کرم سیب

کرم سیب (کرم تخم خوار سیب )

کرم سیب (کرم تخم خوار سیب )

کرم سیب (کرم تخم خوار سیب )

کرم سیب

معرفی حشره و میزبان ها :

کرم سیب
این حشره جز راسته ی Lepidoptera یا پروانه ها می باشد نام علمی آن Cydia pomonella است و جز گروه پروانه های شب پرواز است بالها هنگام استراحت افقی یا شیروانی روی بدن هستند .خسارت را نه فقط به سیب بلکه به گلابی، زرد آلو، خرمالو، گردو، گوجه، آلو، آلبالو و انار نیز می زند . این حشره یک آفت جهانیست که در ایران در تمام نقاط باغ سیب وجود دارد که در شرایط مناسب برای رشد و بقا تا ۹۰٪ محصول را ازبین می برد . جز حشرات دارای دگردیسی کامل است . یعنی تمام مراحل تخم – لارو- شفیره – حشره بالغ در سیکل زندگی این حشره مشاهده می شود.

مرفولوژی حشره :

کرم سیب
حشره کامل شب پره ای است که بالهای جلویی به شکل ذوزنقه ای و به رنگ خاکستری می باشد که روی آن سه نوار موج دار قهوه ای رنگ وجود دارد طول حشره تقریبا ۴سانتیمتر و عرض آن با بالهای بازشده ۲تا ۱٫۵ سانتیمتر است بالهای عقبی دارای ریشک های فروان در اطراف خود هستند قطعات دهانی حشره کامل مکنده و نوع پاها رونده می باشد تغذیه آن از شیره گیاهی و شبنم است.

کرم سیب

لارو ها حدود ۲سانتیمتر طول دارند ابتدا سفید رنگ با سر سیاه رنگ اما در لارو های سن آخر سفید متمایل به زرد شده نوع لارو ها لارو ارسیفرم است (۳پای سینه ای ۱پای کاذب ).

سیکل زندگی :

کرم سیب
حشره کامل بصورت انفرادی یا در دسته های دو تا سه تایی روی نهنج گلبرگ یا کاسبرگ تخم گذاری می کند تخم ها به رنگ سفید شیری و خیلی کوچک هستند . لارو های خارج شده مختصر تغذیه ای از برگ ها دارند و ظرف ۴۸ساعت خود را به میوه می رسانند . تمام مراحل لاروی داخل میوه سپری می شود این لارو ها هستند که خسارت اصلی را میزنند از پریکارپ میوه استفاده کرده در واقع تخم سیب را می خورند ولی برای رسیدن به آن از گوشت میوه نیز استفاده می کنند زمستانگذرانی بصورت لارو کامل داخل پیله های سفید رنگ و ضخیم زیر پوستک تنه درختان صورت می گیرد . در بهار تبدیل به شفیره می شوند و با اتمام دوره ی گلدهی شفیرگی نیز پایان می یابد و حشرات بالغ نیز ظاهر می شوند از شبنم و شهد گلها استفاده می کنند لارو های نسل اول از دم میوه می خورند و در بقیه سنین از تمام قسمت های میوه استفاده و تغذیه می کنند .این حشره ی چند نسلی، در طول سال بین ۲-۴ نسل بنابر درجه حرارت و طول مدت زمان روشنایی عوض می کند.

مبارزه و کنترل با آفت :

کرم سیب

الف) کنترل بیولوژیکی :
میکرو ارگانیسم ها : ویروس گرانولوسین کرم سیب C.P.G.V
زنبور های پارازیتوئید تخم کرم سیب : Trichogramma embryphagum.

ب) کنترل فیزیکی :
– بستن گونی ها یا کارت های آغشته به موادی از جمله بتانفتول به دور درخت
– استفاده از تله های فرمونی برای عقیم کردن حشره نر
– کندن و قطع پوستک های تنه درخت که مرکز زمستانگذرانی لارو این حشره است
– از بین بردن میوه های آلوده در سراسر سال

ج) کنترل شیمیایی :
– آزینفوس متیل (گوزاتیون ) ۲ در هزار
– فوزالن ۵/۱در هزار
– اتریمفوس (اکامت ) ۱در هزار

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *