کاشت بذر چمن

کاشت بذر چمن

کاشت بذر چمن

کاشت بذر چمن

کاشت بذر چمن

احداث زمین چمن از طریق کاشت بذر چمن یکی از روش های متداول و بسار آسان است . برای پیاده کردن این روش شما نیاز دارید که بدانید چه فصلی برای کاشت  بذر چمن شما مناسب است . بهترین زمان برای کاشت بذر چمن قبل ار فصل رشد چمن است. در نتیجه اولین سوالی که شما باید از خودتان بپرسید این است که شما در چه فصلی قرار دارد ؟ پس از آن شما باید برای زمین خود نوع چمنی را که مناسب است انتخاب کنید. در واقع شما باید بر اساس اقلیم منطقه چمن سردسری یا گرمسیری را انتخاب کنید. انتخاب صحیح شما تضمین کننده کیفیت چمن شما خواهد بود. البته برخی از گونه های چمن بین این دو نوع قرار دارند.
کاشت بذر چمن
بهتر است وقتی شما به چمن های فصل سرد فکر میکنید صنوبر آبی را تصور کنید و وقتی به چمن های فصل گرم فکر میکنید درختان نخل را تصور کنید.برای چمن هایی که بهترین رشد را در پاییز ، بهار و در برخی مناطق در زمستان دارند بهترین زمان برای کاشت بذر چمن  در اواخر تابستان تا اوایل پاییز است.در واقع زمانی از سال که زمین هنوز برای جوانه زنی سریع به اندازه کافی گرم است  بهترین زمان برای کاشت بذر چمن به شمار می رود.  چمن جوان همه فصل سرد آینده را برای پا گرفتن فرصت دارد.

 

اوایل بهار دومین زمان بسیار مناسب برای رویش چمن های فصل سرد است. چمن جوان زمان کمتری برای پا گرفتن قبل از آغاز هوای گرم دارد. اما اگر به اندازه کافی زود شروع کنید با نتایج رضایت بخشی رو به رو می شوید. بهترین زمان کاشت چمن فصل گرم اواخر بهار است.در آن زمان آب و هوا هنوز به اندازه کافی معتدل است و میتواند به چمن اجازه پابرجا شدن بدهد.اما در آب و هوای گرم تابستان بیشترین توان رشد فقط در اطراف گوشه ها است.

کاشت چمن : 

قبل از کاشت بذر  چمن نیاز است که زمین آماده شود. آماده سازی زمین به معنی اصلاح ساختار خاک ، تراز بودن و … می باشد. اگر این مراحل را طی کرده اید می توانید کاشت بذر چمن را آغاز کنید.

پراکنده کردن بذر:

کاشت بذر چمن

برای کاشت بذر چمن چندین روش وجود دارد. اولین روش به صورت دستی است که باید دانه را به صورت یکنواخت در سراسر زمین پخش کنید . اما شما علاوه بر روش دستی می توانید از ماشین های پخش بذر نیز استفاده کنید در این نوع ماشین ها شما در ابتدا باید  مطمئن شوید که میزان پخش دانه برای کاشت را درست تنظیم کرده اید .

کاشت بذر چمن

( شما میتوانید  دستورالعمل کالا رابررسی کنید ، اما اطلاعات لازم روی دستگاه پخش کننده ,چند بار چاپ شده است.) نیمی از بذر چمن را در بذرپاش قرار دهید و نیمه اول دانه را با راه رفتن در یک جهت پراکنده کنید و سپس نیمه دوم بذر را به طور ضربدری مقابل جهت اول پراکنده کنید. این الگو حتماٌ پوشش را تضمین میکند.برای شروع، استفاده از کود های شیمیایی که سرشار از مواد مغذی فسفر هستند را فراموش نکنید.کود فسفر دار برای جوانه زنی ضروری است.

کود دهی  :

کاشت بذر چمن

پس از کاشت چمن شما باید به چمن خود کود بدهید یا به اصطلاح باید سطح رویی خاک را مالچ کشی انجام بدهید . برای اینکار نیز از دو روش دستی و ابزار می توانید استفاده کنید . اگر شما از روش دستی استفاده می کنید پس از تهیه کود دامی پوسیده و سایر مواد آلی از جمله پیت موس ، باید به صورت یکنواخت بر روی زمین پراکنده کنید . توجه داشته باشید که تنها یک لایه نازک پوششی برای چمن کافی است . اگر  از ماشین کود دهی یا غلتک های کوددهی استفاده می کنید . باید ابزار خود را در بیرون از زمین از ترکیبی که تهیه کرده اید پر کنید سپس بر روی زمین پاشش کود را انجام بدهید. برای استفاده از دستگاه کوددهی باید به صورت زیر عمل کنید.

دستگاه چرخان را به تندی بر روی زمین چمن به عقب و جلو برانید تا زمانی که کل زمین از کود پوشیده شود. یک لایه نازک لاشبرگ (۳ تا ۵ سانتی متر ) روی زمین بپاشید. هنگامی که با دستگاه چرخان کار می کنید حواستان به جا به جایی بذر ها باشد. اگر شما در منطقه باد خیز زندگی میکنید,جایی که پیت موس در اطراف آن دچار فرسودگی می شود,و در تلاش برای حفظ مقدار کمی از آن هستید,میتوانید به راحتی به جای استفاده ازلاشبرگ, بستر بذر را شن کش کنید. از شن کش فلزی سخت استفاده کنید و فقط به آرامی دندانه ها را به عقب و جلو بکشید و فشار دهید تا شیار های کم عمق ایجاد کند و دانه را بپوشاند. بیش از حد سخت فشار نیاورید زیرا این کار دانه را در اطراف پراکنده می کند یا باعث قرار گیری دانه در اعماق می شود.

غلتک زدن سطح

کاشت بذر چمن
برای اطمینان از تماس خوب دانه و خاک,تمام زمین را با غلتکی که تا نیمه پر از آب کرده اید غلتک بزنید. ابتدا حاشیه را غلتک بزنید و بعد غلتک زنی را برای کل زمین انجام بدهید.

آبیاری

کاشت بذر چمن
ممکن است که این مهم ترین مرحله باشد.با اولین آبیاری,مطمئن شوید که آب به اندازه کافی برای مرطوب شدن خاک زیرین, به عمق حداقل ۱۵ تا ۱۸ سانتی متر  اعمال میشود.آب را به آرامی بریزید,طوری که اطراف دانه شسته نشود یا گل درست نشود. ممکن است لازم شود چندین باردر فواصل زمانی کوتاه آبیاری کنید تا بستر کاملاٌ مرطوب شود. بعد از آن,به اندازه ای آبیاری کنید که ۳ سانتی متر بالایی مرطوب شود به یاد داشته باشید که  برای جوانه زنی بذر باید بستر مرطوب باشد به یاد داشته باشید که دانه ها در یک زمان مشخصی جوانه می زنند و اگر در آن زمان زمین مرطوب نباشد ، دانه ها خشک می شوند.

بستر بذر را چند بار در روز با شلنگ دستی نم نم آبپاشی کنید,مخصوصاٌ اگر هوا گرم است یا باد می وزد,جوانه زنی به طور یکنواخت به تمام پهنای زمین می رسد.با این حال شما نباید  بیش از حد افراط کنید زیرا ابیاری بیش از حد باعث پوسیدگی دانه می شود. رنگ سطح خاک را ببینید. زمانی که خاک خشک است,رنگ سطح روشن تر می شود. وقتی تقریباٌ دو سوم سطح خاک روشن می شود,مطلع می شوید مربوط به زمان آبیاری است.

مراقبت از چمن جدید پس از جوانه زنی

کاشت بذر چمن
هنگامی که چمن جدید شما پا گرفت، می توانید با توجه به وضعیت آب و هوا کمتر آبیاری کنید. اگر به آبیاری سابق خود ادامه دهید ریشه چمن ها پوسیده خواهد شد . همچنین اگر زمین بیش از حد مرطوب باشد ،ریشه به دنبال آب و مواد غذایی نمی رود و رشد نمی کند .

هنگامی که زمین زیبا و هموار شما از چمن های جوان پوشیده شده است ،ابیاری را کمتر کنید و سعی کنید یک روز در میان آبیاری را انجام بدهید.  چمن را با دقت نگاه کنید . اگر رنگ چمن شروع به تغییر رنگ از سبز روشن به خاکستریکرد ،نیاز به به آبیاری دارد . ممکن است مجبور شوید بخش هایی را که سریع خشک می شوند خودتان با شلنگ آبیاری کنید. اگر چمن خشک نشد ، فواصل زمانی بین آبیاری را حفظ کنید ،ممکن است برنامه آبیاری به یک یا دو بار در هفته کاهش یابد. هنگام آبیاری فراموش نکنید که آبیاری عمیق انجام دهید زیرا رطوبت زمین تا ۲۰ سانتی گرفته میشود .اگر کم آب پاشی انجام دهید در نهایت با یک چمن لکه دار رو به رو میشوید.

 اما برای چمن جدید چیزی بیشتر از آبیاری تنها وجود دارد . همچنین شما باید حدود ۴ تا ۶ هفته بعد از جوانه زنی کود بدهید .چمن جوان اشتهای زیادی دارد . بنابراین از این تغذیه مهم ، سرسری رد نشوید. بعد از این که چمن شما رشد کرد،محافظت از این چمن که دوستدار طبیعت است می تواند به نگهداری زمین و محیط زیست سالم کمک کند.

منبع

19 پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر امکان پذیر هست
   می تونید از طریق فروشگاه خرید کنید.

   پاسخ
   • جواد گفته:

    سلام من تو باغچه خونه چمن کاشتم ولی فکر میکنم کم باشه طبق فرمایش شما هر ۵۰ گرم رو واسه یک متر مربع ولی احساس میکنم چمن پر و دلچسبی نشه آیا اگه دوباره بخوام به چمن قبلی اضافه کنم میشه یا نه؟ ممنون اگه پاسخ بدید

    پاسخ
    • نسیم خدابنده لو گفته:

     سلام وقت بخیر
     بله شما میتونید بارها و بارها چمن رو رو بذر کاری کنید.
     در واقع یکی از تکنیک های چمن کاری رو بذر کاری است .
     موفق باشیذ

     پاسخ
  • نسیم خدابنده لو گفته:

   سلام وقت بخیر
   باید اجازه بدید چمن به گل برود و سپس بذرگیری رو انجام بدید.
   موفق باشید.

   پاسخ
 1. هاجر گفته:

  سلام.
  برای کاشت چمن زمین فوتبال چندتا سوال داشتم اگه بدین ممنون میشم.
  ۱- شوری خاک زیاد هستش طبق ازمون خاک من گفتم ابشویی انجام بدن و استفاده از کودهای کاهش دهنده شوری انجام بدن درسته این.
  ۲-باید برای صاف کردن سطح خاک به اون وسعت از غلطک های ماشینی استفاده کرد مشکلی نداره؟
  ۳-طبق ازمایش خاک کمبود مواد غذایی هم داره گفتم بعد از کاهش شوری و قبل از کاشت کودهای مورد نیاز رو بحالت سرک بپاشن روی بستر خاک‌ درسته این روش؟
  ۴-بجای استفاده از کود دامی که بذر علف هرز داره و بیماری قارچی داره و چمن ورزشگاه هم باید عاری از علف هرز باشه گفتم از ورمی کمپست استفاده بشه درسته این کار؟
  ۵- در مناطق گرمسیر قرار دارم زمان کاشت رو ۱۵ شهریور گفتم نظر شما چیه؟
  ۶-ابیاری چمن باید به چه صورت و چند ساعت بعد از کاشت صورت بگیره؟
  ۷-پا گذاشتن روی سطح زمینی که تازه بذر چمن رو کاشتیم برای ابیاری صدمه ای نمیزنه در سبز شدن بذر؟

  پاسخ
  • مریم مظلوم گفته:

   سلام وقت بخیر
   بله اقدامات درستی انجام دادید استفاده از ورمی کمپوست برای بهبود بافت خاک و تامین مواد آلی خاک بسیار مناسب است
   استفاده از غلتک مشکلی نداره زمان کاشت هم مناسبه کمی زودتر هم باشه مشکلی پیش نمیاد
   برای ابیاری چمن تا زمانی که سبز نشده باید سطح خاک رو مرطوب نگه دارید و بعد از سبز شدن هر روز یا یک روز در میان ابیاری انجام بدید مخصوصا که در منطقه گرمسیری قرار دارید
   پا گذاشتن در سطح زمین به بذر ها صدمه نمیزنه ولی سعی کنید آب خیلی با فشار نباشه که بذر ها شسته بشن و به پایین برن

   پاسخ
 2. بهرام. گفته:

  سلام.وقتتون بخیر.حیاط ما نور خورشید اصلا بهش نمیخوره چه نوع چمنی میشه کاشت؟ممنون از راهنمایتون.

  پاسخ
  • مریم مظلوم گفته:

   سلام وقت بخیر
   اگر هیچ نوری ندارید نمیتونید چمن بکارید
   ولی اگر نور غیر مستقیم دارید میتونید چمن سایه بکارید

   پاسخ
 3. سعید گفته:

  سلام وقت بخیر ، تو شمال ( گیلان) چه نوع بذر چمن باید استفاده کنم و چه فصلی باید بکارم، ممنون میشم جواب بدین 🙏🌹

  پاسخ
  • مریم مظلوم گفته:

   سلام وقت بخیر
   میتونید از بذر چمن اسپرت استفاده کنید اگر چمن زینتی هم مد نظرتون بود میتونید از چمن دایکوندرا یا افریقایی هم استفاده کنید.
   میتونید اوایل بهار یا اواخر تابستان چمن بکارید.

   پاسخ
   • سعید گفته:

    پس کاشت تو این فصل بی فایدست،؟!
    کدوم چمن مقاوم تره؟ چون تو شمال مدام بارنگی هست

    پاسخ
    • مریم مظلوم گفته:

     بله ترجیحا الان نکارید و دست نگه دارید
     و یکبار اواخر اسفند چمن بکارید و یکبار هم اواخر تابستان
     چمن اسپرت مقاوم تره

     پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *