گلدهی کاکتوس

شرایط گلدهی کاکتوس

گلدهی کاکتوس

شرایط گلدهی کاکتوس

گلدهی کاکتوس

سوالی که برای اغلب افراد در رابطه با گلدهی کاکتوس ایجاد می شود این است که آن ها هنگامی که کاکتوس خود را خریداری کرده اند دارای گل بوده است اما پس از آن دیگر هیچ وقت کاکتوس به گل نرفته است. در این مقاله به این سوال شما پاسخی کامل و جامع خواهیم داد.

در ابتدا در هنگام خرید کاکتوس توجه کنید که گل کاکتوس طبیعی و واقعی باشد . بسیاری از فروشنده ها در این کار تقلب می کنند . اکثرا این گلها رنگ های براقی دارند. گل های حقیقی کاکتوس بافتی ابریشمی و نرم دارند. اما اگر بافت گل کاغذی بود این گل تقلبی است.

گلدهی کاکتوس های صحرایی ( نوعی از کاکتوس که خار هایی زیادی دارد ) در فضای داخلی خانه به عنوان یک چالش به شمار می رود و علت آن این است که ما نمی توانیم میزان نوری که آنها در صحرا دریافت می کنند را برایشان فراهم کنیم. علاوه بر نور  2 عامل دیگر برای گلدهی مورد نیاز هستند که در زیر مورد بررسی قرار می گیرند:

گلدهی کاکتوس

سن کاکتوس:

برخی از کاکتوس ها بعد از چند سال بالغ می شوند به عنوان مثال برخی از کاکتوس ها بعد از 50 سال به بلوغ می رسند و برخی بعد از یکسال این دوره را طی می کنند. پس یکی از راه ها این است که شما کاکتوسی را تهیه کنید که بعد از یک سال به گلدهی می رسد. بهترین راه برای حل این مشکل این است که شما کاکتوسی را تهیه کنید که در حال حاضر به گل رفته و گل آن قابل مشاهده است.

دوره خفتگی :

 بسیاری از کاکتوس های صحرایی در پاسخ به شرایط هوایی سرد ، خشک و … به حالت نهفته یا خفتگی در می آیند که به این دوره ، دوره خفتگی یا هفتگی گفته می شوند. در طول زمستان شما می توانید آبیاری را کاهش دهید و تنها 1 بار در ماه انجام دهید این میزان برای جلوگیری از نابودی گیاه کافی می باشد و در این فصل شما باید کاکتوس خود را به مکانی که خنک باشد و دمایی در حدود 10 درجه سانتی گراد داشته باشد. البته این نکته را در نظر بگیرید که میزان کافی نور در اختیار گیاه قرار بگیرد.

گلدهی کاکتوس

نکات زیر می تواند به شما در گلدهی کاکتوس کمک کند:

کاکتوس هایی که در فضای خانه نگهداری می شوند بهترین عملکرد خود را در اتاقی که نور گیر باشد و در قسمت طاقچه پنجره قسمت جنوبی ساختمان دارا است. در این مکان گیاه شما بیشترین نور را دریافت میکنند. همچنین هوای نزدیک به پنجره در فصل زمستان به صورت عمومی نسبت به سایر مکان های خونه خنک تر خواهد بود.

در طول فصل رشد گیاه ( بهار و تابستان ) کاکتوس شما نیازمند بیشترین نور و گرمای ممکن است.. گیاه خود را در معرض نور مستقیم قرار بدهید و گهگاهی گیاه را به سمتی که نور در حال تابش است بچرخانید.

در فصل رشد کاکتوس شما نیازمند آبیاری بیشتر است. قبل از آنکه آبیاری را انجام بدهید مطمئن شوید که خاک تا عمق 5 سانتی متری خشک است . این باعث می شود که گیاه تمایل به گلدهی پیدا کنید. همچنین به این نکته توجه کنید که زیرگلدانی گیاه کاملا خشک شده باشد. شرایط طبیعی گیاه را در نظر بگیرید. در صحرا پس از بارش ، آب باران سریعا تبخیر می شود و هیچ گاه گیاه در خاک مرطوب قرار ندارد. در نتیجه شما هم نباید اجازه دهید خاک گیاهان مرطوب بماند.

کوددهی کاکتوس را تنها در فصل بهار و اوایل تابستان انجام دهید. برای کوددهی ی توانید از کودهای مخصوص کاکتوس یا از کودهای مایعی که مقدار کمی نیتروژن و مقدار زیادی فسفر و پتاسیم دارند استفاده کنید. کوددهی بیش از اندازه موجب گلدهی کاکتوس شما نمی شود.

هنگامی که می خواهید گلدان کاکتوس خود را تعویض کنید از گلدان هایی که برای ساکولنت ها و کاکتوس ها ساخته شده اند استفاده کنید. به کاکتوس خود پس از تعویض گلدان تا 1 هفته آب ندهید.

منبع

3 پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سانسوریا ها معمولا گل نمیدن و اگر هم بدن گلشون قابل توجه و زینتی نیست

   پاسخ
 1. dr.otroj گفته:

  بسیار کاربردی بود . چند سالی استتعداد زیادی انواع کاکتوس دارم ولی گلدهی ندارند . امسال امتحان میکنم این موارد رو ان شا الله بهار سورپرایزم کنند

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *