چای کمپوست

چگونه چای کمپوست بسازیم؟

?✨? چای کمپوست چیست؟

چای کمپوست چیست؟

چای کمپوست

استفاده از این کمپوست یک راه فوق العاده است هم برای حاصلخیزی و هم برای پیشرفتی سراسر با سلامتی برای گیاهان و محصولات شما.اصولا اگر ماده آلی مورد استفاده در کشت به صورت جامد باشد,باعث بهبود ساختمان خاک هم می شود اما ممکن است در آب موجود در خاک حل نشود که قابل استفاده برای گیاه نیست,در این صورت استفاده از عصاره بهتر است. کشاورزان و دیگر سازنده های چای کمپوست از این کود به وسیله جوشاندن و تخمیر کردن(با واسطه باکتری ها) محلولی مقوی طی قرن ها برای باغ های طبیعی استفاده کردند و هنوز هم استفاده از آن رایج است.

این محصول دارای کاربرد هایی نظیر محلول پاشی روی شاخ و برگ ها,ریختن پای بوته به عنوان کود مایع,آغشته کردن با بذر و سپس کاشتن (به عنوان ماده ای ضد قارچ وبیماری) می باشد.

ویژگی ها:حاوی مواد غذایی محلول,اسید هیومیک,قارچ پنیسیلیوم,باکتری های مفید(سراتیا, پی سدوموناس,باسیلوس),مخمر,پروتوزوآ,فنول(ایجاد مقاومت در برابر آفات و بیماری ها),آمینواسید.

عصاره کمپوست می تواند شامل هر گونه ماده آلی باشد (کود دامی,مرغی…),چای کمپوست قابلیت نگهداری نداشته و نهایتا پس از یک روز خاصیت خود را از دست میدهند,به همین دلیل شرکت های تولید و عرضه کننده آن را با سفارش قبلی تولید می کنند.

چگونه چای کمپوست بسازیم؟

چای کمپوست

در زمانی که تعداد زیادی دستورالعمل در دسترس برای ساخت چای کمپوست وجود دارد,به طور کلی تنها دو روش استفاده می شود:

1-منفعل

2-تحت تأثیر هوا(شیمیایی)

در روش اول آسان ترین و رایج ترین روش است.این روش شامل خیساندن کود پوسیده شده در آب به مدت دو هفته است(مثل چای نپتون),چای به عنوان مایع حاصلخیز کننده برای گیاهان استفاده می شود.

هوا دهی چای کمپوست نیازمند افزودن اجزایی نظیر کتانجک(نوعی گیاه),آبکافته ماهی(ماده ای که در اثر آبکافت ماهی ایجاد میشه) و هیومیک اسید است.این روش همچنین نیازمند هوادهی (در صورت امکان به وسیله پمپ آب یا پمپ آکواریم) می باشد,این ها ماده ای گران و ارزشمند را مهیا می کنند.

در هر حال,در ساختن این چای کمپوست زمان کمتری برای انجام عملیات جوشاندن و تخمیر لازم,مورد نیاز است,این کار با صرف کمترین روزها واقعا کاربردی است.

دستورالعمل منفعل تهیه چای کمپوست

در اکثر دستورالعمل های تهیه ی چای کمپوست,نسبت 5 به 1(5 قسمت آب و 1 قسمت کود) استفاده می شود.آب نباید حاوی کلر باشد,در حقیقت آب باران همیشه بهتر است,آب کلردار باید قبل از استفاده کلرش ته نشین شود.

کمپوست باید در کیسه پارچه ای یا گونی ریخته شود و در یک سطل آب 5 گالونی یا یک طشت پر از آب کافی به صورت معلق نگهداشته شود.پس از این اجازه داده می شود که به مدت دو هفته بماند وهر روز برای یک یا دو بار به هم زده شود.پس از این مایع آماده است که به مصرف گیاهان برسد.

چای کمپوست

تهویه ی عملیات کمپوست سازی

بسته به اندازه و نوع سیستم,دستور کارها برای آماده سازی های تجاری در دسترس هستند,خصوصا برای تهویه ی چای کمپوست.به هر حال شما حق انتخاب دارید برای ساختن ماده ی خودتان که می تواند بسیار بسیار گران و مؤثر باشد.یک سیستم آماده سازی موقت می تواند 5 گالون آب,پمپ و … باشد.

می توان چای کمپوست را در صورت داشتن غلظت بالا تر از آستانه تحمل گیاهان,با اضافه کردن آب به طور مستقیم,رقیق کرد.

پس از آماده سازی چای کمپوست,میتوان آن را با ریختن در یک کیسه پارچه ای یا گونی کوچک یا حتی به وسیله جوراب زنانه صاف کرد.

 نویسنده:فهیمه رستگارنژاد

منبع

این مطلب را نیز مطالعه کنید   سیکلامن
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *