کاربرد سدوم

کاربرد سدوم در فضای سبز

کاربرد سدوم در طراحی

کاربرد سدوم در طراحی فضای سبز

کاربرد سدوم

سدوم خانواده ای بزرگ از گیاهان بوده که بیش از 400 گونه را پوشش می دهد. تمامی سدوم ها ساکولنت بوده و دارای برگ های گوشتی هستند اما  از نظر اندازه و سختی  با توجه به گونه از تنوع برخوردار هستند.  گستردگی این گیاه به این معنا است که شما می توانید از این گیاه برای تمامی جنبه های فضای سبز استفاده کنید. به عنوان مثال اگر شما نیازمند یک گیاه پوششی هستند می توانید از این گیاه استفاده کنید یا اگر شما میخخواهد یک باغ صخره ای مملو از گل های رنگارنگ داشته باشید این گیاه میتواند پیش نهاد مناسبی باشد. حتی اگر شما بخواهید یک پر کننده در گلدان خود داشته باشید که سختی را تحمل کند و مدت زمان زیادی در گلدان باقی بماند سدوم یک پیشنهاد عالی خواهد بود.

باغ های صخره ای

کاربرد سدوم

بر اساس مطالعاتی که در دانشگاه Extension  ایالت کلرادو صورت گرفته است این گیاه از رشد مطلوبی در خاکهای فقیر برخوردار است. فقیر بودن خاک در خاک های خشک، سنگی و … مشاهده می شود و این نوع خاکها بیشتر در مکان های صخره ای دیده می شود. به همین علت سدوم یکی از انتخاب های مطلوب برای باغ های صخره ای به شمار می رود. بسیاری از گونه های سدوم رونده بوده و در صخره ها ریزش آبشاری دارند که منظره زیبایی به صخره می دهند. برای باغ های صخره ای بهتر است از گونه Sedum kamtschaticum استفاده کنید. این گونه به علت گل های زرد رنگ گونه های مناسب برای این گونه باغ ها به شمار می رود. همچنین گونه Sedum album به علت گل های متراکم سفید رنگ و تغییر رنگ برگ ها از سبز به قرمز  در فصل های خنک گونه ای مناسب به شمار می رود.

فلاور باکس ( گلدان ها)

کاربرد سدوم

گونه های کوچک و متراکم سدوم برای فلاور باکس ها می توانند گونه های مناسبی به شمار روند. Xenox که گونه ای S. telephium به شمار می رود می تواند به عنوان گونه ای مقاوم که در هر شرایطی حتی شرایط بسیار گرم  توانایی رشد دارد  استفاده شود. پیشنهاد ما به شما این است که در فلاور باکس خود حتما از این گیاه استفاده کنید .  شما می توانید از برگ های بنفش- نقره ای و … ، گل های رنگارنگ این گیاه و تغییر رنگ بی نظیر آن در پاییز نهایت استفاده و لذت را ببرید. Sedum spurium در فصل تابستان گل های صورتی می دهد اما قسمت اعظم شهرت این گیاه به علت تغییر رنگ برگ ها در پاییز است.

گیاه پوششی

کاربرد سدوم

برخی از گونه های سدوم دارای ساختار شاداب و گوشتی هستند که می توان از این گیاه در مکان هایی که سایر گیاهان توانایی رشد ندارند همانند بین پله ها ، بین سنگفرش ها و … به عنوان پر کننده فضا استفاده کرد. برخی از گونه های سدوم نسبت به پا خوری دارای مفاومت هستند. یکی از گونه های سدوم که در کالیفرنیا به عنوان گیاه پوشاننده زمین استفاده می شود Sedum rubrotinctum است البته این علاوه بر گلدهی فراوان این گیاه است. یک گیاه سدوم می تواند تا 300 سانتی متر گسترش داشته باشد. اگر شما نمی خواهید در این حد رشد را شاهد باشید می تواند از گونه  Gold Moss sedum استفاده کنید که تنها چند سانتی متر رشد می کند اما دارای گل های متراکم طلایی و زیبایی است.

باغ های چند ساله

کاربرد سدوم

بر اساس اصول باغبانی ارگانیک ، بهترین نوع سدوم که می توان در باغ های چند ساله استفاده کرد گونه های هیبرید این گیاه است. برخی از گونه های سدوم می توانند به عنوان یک درختچه کوچک رشد کنند و هر ساله با مراقبت اندکی گلدهی داشته باشند. این گیاهان برای باغ هایی با شرایط خشک  و آفتابی می توانند گیاهان مناسبی به شمار بروند. به عنوان مثال یکی از مقاوم ترین گونه های سدوم گونه ی Autumn Joy است که به صورت معمول استفاده می شود. این گیاه حدود 60 سانتی متر رشد داشته و دارای گل های ستاره ای شکل و برگهای خزان کننده قرمز درخشان است. از گونه “Postsman’s Pride” می توان به علت برگ های بنفش رنگ و گل های بزرگ که جاذب پروانه ها است استفاده کرد. Sedum dendroideum که به علت رشد زیاد به اصطلاح درخت نامیده می شود می تواند در حدود 120 سانتی متر رشد کند و با برگ های سبز براق خود ایجاد جذابیت کند.  این گیاه از گونه های بسیار مقاوم سدوم بوده و حتی می توان از این گیاه در مناظر ساحلی استفاده کرد.

منبع

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منابع مورد استفاده:

منبع 1

منبع 2

این مطلب را نیز مطالعه کنید   گل آکیمنس
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *