کلم زینتی Ornamental cabbage

کلم زینتی  Ornamental cabbage

کلم زینتی

کلم زینتی

کلم زینتی به علت رنگی بودن، طولانی مدت بودن برگ ها به عنوان یکی از گیاهان محبوب پاییزی کشت می‌شوند. این گیاه رنگی تا زمانی که دما در بازه 6- درجه تا 9- درجه باقی می‌مانند. کلم‌های زینتی گیاهان مناسبی برای استفاده به عنوان مکمل در باغ‌های داوودی هستند.

ارقام:

کلم زینتی

کلم زینتی

کلم‌های زینتی در رنگ‌های قرمز، صورتی و سفید وجود دارند. همچنین این گیاهان از نظر برگ‌هایشان نیز طبقه بندی می‌شوند. کلم‌های زینتی با برگ های صاف و گرد به عنوان کلم زینتی برگ صاف و کلم‌های زینتی با برگ‌های پرو فر خورده به عنوان کلم زینتی برگ فر شناخته می‌شوند.

زمان‌بندی:

کلم زینتی

کلم زینتی

این گیاه برای اینکه قابل عرضه در بازار باشد به 2 تا 5/2 ماه زمان از زمانی که داخل گلدان 18 سانتی متری کاشته می‌شود نیاز دارد. پس از اینکه دو هفته از کاشت گیاه گذشت باید برای آن زیر گلدانی به قطر 24 سانتی متر تهیه کنید.

کاشت دانه و ظرف :

کلم زینتی

کلم زینتی

جوانه‌زنی بین 3 تا 5 روز در دمای 21 درجه سانتی گراد در مجاورت نور به طول می‌انجامد. دانه ها را می‌توان در سینی‌های کاشتی با ظرفیت های متفاوت کاشت. دانه‌ها نباید در ظرفی کاشته شوند که محدودیت ریشه‌زایی داشته باشند در واقع این اتفاق باعث می‌شود گیاه کوتوله شود. نشا ها را زمانی که اولین نشانه ظهور را دیدید به گلدان های 18 تا 24 سانتی متری انتقال دهید. اگر نشاها بیش از حد انتظار رشد کردند می‌توانید آنها را عمیق تر بکارید.

 

بستر، آبیاری و تغذیه:

کلم زینتی

کلم زینتی

بستر(متوسط): این گیاه می‌تواند در خاکی با بافت خوب و ظرفیت نگهداری آب خوب رشد کند. اگر گیاه را در بیرون و در گلدان می‌کارید باید به بستر مورد نظر مقداری شن برای جلوگیری از سرنگون شدن در شرایطی که وزش باد وجود دارد اضافه کنید.

آبیاری: در طول ماه‌های تابستان این گیاه نیازمند آبیاری منظم است. می‌توانید برای آبیاری گیاه خود از سیستم‌های آبیاری اوتوماتیک استفاده کنید. کلم زینتی به خشکی مقاوم نیست و اگر تنش آب به این گیاه وارد شود باعث جلوگیری از رشد، زرد شدن و ریختن برگ‌های پایینی می‌شود.

تغذیه :

کلم زینتی

کلم زینتی

اسیدیته خاک این گیاه بیاید بین 8/5 تا 5/6 باشد . آب آبیاری باید به میزان 2meq/L قلیایی باشد( 100 پی‌پی‌ام CaCO3 یا 120 پی‌پی‌ام HCO3). اگر میزان قلیایی بودن بیشتر شد می‌توان از اسید یا کودهای اسیدی استفاده کرد.( NO3-N to NH4-N به نسبت 2:1 ). از گودهای کلسیم نیترات یا پتاسیم نیترات در برنامه دوره‌ای 20-10-20 یا 20-5-21 ( برای فسفر و مواد ریز مغذی) و منیزیم سولفات استفاده کنید.از 7H3O ( برای منگنز و سولفور ) استفاده کنید. اگر از مقدار زیادی NO3-N یا NH4-N استفاده کنید ساقه زایی تحریک می‌شود و شما مجبور به کنترل رشد ساقه خواهید شد. در مرحله جوانه زنی دانه می‌تواند 50 تا 100 پی‌پی‌ام کود نیتروژن مایع استفاده کنید. پس از آنکه گیاه به آخرین نگهدارنده منتقل شد به آن 150 تا 250 ‌پی‌پی‌ام کود نیتروژن پتاسیم بدهید. EC خاک در زمان رشد فعال گیاه باید بین 1 تا 5/2 mS/cm باشد. کوددهی بیش از حد باعث می‌شود گیاه رنگ خوبی نداشته باشد آما کمبود عناصر مانند نیتروژن باعث زردی، کمبود فسفر باعث بنفش شدن یا ریزش برگ‌های پایینی می‌شود. برخی از کودها در زمان رنگ گیری گیاه باید قطع شوند.

تنظیم کننده رشد:

کلم زینتی

کلم زینتی

کلم‌های زینتی را در فصل تابستان تا حد امکان نباید کاشت به دلیل اینکه گرمای تابستان باعث می‌شود ساقه آن‌ها بیش از حد مطلوب رشد کند. می‌توان با برنامه تنظیم رشد از رشد بیش‌از حد ساقه این گیاه جلوگیری کرد. تنظیم کننده های رشد برای کلم های زینتی که کاربرد خوراکی ندارند استفاده می‌شود. در نتیجه برای کنترل رشد کلم زینتی میتوان از کنترل کننده های رشد موجود استفاده کرد.

درجه حرارت :

دمای داخل گلخانه ممکن است بالا باشد و این برای گیاه مضرر است. 2 تا 3 هفته قبل از عرضه گیاه به بازار باید این گیاه در دمای 5 تا 10 درجه سانتی گراد قرار بگیرد که رنگ خود را نشان بدهد.

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منبع

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *