کرم خراط

کرم خراط

کرم خراط

کرم خراط

کرم خراط

کرم خراط

کرم خراط

پروانه کرم خراط

پروانه ی فری یا کرم خراط با نام علمی Zeuzera pyrina از خانواده ی Zeozeridae و از راسته ی بال غشائیان می باشد . آفتی پلی فاژ که بومی اروپاست، در ایران در سال ۱۳۱۳ گزارش شد . در دنیا در سواحل مدیترانه , خاورمیانه , شوروی سابق , شمال وشرق آفریقا ,چین ,کره وژاپن وجود دارد اما در ایران منطقه ی اصلی شیوع آن استان مرکزی است . ولی در گیلان , مازندران , زنجان , مرکزی , خراسان ,آذربایجان و گرگان نیز دیده می شود .

در نواحی دشت با هوای معتدل و گرم و در سالهایی با تابستان های خشک خسارت آفت بسیار زیاد است . میزبان این حشره بسیاری از گونه های درختان مثمر و غیر مثمر هستند سیب جز اصلی ترین میزبان های این افت در ایران و دنیا می باشد . این آفت به درخت گردو نیز بسیار حمله می کند اما گردو نسبت به این آفت مقاومت از خود نشان می دهد، از درختان مثمر و غیر مثمر دیگر که مورد حمله ی این آفت قرار می گیرند می توان به گلابی , بیدمشک , نارون ,بید نیز اشاره کرد . بطور کلی این آفت حدود ۱۵۰میزبان دارد .

خسارت این آفت به صورت ضعف و مرگ درختان سالم است همچنین ایجاد دالان هایی در تنه درختان که راه را برای حشرات چوب خوار دیگر باز می کند مثلا جلب برای تخمریزی پروانه های پوست خوار Synanthedon mypaeformis که در نتیجه حمله آن به درخت , درخت بسیار سریع نابود می شود .

مورفولوژی
این حشره دارای استحاله ناقص است و تمامی مراحل تخم ,لارو , شفیره و حشره کامل را دارد .شب پره ای سفید رنگ است که طول بدن آن ۱۸-۲۸ میلیمتر است.

بالها کوتاه، سفید و دارای لکه های آبی متمایل به سیاه، به تعداد زیاد روی بدن حشره قابل مشاهده است. اگر حشره ماده باشد۶-۷ سانتیمتر و اگر نر باشد ۴-۵ سانتیمتر می باشد. در این حشره دوشکلی جنسی وجود دارد شاخک های جنس ماده نخی و جنس نر پروش – نخی است .

روی سینه ی پروانه سفید رنگ تعدادی لکه آبی متمایل به سیاه وجود دارد. لارو ها زرد کمرنگ و بطول۶سانتی متر است. روی لارو ها تعداد زیادی نقاط سیاه وجود دارد که لارو این حشراه را از لارو سایر چوبخواران متمایز می کند .

شیره به رنگ قهواه ای روشن بوده وطول آن ۲۸- ۳۵ می رسد.

در ماده های این حشره یک تخمریز محکم و بلند وجود دارد و اندازه ی تخم حدود ۵۵تا۶۰ میلیمتر است. شکم ماده ها به علت وجود تخم بزرگ است و اغلب راه می روند تاپرواز کنند و توسط شکارگر ها به راحتی شکار می شوند .کرم خراط
سیکل زندگی حشره
زمستانگذرانی این حشره بصورت لارو سنین آخر و کوچک درون شاخه درختان میزبان است و این حشره هر یک تا دو سال ۱ نسل دارد .

حشره کامل در بهار جفتگیری و تخمگذاری میکن.د تخم گذاری در مکان هایی که قبلا خود حشره شفیره شده است صورت می گیرد . این تخم ها پس از حدود ۷-۲۳ روز باز می شوند . حشره ماده چندین بار بصورت انفرادی در شب تخمگذاری می کند که تقریبا بین ۱۰۰۰-۴۰۰ تخم میگذارد. رنگ این تخم ها سفید مایل به زرد است که توسط حشرات دیگر ,مورچه ها ویا عنکبوت خورده می شود به همبن دلیل این جاندار تعداد زیادی تخم می گذارد ولی اندکی از آنها به لارو تبدیل می شود .

لارو ها پس از بیرون امدن از تخم به طرف انتهای سرشاخه رفته از قسمت اتصال دمبرگ به شاخه وارد ساقه می شوند . یعنی از جوانترین بخش های گیاه و ظریف ترین بخش ها وارد می شوند و سپس به شاخه های قطور نفوذ می کنند، این جابه جایی چندین بار انجام میشود تا در نهایت لارو وارد تنه شود .

گاهی این حشره مدت زمان زیادی به حالت آویزان روی تار خود می مانند که این زمان بهترین زمان برای سمپاشی است .

لارو ها کانال هایی به طول ۴۰-۳۰ سانتیمتر در تنه ایجاد می کنند و فضولات نارنجی رنگ خود را به بیرون از سوراخ می ریزند .لارو ها پس از خروج ممکن است توسط سن شگارگر یا دارکوب ها مورد حمله قرار گیرد .کرم خراط
بطور کلی در بهار هر سال ما با دو نوع لارو این حشره رو به رو هستیم :
الف – لارو هایی که تغذیه ی آنها کامل شده است و با خروج به شفیره تبدیل می شوند حشرات کامل این دسته از لاروها از خرداد تا اواسط شهریور ظهور پیدا می کنند
ب – لارو هایی با اندازه کوچک که تغذیه انها هنوز کامل نشده است و یک سال دیگر در تنه و سر شاخه ها به صدمه و خسارت ادامه می دهند و در بهار بعد به شفیره تبدیل می شوند .کرم خراط
کنترل و مبارزه با آفت

الف – زراعی :
آبیاری مناسب , کودهی , عدم کاشت درختان گردو در اطراف باغات سیب , تقویت درختان ضعیف , هرس منظم سرشاخه ها ی خشک

ب- فیزیکی و مکانیکی :
استفاده از مفتول و سیم برای کشتن آفت ,استفاده از خمیر های مختلف (خمیر تارلو (گاز سمی حاصل از خمی )) ,چسب باغبانی وگل برای پوشاندن دالان ها
استفاده از تله های فرمونی یا نوری
به ازای هر هکتار ۱۰ عدد تله دلتا محتوی فرمون پروانه که بهتر است به رنگ سبز باشد

ج -کنترل شیمیایی :
سم پاشی هر بیست روز یکبار به مدت دو سال سر شاخه ها برای مبارزه با لارو های سن اول
بهترین زمان سم پاشی : وقتی که لارو ها تازه از تخم بیرون امده اند
آزیفوس متیل , دیبتیون ,مونیفوس
اتویمیفوس (۲در هزار ) – گوزاتیون ۲۰% (۲در هزار )

منبع : طراحان منظر

Save

Save

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *