کشاورزی ارگانیک

 

کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک و تعریف آن

کشاورزی ارگانیک روشی برای تولید محصول و پرورش دام است که دربردارنده اطلاعاتی بیش از مباحثی چون آفت کش ها، کودهای شیمیایی، نژادهای اصلاح شده، آنتی بیوتیک ها و هورمون های رشد است.

تولید ارگانیک یک سیستم جامع طراحی شده برای بهره وری بهینه و سلامتی جوامع گوناگون در میان اکوسیستم زمین، از جمله موجودات زنده خاک، گیاهان، دام و مردم است.
هدف اصلی تولید ارگانیک، توسعه شرکت هایی است که پایدار و هماهنگ با محیط زیست هستند.

اصول کلی تولید ارگانیک، از استانداردهای ارگانیک کانادا(۲۰۰۶)، شامل موارد زیر است:

– حفاظت از محیط زیست، به حداقل رساندن تخریب خاک و فرسایش، کاهش آلودگی، بهینه سازی یهره وری بیولوژیکی و ارتقای بیان سالمی از سلامت

– حفظ حاصلخیزی خاک در دراز مدت با بهینه سازی شرایط برای فعالیت های بیولوژیکی خاک

– حفظ تنوع زیستی در سیستم

– بازیافت مواد و منابع به بیشترین حد ممکن در درون تشکیلات اقتصادی

– فراهم کردن نگهداری هوشیارانه سلامت را ارتقا می دهد و با نیازهای رفتاری دام مواجه میشود.

– آماده سازی محصولات ارگانیک، با تأکید بر پردازش دقیق، و دست زدن به روش هایی به منظور حفظ یکپارچگی ارگانیک و کیفیت حیاتی از محصولات در تمام مراحل تولید

– به منابع تجدیدپذیر در سیستم های کشاورزی سازمان یافته به صورت محلی، تکیه می کند.

کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک

ترویج استفاده از تناوب و پوشش محصولات زراعی و روایط متعادل میزیان/مصرف کننده، کشاورزی ارگانیک را تشویق میکند. پسماند مواد آلی و مواد مغذی تولید شده در مزرعه بازیافت می شوند و به خاک برمی گردند. پوشش گیاهان و کود کمپوست برای حفظ مواد آلی خاک و حاصلخیزی خاک استفاده می شوند. روش های کنترل بیماری ها و پیشگیری از حشرات از جمله؛ تناوب محصول، ژنتیک های اصلاح شده و ارقام مقاوم، روش هایی کاربردی هستند. سیستم های مدیریت تلفیقی آفات و علف های هرز، و حفاظت خاک ابزار ارزشمند در کشاورزی ارگانیک می باشد. آفت کش های ارگانیک تأیید شده شامل »طبیعی« و یا سایر محصولات مدیریت آفات در لیست مواد مجاز از استانداردهای ارگانیک، گنجانده شده اند. شناسایی لیست مواد مجاز برای استفاده از آفت کش ها در کشاورزی ارگانیک مورد استفاده قرار میگیرد. تمام غلات، علوفه و مکمل های تغذیه پروتئین برای دام باید رشد ارگانیک داشته باشند.

استانداردهای ارگانیک به طور کلی محصولات مهندسی ژنتیک و کلونی کردن حیوان، آفت کش های مصنوعی، کودهای شیمیایی، لجن فاضلاب، داروهای مصنوعی، کمک فن آوری غذا و مواد تشکیل دهنده، و امواج یونیزان را ممنوع کرده است.

محصولات و شیوه های ممنوع باید در مزارع ارگانیک گواهی شده برای حداقل سه سال قبل از برداشت این محصولات ارگانیک استفاده نشود.

دام باید بصورت ارگانیک و با تغذیه ۱۰۰٪ از خوراک تشکیل شده از مواد ارگانیک پرورش داده شود.

چالش های بسیاری از کشاورزی ارگانیک ارائه شده است. برخی از محصولات بیش از سایر محصولات برای رشد بصورت ارگانیک به چالش کشیده می شوند. با این حال تقریبا هر کالا میتواند بصورت ارگانیک تولید شود.

رشد کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک

بازار جهانی برای مواد غذایی ارگانیک برای بیش از ۱۵ سال افزایش یافته است. رشد خرده فروشی در شمال امریکا ۱۰٪ به ۲۰٪ در سال در طول چند سال آینده پیش بینی شده است. بازار خرده فروشی مواد غذایی ارگانیک در کانادا است که بیش از ۵/۱ ملیارد دلار در سال ۲۰۰۸ و ۹/۲۲ میلیارد دلار در ایالت متحده ی امریکا در سال ۲۰۰۸ برآورد شده است.
برآورد شده است که محصولات وارداتی بیش از ۷۰٪ از مصرف موادغذایی ارگانیک در کانادا را تشکیل می دهند. کانادا همچنین صادرات بسیاری از محصولات ارگانیک، به ویژه سویا و غلات را دارد.

کشاورزان ارگانیک کانادا ۶۶۹ مزرعه ارگانیک گواهی شده در انتاریو در سال ۲۰۰۷ با بیش از ۱۰۰۰۰۰ جریب محصولات کشاورزی و چراگاه ارگانیک گواهی شده، گزارش کرده اند. این افزایش سالانه در حدود ۱۰٪ در سال در طی سال های اخیر است.

حدود ۴۸٪ زمین های زراعی ارگانیک مورد کشت بذر قرار گرفته اند، ۴۰٪ تولید یونجه و چراگاه و حدود ۵٪ برای میوه ها و سبزیجات ارگانیک گواهی شده اند.
تولید دام (گوشت، لبنیات و تخم مرغ) نیز بطور پیوسته در سال های اخیر افزایش یافته است.

چرا مزرعه ارگانیک؟

کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک

دلایل اصلی کشاورزان برای تمایل به مزرعه ارگانیک نگرانی آنها برای محیط زیست و در مورد کار با موادشیمیایی که در سیستم های کشاورزی مرسوم می باشد، است. همچنین یک مسئله در ارتباط با مقدار انرژی مورد استفاده در کشاورزی وجود دارد، بسیاری از مواد شیمیایی مزرعه به انرژی فشرده فرآیندهای تولید که به شدت بر سوخت های فسیلی تکیه دارد، نیاز دارند. کشاورزان ارگانیک راه و روش خودشان را برای رسیدن به سودآوری و آن چیزی که می خواهند، پیدا کرده اند.

چرا خرید ارگانیک؟

کشاورزی ارگانیک

کشاورزی ارگانیک

مصرف کنندگان، غذاهای ارگانیک را برای بسیاری از دلایل مختلف خریداری می کنند. بسیاری از مصرف کنندگان می خواهند محصولات غذایی که عاری از آفت کش های شیمیایی هستند و یا بدون کودهای رایج رشد کرده اند را خریداری کنند. برخی به سادگی میخواهند محصولات جدید و متفاوت را امتحان کنند.

طعم و مزه، نگرانی برای محیط زیست و میل به اجتناب از غذاهای مهندسی ژنتیک در میان بسیاری از دلایل دیگر باعث شده است که برخی از مصرف کنندگان خرید محصولات غذایی ارگانیک را ترجیح بدهند.

در سال ۲۰۰۷ تخمیین زده شد که بیش از ۶۰٪ مصرف کنندگان برخی از محصولات ارگانیک را خریداری کرده اند. حدود ۵٪ از مصرف کنندگان که تا ۵۰٪ از کل مواد غذایی ارگانیک را خریداری می کنند، به عنوان هسته ی مصرف کنندگان مواد غذایی ارگانیک در نظر گرفته می شوند.

نویسنده: شبنم امیر رضائی

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *