مراقبت از چمن زرد: دلایل و رفع مشکلات چمن زرد

چمن زرد

چمن زرد: دلایل و رفع مشکلات

چمن زرد

مراقبت از چمن زرد: دلایل و رفع مشکلات چمن زرد

در طول تابستان بسیاری از ما چمن های زرد و غیر جذابی را داریم و این به خاطر تلاش های ما برای حفاظت از آب است. میزان مصرف آب در تابستان بالا میرود و بیشتر قسمت های کشور در شرایط کم آبی قرار می گیرند بنابراین آبیاری نکردن موقت چمن ها قابل درک است. علاوه بر این مسائل دیگری هم وجود دارند که باعث تغییر رنگ چمن ها می شوند. در میان این مسائل، ادرار سگ، آفات، بیماری ها، استفاده بیش از حد و مقدار کود را می توان نام برد. اما، آیا شما می دانید چگونه می توان چمن های زرد را دوباره به سبز تبدیل کرد؟

چمن زرد

در ادامه در رابطه با چند راه حل برای رفع مشکلات چمن زرد مطالعه می کنید:

مشکلات رایج چمن زرد

مشکلات چمن زرد می توانند از شرایط مختلفی نشات گرفته باشند. رایج ترین آنها خشکی و تشنگی است اما نیتروژن اضافه یکی دیگر از این مشکلات است که در اکثر مواقع به دلیل ادرار سگ بوده اما می تواند به خاطر استفاده ی بیش از اندازه از کود هم باشد. نیتروژن رقم اول را در یک نسبت کود دارد و سبز بودن و رشد برگ را افزایش می دهد و یک ماده ی غذایی لازم برای یک چمن سالم است. با این حال، مقدار بیش از حد نیتروژن باعث زرد شدن چمن می شود و علت این است که نیتروژن ریشه ها را می سوزاند و پی اچ خاک را تغییر می دهد. این عمل باعث ایجاد مشکلاتی برای توانایی ریشه در جذب آب و مواد مغذی دیگر می شود. همیشه به صورت عمیق به کود آب دهید.

به طور مشابه، ادرار سگ محتوی نیتروژن بالاست و نقاطی را در چمن می سوزاند که به شکل نقاط زرد در کنار چمن سبز، به راحتی قابل تشخیص هستند. دلیل این امر این است که بخش رقیق ادرار در واقع چمن را تغذیه می کند اما بخش غلیظ آن ریشه ها را می سوزاند بنابراین به سگ خود آموزش دهید که به قسمت دیگری از باغ برود.

یک علت بالقوه گرما و نور خورشید است. هوای بیش از اندازه گرم و مناطقی که در تمام طول روز در معرض آفتاب کامل هستند به سرعت خشک خواهند شد. گرما به چمن آسیب میزند و نتیجه ی آن منطقه ای زرد است. آبیاری بیشتر، پی در پی و عمیق معمولا این مسئله را حل خواهد کرد.

چمن زرد

بیماری های چمن زرد، آفات و کمبود ها

اگر شما سگ خانگی ندارید و به صورت مکرر آبیاری می کنید ممکن است مجبور باشید بر روی زانوها و دست های خود خم شوید و به دنبال عامل این مشکل باشید. لاروهای کوچک حشرات می توانند ریشه های چمن را بجوند و روی آن اثر بگذارند و یا ممکن است یک بیماری وجود داشته باشد. وقتی که تشخیص دادید که زردی چمن به دلیل بیماری است برای پیدا کردن الگو ها جست و جو کنید.

چمن زرد

اعلان

زرد شدن و پژمردن چمن، همچنین می تواند به دلیل بیماری و کمبود باشد. کمبود نیتروژن و آهن می تواند باعث از بین رفتن رنگ سبز چمن شود. یک آزمایش از خاک می تواند نشان دهد که آیا مناطقی وجود دارد که از نظر مواد غذایی کمبود داشته باشد یا خیر و سپس شما می توانید با استفاده از مواد غذایی گیاهی آن ها را اصلاح کنید.

بیماری ها معمولا قارچی هستند. برخی از شایع ترین آن ها عبارت اند از:

_ Fairy rings

_ کپک برفی

_ فوزاریوم

_ سیاهک

می توان با این بیماری ها با استفاده از قارچ کش هایی که در فصل بهار به کار برده می شوند و با مراقبت های مناسب از چمن های زرد مبارزه کرد و این امر شامل آبیاری منظم، کاه اندود کردن، هوا دادن، زدن چمن ها به شیوه ی ذرست و غذا دادن به چمن در اوایل بهار و دوباره اوایل تابستان است.

اگر شما هنوز نتوانسته اید مشکل را پیدا کنید، ذره بین خود را برداشته و در چمن جست و جو کنید. پهنای برگ را کنار بزنید و در گل و لای به دنبال لارو های حشرات بگردید. هر تعداد از لارو حشرات ممکن است در حال خوردن ریشه های چمن باشند. حشرات بالغ معمولا مشکلی ایجاد نمی کنند بنابراین شما باید به لارو های جوان دسترسی پیدا کنید. وقتی که ایجاد کننده ی این مشکل را پیدا کردید با استفاده از یک حشره کش فرموله شده برای آفت آن ها را نابود کنید.

چمن زرد

راه حل رفع چمن زرد

پس از این که شما دلیل پژمردگی چمن خود را متوجه شدید، زمان آن است که چگونگی برگرداندن آن به رنگ سبز را هم بدانید. ساده ترین راه این است که مراقبت خوبی را از چمن به عمل بیاورید و قدرت و سلامت چمن را افزایش دهید پس چمن این توانایی را خواهد داشت که با هر آفت و بیماری مبارزه کند.

_ تعداد درختان را کاهش دهید تا مقدار کافی از نور خورشید به زمین برسد.

_ ماشین چمن زنی تیزی تهیه کنید و تنها زمانی که چمن خشک است آن را کوتاه کنید.

_ زهکشی در چمن را بهبود دهید و برای افزایش گردش هوا به ریشه هوادهی کنید.

_ چمن های مازاد چیده شده که می تواند یک خانه و یا یک پناهگاه برای آفات و بیماری ها باشد، جمع آوری کنید. همین عمل را برای برگ های ریخته شده روی زمین هم انجام دهید.

_ یکی دیگر از جنبه های بسیار مهم برای مراقبت از چمن زرد، آبیاری عمیق است، اما به ندرت و در هنگام صبح که پهنای برگ زمان این را دارد که خشک شود.

_ چنانچه توصیه شد کود دهید و مراقب علف های هرز رقیب که منابع غذایی را می گیرند و از دسترس چمن خارج می کنند باشید.

منبع

نویسنده: مرضیه مومنی تبار

منابع مورد استفاده:

منبع 1

منبع 2

منبع 3

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   انواع لامپ در فضای سبز
6 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *