کرم قوزه پنبه Heliothis armigera

کرم قوزه پنبه Heliothis armigera

کرم قوزه پنبه Heliothis armigera

کرم قوزه پنبه

کرم قوزه پنبه

پنبه از مهم ترین و اصلی ترین گیاهان تولیدکننده الیاف طبیعی است و در جهان بعد از سویا بیشترین مصرف را دارد.کرم قوزه پنبه یا غنچ قوزه پنبه  با نام لاتین Cotton bollworm – Corn eraworm – Tomato fruit worm از آفات جهانی مهم پنبه میباشد که در پنبه کاریهای شمال تا مرکز ایران خسارت قابل توجهی وارد میکند. ین گونه در مرکز و جنوب اروپا، معتدل آسیا، آفریقا، استرالیا و اقیانوسیه گسترده است و به تازگی در برزیل هم مشاهده شده است.

میزبان: کرم قوزه پنبه آفتی پلی فاژ بوده و دارای بیش از ۷۰ نوع میزبان میباشد.از میزبانهای آن میتوان به ذرت،نخود،کنجد،گوجه فرنگی، یونجه، خشخاش، کنف،شبدر، گل ابریشم،پسته،بادمجون ،سویا ،لوبیا،کدو و شاهدانه اشاره کرد.

مشخصات ظاهری کرم قوزه پنبه:

حشره بالغ:این حشره در رنگ و اندازه بسیار متغیر است.طول بدن شب پره بالغ بین ۲۰-۱۲ میلیمتر و عرض ان با بالهای باز ۴۰-۳۰ میلیمتر است.بالهای جلویی در ماده ها زرد مایل به نارنجی و در نرها خاکستری مایل به سبز است و دارای یک لکه لوبیایی و یک لکه گرد تیره هستند علاوه بر این ، بال های جلویی دارای یک نقطه سیاه رنگ بوده و در حاشیه خارجی آنها یک نوار عرضی مضرس وجود دارد.بالهای عقبی زرد کمرنگ هستند همراه با یک نوار قهوه ای باریک در لبه خارجی بال و یک نقطه سیاه در وسط بال که نمایانگر این حشره است.

کرم قوزه پنبه

کرم قوزه پنبه

تخم: بین ۶/۰-۵/۰ میلیمتر هستند که ابتدا سفید مایل به زرد و به مرور سبزرنگ میشوند.تخمها گرد و پهن و دارای سطح آجدارهستند.

کرم قوزه پنبه

کرم قوزه پنبه

لارو: رنگ لارو ها ابتدا سفید مایل به کرم با سر کپسولی قهوه ای و به مرور زمان به رنگ سبز روشن در میایند.در طرفین بدن دارای خطوط تیره و روشن هستند.و همچنین در روی طول بدن آنها خطوط تیره ای کشیده شده ای به چشم میخورد.

کرم قوزه پنبه

کرم قوزه پنبه

شفیره:  رشد شفیره  داخل یک پیله ابریشمی به طول ۲۳-۱۸ میلیمتر وبه  مدت ۱۵-۱۰ روز در عمق ۱۰-۴ سانتی متری خاک و یا در داخل قوزه پنبه یا بلال  صورت میپذیرد.دو عدد خار در انتهای شفیره وجود دارد.

کرم قوزه پنبه

کرم قوزه پنبه

چرخه زندگی:

اولین گروه پروانه ها در دهه اول فروردین دیده میشوند.ماده ها میتوانند تا چند صد تخم در بخش های مختلف گیاهان بگذارند.در شرایط مطلوب تخمها میتوانند در عرض سه روز تفریخ و به لارو تبدیل شوند و در یک ماه چرخه زندگی خود را کامل کنند.لاروها ۲۲-۱۳ روز طول میکشد تا به رشد نهایی خود برسند و در سن ششم لاروی طول لارو به بیش از ۴۰ میلی متر میرسد.رنگ لارو ها متغیر ولی اغلب سبز و زرد مایل به قهوه ای هستند و اغلب گوشتخوارند و گاهی رفتار هم خوارگی از خود نشان میدهند.به همین علت اغلب روی یک قوزه فقط یک لارو وجود دارد.لاروها بعد از رشد کامل روی خاک افتاده و تبدیل به شفیره میشوند.

نحوه و علائم خسارت:

لاروها پس از خروج از تخم ابتدا از پارانشیم برگ تغذیه نموده و رگبرگها را باقی می گذارند. سپس به غنچه، گل و قوزه حمله کرده و با سوراخ کردن قوزه ها و ورود به داخل آنها از الیاف پنبه تغذیه میکنند. در مواردی تمام لارو داخل قوزه نمی شود بلکه فضولات سبز رنگ خود را در حوالی قاعده قوزه پراکنده می سازد. سوراخ ورودی غالبا بالای  قوزه می باشد. زیان آفت در پنبه کاری ها از نسل دوم به بعد مشهود و خسارت آن در نسل سوم شدید است. در نسل چهارم نشوونمای کرم قوزه اغلب مصادف با سرمای پائیزه شده و می میرد.

کرم قوزه پنبه

کرم قوزه پنبه

هر کرم ۲۰-۶ غنچه و قوزه را می تواند مورد حمله قرار دهد.هنگامی که کرم حمله میکند ممکن است در زمان شکوفه دهی پنبه باشد در این صورت قوزه قبل از موعد مقرر باز شده و بی ثمر باقی میماند.و دیگر قادر به تولید الیاف نیستند و یا بی کیفیت هستند.

کرم قوزه پنبه

کرم قوزه پنبه

شدت صدمات آفت در پنبه کاری ها اواسط تیر تا واسط مهرماه و مصادف با ظهور حداکثر غنچه و گل و قوزه جوان مزرعه پنبه می باشد.

کرم قوزه پنبه

کرم قوزه پنبه

پیشگیری وکنترل:

زراعی: اجرای عملیات زمستانه نظیر شخم عمیق، آب تخت زمستانه و رعایت تناوب زراعی جمعیت انتقالی آفت را کاهش می دهد.

    (اجرای شخم عمق پس از جمع آوری محصول سبب می شود تا بدین وسیله لانه های زمستانی آفت در خاک تخریب شود. این عمل گاهی تا ۵۰% شفیره ها را تلف می نماید و در صورتی که به زمین آب یخ زده زمستانه داده داده شود ممکن است تا حدود ۹۰% شفیره ها از بین رود)

استفاده از ارقام مقاوم همچنین صفاتی نظیر براکته های فرخورده ، وسعت برگ ( کوچکی اندازه ) و رنگ قرمز بوته ها نیز از خصوصیاتی هستند که با تحمل بوته ها به کرم قوزه همبستگی مثبت دارند ، لذا در نظر گرفتن این خصوصیات می تواند در انتخاب رقم و جلوگیری از خسارت موثر باشد .

بیولوژیک:

تکثیر و رهاسازی زنبور تریکوگراما  در سه نوبت به مقدار حداقل ۵۰۰۰۰۰ زنبور در هر هکتار کاهش چشمگیری در تلفات تخم دارد همچنین استفاده از زنبور پارازیتوئید لارو(براکون) به تعداد ۱۰۰۰۰ عدد در هکتار، تلفات قابل ملاحظه ای به لاروهای متوسط و درشت وارد می نماید.استفاده از حشره کش های میکروبی نظیر باسیلوس توریجینسیس و ویروس N.P.V(چند وجهی هسته ای) واستفاده از تله های نوری و فرمونی جهت پیش آگاهی، موفقیت در امر کنترل را بیشتر می کند.

شیمیایی:

اگر روش های بالا جوابگوی مشکل شما نبود . شما می توانید از روش های کنترل شیمیایی استفاده کنید. نکته ای که در استفاده از سموم وجود دارد این است که شما برای استفاده از سموم باید حتما با یک متخصص گیاه پزشک مشورت کنید تا میزان دوز مصرفی و نحوه استفاده از سم برایتان توضیح داده شود. مشاوره گرفتن از افراد ناآشنا می تواند موجب از بین رفتن گیاه شما و به خطر انداختن سلامتی شما شود.

 

برای مبارزه شیمیائی علیه کرم قوزه پنبه ۲_۳نوبت سمپاشی توصیه می شود . سموم مورد استفاده: امولسیون آزودرین (بمیزان ۵/۲ لیتر در هکتار) و یا نواکرون ۲۰ %بمیزان ۲_۳لیتر در هکتار را علیه این آفت توصیه می کنیم ضمنا گوزاتیون بمقدار ۶۰۰_۹۰۰گرم از ماده خالص نیز در هکتار علیه این آفت موثر است.

همچنین اثربخشی سموم زیر گزارش شده است۱ .تیو دیکارب )لاروین) : ۱ – ۷۵٫۰ کیلوگرم در هکتار یک نوبت

۲٫کارباریل (سوین): ۳ کیلوگرم در هکتار

۳٫اندوسولفان (تیودان) ۳ لیتر در هکتار

۴٫ایندوکسا کارب (آوانت) ۲۵۰ سی سی – ۲۰۰ در هکتار

۵٫فن پروپاترین :۱ لیتر در هکتار

 

منبع : طراحان منظر

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *