علائم کمبود آب گیاهان

علائم کمبود آب گیاهان

علائم کمبود آب  گیاهان

Codiaeum_petra_Croton copy

یکی از بزرگترین و شایعترین مشکلات در باغبانی کمبود آب گیاهان در اثر ابیاری کم است.

کم آبی برای گیاه اثرات مخربی به همراه دارد. کمبود آب گیاهان باعث نرسیدن مواد مغذی مورد نیاز گیاه که در اب یا خاک وجود دارند می شود چرا که مواد مغذی خاک نیز در صورت وجود اب در دسترس گیاه قرار می گیرند. حال که بخشی از اثرات مخرب این وضعیت را برای گیاه دانستیم ، این سوال مطرح می شود که چگونه می توان این وضعیت را تشخیص داد؟

خشکسالی در ماه های گرم سال یکی از واضح ترین کم ابی هاست. در طول تابستان ممکن است برای هفته ها باران نبارد. در این زمان نیاز است گیاهان خود را ابیاری کنید چون در صورت تامین نشدن نیاز گیاهان به اب رشد انها متوقف خواهد شد، باردهی نخواهند داشت و در صورت ادامه این وضعیت گیاهان از بین خواهند رفت.

کمبود آب گیاهان

تامین نکردن نیاز گیاه به آب بدترین کاریست که می توان انجام داد. پس کاشت گیاهان در زمین هایی که قابلیت نگه داشتن اب را ندارند ، مانند زمین های شنی، باعث خواهد شد به دلیل زهکشی طبیعی خاک که اب کمی را برای گیاه باقی می گذارد، گیاه شما به خصوص در ماه های گرم سال به اب کافی دسترسی نداشته باشد. اما باید توجه کرد که خاکی که اب زیادی را نگه می دارد نیز می تواند باعث اسیب به گیاه شود.

گیاهانی که تحت تاثیر کم ابی قرار گرفته اند برگ های زرد یا خشک شده در قسمت های پایینی گیاه دارند. پس اگر چنین علامتی را مشاهده کردید احتمالا گیاه شما دچار کم ابی شده است، گیاه دچار کم ابی برای حفظ رطوبت ساقه و ریشه خود با اب کمی که در اختیار دارد ، اب را از برگ ها می گیرد که در نتیجه برگ ها زرد شده و پژمرده می شوند و در نهایت از بین می روند. گیاهان دچار کم ابی ریشه هایی در سطح خاک نشان می دهند و زمین اطراف گیاه نیز ترک می خورد. در این صورت میتوانید مطمئن باشید که گیاه شما اب کافی دریافت نمی کند.  (این موارد به خصوص در مورد گیاهان داحل گلدان صدق می کند)

پس مطمئن شوید که به گیاه خود به اندازه کافی اب می دهید چرا که در  غیر این صورت نتیجه ای که از گیاه انتظار دارید را دریافت نخواهید کرد و گیاهی سالم و با عمر طولانی نخواهید داشت.

منبع

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   مینوز مرکبات
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *