کرم سفید ریشه

کرم سفید ریشه (Polyphylla olivieri)

کرم سفید ریشه (Polyphylla olivieri)

کرم سفید ریشه Polyphylla olivieri

کرم سفید ریشه

کرم سفید ریشه

کرم سفید ریشه از خانواده Scarabeidae وراسته سخت بالپوشان (سوسکها)هستند که در زیر خاک از ریشه گیاهان مثمرو غیر مثمر و زراعی  همچون زرد آلو وسیب و گلابی ،کدو و سیب زمینی، نارون و کاج و … تغذیه میکنند .این لاروهای پفکی گاهی تا نابودی کامل و مرگ  درخت پیش میروند.در اکثر مناطق ایران به خصوص مناطق سردسیر فعالیت دارد.

مشخصات ظاهری کرم سفید ریشه:

حشره بالغ:سوسکهایی بزرگ به طول ۳۷ میلیمتر و به رنگ قهوه ای با خالهای سفید رنگ پراکنده روی بالپوشها و دارای سه نوارطولی روشن در پشت سینه اول هستند.حشرات نر و ماده را از روی فرم شاخک میتوان از هم تشخیص داد.شاخک هر دو ۱۰ مفصلی است حشرات نر در انتهای شاخک ۷ ورق بزرگ دارند ولی شاخک ماده ها دارای  ۵ ورق کوچک است. به علاوه حشرات ماده  در ساق پای جلوئی سه خار یا دندانه  در افراد نر دو خار  یا دندانه دارند.

کرم سفید ریشه

سوسک کرم سفید ریشه

تخم: به صورت بیضی مایل به گرد به رنگ سفید صدفی و به صورت دسته ای در خاک قرار دارند.

کرم سفید ریشه

لارو:لارو ها به شکل حرف C  انگلیسی هستند و در اصطلاح علمی اسکارابی فرم میباشند..دارای ۳ جفت پای سینه ای نسبتا قوی و روی آخرین نیم حلقه شکمی بدن دو ردیف مو دیده میشود.طول لاروها در انتهای رشد به حدود ۹۰ میلیمتر میرسد.

کرم سفید ریشه

شفیره: لاروهای کامل قبل از مرحله شفیرگی گهوارهای بیضی شکل از گل درست میکنند و در داخل آن شفیره میشوند.شفیره ها نزدیک سطح خاک هستند.

کرم سفید ریشه

شفیره کرم سفید ریشه

چرخه زندگی:

حشرات کامل بسته به منطقه از اواخر بهار و اوایل تابستان ظهور پیدا میکنند.حشرات نر برای جلب ماده تولید صدا میکنند.پس از اندکی تغذیه از برگ درختان و وارد کردن خسارت ناچیزی به برگ اقدام به جفت گیری میکنند و بعد از آن میمیرند. تمام فعالیت‌های حیاتی، تغذیه، جفت‌گیری و تخمریزی در غروب و اوایل شب انجام می‌گیرد. ۴روز بعد از جفت گیری ماده ها شروع به تخم ریزی میکنند.ماده با پاها ی جلویی به عمق تقریبا ۷ سانتی متر خاک نفوذ کرده و در شکاف و ترک های خاک  تخم ها را یا به صورت انفرادی یا در دسته های ۶ تایی قرار میدهد.ماده ها نیز پس از تخمریزی میمیرند.دوره جنینی ۳-۲ هفته و در مناطق سردسیر تا ۳۵ روز هم به طول میانجامد. بعد از آن لاروها وارد خاک میشوند و در سنین اول که چثه کوچکتری دارند نزدیک سطح خاک زندگی میکنند و از ریشه های سطحی و جوان تغذیه میکنند.لازم به ذکر است کرم سفید ریشه دارای ۳ سن لاروی میباشد.لارو ها با تغذیه از ریشه باعث قطع شیره نباتی میشوند.گاهی تا ۵۰ عدد لارو روی ریشه یک درخت هم دیده میشود.

کرم سفید ریشه

بیشترین خسارت را آخرین سن لاروی به ریشه میزند.زمستان گذرانی کرم سفید ریشه نیز به صورت لارو است.در بهار سال سوم قبل از تبدیل شدن به شفیره یک محفظه گلی برای خود میسازد و در درون آن تیبدیل به شفیره میشود.دوره شفیرگی هم ۲۴-۱۷ روز طول میکشد.و بعد آن مجددا ظهور حشرات بالغ را به دنبال دارد.

نحوه و علایم خسارت :

لارو های سن دوم و سوم  با تغذیه از ریشه باعث قطع آوندها و نرسیدن آب و مواد غذایی به درخت میشوند.رشد شاخه ها شدیدا متوقف و میوه ها کوچک میشوند.درخت سست شده و بعد از آبیاری با وزش باد کنده میشوند.علایم کرم سفید ریشه بسیار شبیه علایم کم آبی در درختان میباشد.با کنار زدن خاک لاروها قابل مشاهده هستند.گاهی خسارت آنقدر شدید است که دو تا سه عدد لارو میتوانند به راحتی یک درخت چند ساله گیلاس را از پای در بیاورند.

کرم سفید ریشه

پیشگیری و کنترل :

از آنجایی که لارو ها در طول سال با درجه حرارت تغییر محل میدهند،در تابستان لارو ها میتوان در در نزدیکی های سطح خاک پیدا کرد.اما در زمستان به اعماق خاک فرو میروند.به همین علت فکر مبارزه شیمیایی را در پاییز و زمستان را زا سر خود بیرون کنید و به فکر کنترل زراعی و مکانیکی و…. باشید.

کنترل مکانیکی:بهترین راه و آسان ترین راه جمع آوری حشرات بالغ در تابستان میباشد.برای به دام انداختن آنها کافیست از تله نوری در شب استفاده کنید.و یا اینکه صبح زود قبل از گرم شدن هوا،با تکان دادن شاخه ها حشرات کامل را که برای استراحت و تغذیه روی اخه ها هستند را به پایین بیاندازید.به این صورت در سال آینده یا آلودگی نداریم یا به صورت خیلی جزئی خسارت میبینیم.

کرم سفید ریشه

کنترل زراعی: به این صورت است که بیل زدن در اواخر بهار و و اواخر پاییز صورت گیرد.با این کار خاک را زیر و رو میکنیم و باعث میشویم لاروها با ضربه بیل از بین بروند.به علاوه لارو را به سطح خاک کشانده که در این صورت طعمه پرندگان و بعضی گوشتخواران میشوند..و از همه مهمتر لارو،تخم و شفیره زمانی که در معرض هوای سرد قرار بگیرند ،،به راحتی از بین میروند.

شخم زمستانه و یخ آب زمستانه نیز یکی دیگر از راههای کنترل زراعی میباشد.

کنترل بیولوژیکی:

تخم کرم سفید ریشه غذایی بسیار دلچسب برای مورچه ها نیز میباشد.لاروها مورد حمله میکروارگانیزمهای مختلف قرار میگیرند که از آن جمله میتوان melolonthae Nosema اشاره کرد. همچنین قارچ Metarrhizium anisopliae به عنوان پاتوژن مرحله لاروی این آفت از کرج گزارش شده است. چندین گونه از زنبورهای جنس Scolia ،Thipha و Elis بصورت پارازیت خارجی روی بدن لاروهای فلج شده این آفت زندگی میکنند. امروزه از باکتری Bacillus popilliae علیه این آفت استفاده می‌کنند که باعث بوجود آمدن بیماری شیری (Milky disease) در لاروها می‌شود.

کنترل شیمیایی:

اگر روش های بالا جوابگوی مشکل شما نبود . شما می توانید از روش های کنترل شیمیایی استفاده کنید. نکته ای که در استفاده از سموم وجود دارد این است که شما برای استفاده از سموم باید حتما با یک متخصص گیاه پزشک مشورت کنید تا میزان دوز مصرفی و نحوه استفاده از سم برایتان توضیح داده شود. مشاوره گرفتن از افراد ناآشنا می تواند موجب از بین رفتن گیاه شما و به خطر انداختن سلامتی شما شود.

کنترل شیمیایی به صورت لکه ای و در نقاط آلوده باغ انجام میگیرد. چون محلول سم باید تا عمق ۱۵ سانتیمتری نفوذ کند ،به این منظور سه هفته پس از ظهور حشرات کامل، یعنی اواسط تابستان زیر سایه انداز درختان آلوده را شخم سطحی میزنند تا نفوذ پذیری آن افزایش یابد. سپس آبیاری انجام میشود. قبل وبعد سمپاسی حتما آبیاری سبک  انجام شود تا سم در لایه سطحی خاک باقی نماند.

سم  دیازینون ۶۰% به میزان ۳-۲٫۵ در هزار و کونفیدور ۲٫۵ در هزار یا پودر وتابل محلول شده کارباریل ۸۰ به میزان ۳-۲٫۵ در هزار توصیه میشود.بسته به تاج درخت ار ۲۰ تا ۴۰ لیتر محلول پاشی صورت میگیرد.این کار به مدت سه سه سال متوالی باید صورت گیرد.

برای ضد عفونی کردن خاک اطراف درخت را به شعاع نیم تا یک متر کنار میزنند وایجاد تشنگی میکنند سپس ریشه های اصلی را با لیندین ۴۰%یا دیازینون ۶۰درصد به خوبی خیس میکنند.و بعد خاکها را به جای خود برمیگردانند.

جهت جلوگیری از آلودگی مجدد ،تمامی باغها ی اطراف شما باید این روش سمپاشی را به صورت فراگیر انجام دهند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

منبع : طراحان منظر

Save

Save

این مطلب را نیز مطالعه کنید   کرم گلوگاه انار
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *