابستان اگر میزان بارش در هفته کمتر از ۲٫۵ سانتی متر است گیاه را آبیاری کنید. اگر گیاه شما به خوبی گل نمی دهد از روش های مختلف آبیاری استفاده کنید.

گل آستر

خاک: خاک باید مرطوب بوده و به خوبی زهکشی شده باشد و باید به طور متوسط غنی از هوموس باشد. بعد از کاشت گیاه در خاک به آن مالچ اضافه کنید تا خاک را خنک کند و از رشد علف های هرز جلوگیری شود. PH خاک باید حدودا ۷ باشد.

گل آستر

کوددهی : قبل از کاشت گیاه به خاک کود اضافه کنید. یک لایه ی نازک از کمپوست را به همراه ۵ سانتی متر از مالچ را در هر بهار به آن اضافه کنید. در استفاده از کود زیاده روی نکنید زیرا باعث ریزش برگ ها می شود و با آغاز گلدهی گیاه کوددهی را متوقف کنید.

گل آستر

آفات و مشکلات :گل آستر مستعد بیماری هایی مثل کپک پودری، زنگ، هزل سفید، لکه های برگ، شانکر ساقه، شته ها، کنه های tarsonemid، راب، حلزون ها، و نماتد است پس هنگام انتخاب انواع مقاوم آن را خریداری کنید.

تکثیر :

گل آستر

 از طریق بذر: این گیاه را می توان توسط بذر تکثیر کرد و هنگامی که بذر آن را می کاریم جوانه زنی در آن یکسان نیست. شما می توانید در طول زمستان در خانه دانه ها را در گلدان یا در یک سطح صاف بکارید و سپس آن ها را به مدت ۴ تا ۶ هفته در یخچال نگهداری کنید بعد از ۴ تا ۶ هفته دانه ها را در یک نقطه ی آفتابی قرار دهید. دانه ها را در عمق ۲٫۵ سانتی متری قرار دهید. بسیاری از باغبان ها گل های کاشته شده در گلدان را از گلخانه ها تهیه می کنند. بین گل ها بسته به نوع آن ها از ۳۰ تا ۹۰ سانتی متر فضا قرار دهید. پس از کاشت گیاه را خوب آبیاری کنید.

از طریق تقسیم بوته: هر سه یا چهار سال یکبار پس از اتمام گلدهی در فصل پاییز یا تابستان تقسیم بوته را انجام دهید. و هر قسمت از گیاه را در مکانی بکارید.

کاربرد :

گل آستر

در تپه گل ها، پس زمینه حاشیه ها ی مختلط و جهت کاشت در حاشیه‌ها و باغ‌های صخره‌ای مناسب است.

مباحث اضافی :

گل آستر

هر دو تا سه سال یکبار در فصل بهار آن ها را به منظور افزایش قدرت و کیفیت گل تقسیم کنید.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *