پیشرفت بام های سبز

پیشرفت بام های سبز

پیشرفت بام های سبز 

پیشرفت بام های سبز

پیشرفت بام های سبز

پیشرفت بام های سبز

 

پیشرفت بام های سبز

پشت بام های سبز یا به طور عامه روف گاردن ها در جهان مسیر زیادی را طی کرده اند؛ در حال حاظر می توانیم مینی پارک ها را، محلی شادی بخش برای انسان ها و چند سگ خوش شانس، را روی بام ها مشاهده کنیم.در نتیجهپیشرفت بام های سبز چشمگیر است.

زمانی که شرکت های تکنولوژی مانند آمازون و اپل ایده ای برای فضا سبز ندارد، معماران و مهندسان فضای سبز جدید ترین و پیشرفته ترین راه حل ها را ایجاد می کنند.

چون شرکت های تکنولوژی بیانیه های بزرگ درباره کالا های خود ارایه می دهند؛ دنبال ساختن ساختمان هایی اند که سنمبلی از مدل های آینده شان باشد.

این روز ها، شرکت های برجسته ی طراحی مانند NBBJ، برای طراحی شرکت های تکنولوژی، اعضاایی ضروری تیم را  به صف مقدم خود اضافه کرده اند؛ باغدارانی(horticulturists) که در بام سبز بتوان از توصیه های آنها استفاده کرد.

مت وود، رییس شرکت معماران فضای سبزِ شهر سیاتل « SiteWorkshop»، گفت:«باغداران برای موفقیت پروژه های بام سبز بسیار ضروری هستند.»

زمانی که مهندسان سازه درحال طراحی یک شیشه ۲۹ متری دایره ای شکل برای جلوی ساختمان آموزن در شهر سیاتل در محله Denny Regrade بودند، وود در حال تجزیه تحلیل برای ایجاد بالانسی بین پامیس(نام معمول سنگ پا)، مواد آلی و سدوم ها (sedum) بود تا بتوان چندین بام سبز در سقف ساختمان آمازون ایجاد کرد.

وود گفت:« پیش گامان بام سبز دهه ها از آزمون و خطا را طی کرده اند تا به سیستمی رسیده اند که فضای سبز خلق شده اش خواسته مشتریان را برآرورده کند و همچنین کارکرد مناسبی داشته باشد.»

وود همچنین بیان داشت که در حال حاظر سیستم بام های سبز از لحاظ چگونگی کار و ساختشان شبیه هم هستند. در حال حاظر موضوعی که نیاز به توجه و حتی خلاقیت دارد؛ موضوع تنظیم کردن چیزها در سطح و تصفیه کردن سطح کشت است. سطح کشت؛ خاک بنیادی است که گیاهان، درختان و بوته ها در آن رشد می کنند.

وود ادامه داد:«درحالی که بام های سبز در حال تکامل بودند، مهندسان فضای سبز و باغداران درگیر با چالش بالانس کردن املاح معدنی خاک با خاک رس و پامیس (سنگ پا) بودند تا بام های سبز میزبانی برای علف های هرز نباشند و مشکلات نگهداری برای مالکان ایجاد نکند در زمانی که آنها در حال محاسبات مشکلات هیروپونیکی بودند که بام سبز بدون نقص باشد در حالی که آنها در حال کنترل و پیدا کردن راه حلی برای  آب رگباری (یا stormwater؛ آبی که از بارش باران و آب شدن برف ایجاد شده و روان آبی سطحی ایجاد می کند. معمولاً  stormwaterها با لوله های فاضلاب به پایین ساختمان منتقل می شوند.)

پیشرفت بام های سبز

پیشرفت بام های سبز

گرگ لاو، رییس ارشد قسمت عملیاتی تکنولوژِی سبز کلمبیا در پورتلند، گفت شرکت او از نرم افزار های هیدروپونیک برای محاسبه درصد تحمل بام سبز در  آب رگباری استفاده کرده است.

تکنولوژی سبز کلمبیا تامین کننده مواد مورد نیاز برای بام های سبز است و در پروژه ساختمان آمازون با SiteWorkshop همکاری کرده است. همزمان با بام سبز، پروژه شامل یک پارک برای سگ ها (dog park) در ساختمان Doppler در سقف طبقه هفدهم بود.

لاو گفت:« آمازون می خواست بیانیه ای را اظهار دارد که به استفاده بام سبز داپلر آمازون و مرکز ملاقات ساختمان اشاره می کرد. دایره بزرگ (حوزه از آن طرف خیابان از ساختمان ها) داخل جنگل، درخت و گیاهان خاص دارد. آنها می خواستند تم را داخل تمام ساختمان ببرند و بام سبز را برای اظهار ظاهری استفاده کند.»

لاو گفت:«بام های سبز به طور محبوبی در حال گسترش اند، چرا که مردم می خواهند محیط کاریشان سبز باشد و در معرض هوای تازه و گیاهان سبز باشند.»

لاو گفت:« در حالی که SiteWorkshop طراحی بام های سبز را انجام می دهد، تیم مهندسان فضای سبز و باغداران شرکتش با گلچین کردن گیاه های مناسب برای تصمیم گیری اینکه ” مشتری چه نوع بام سبزی می خواهد” در این عملیات با آنها سهیم بودند.»

لاو ادامه داد:« همانطور که در بیست سال گذشته سیستم بام های سبز گسترش پیدا کرده، مشتری ها دنبال طرحی فراتر از یک عمل ساده کاهش آب رگباری در ساختمانشان هستند.»

لاو افزود:« کاری که آمازون دارد انجام می دهد این است که جنبه دیگری به بام های سبز های سبز اضافه می کند و در واقع آن را پیشرفته تر می کند. نه فقط در کنترل و مدیریت آب رگباری. بلکه بام را به قسمتی پایدار از طراحی ساختمان تبدیل کند تا زندگی سالم را بهبود بخشد و  طبیعت را به محیط کار مهمان کند.

پیشرفت بام های سبز

پیشرفت بام های سبز

بالا بردن خاک:

زمانی که تکنولوژی سبز کلمبیا سیستم بام سبز و SiteWorkshop کار طراحی آن را انجام می دهد، شرکت هایی مانند Pacific Earth Works کارهای نصب سیستم را انجام می دهند.

کار با پیمانکاران عمومی شرکت Sellen Construction روی بام ساختمان آمازون در مرکز شهر سیاتل؛ بالابردن ده ها هزار پوند خاک و نصب آن بر روی بام است.

جی کورکیو معاون ریس بنیاد مونرو Pacific Earth Works به شوخی گفت:« من کار آسان را دارم.»

او گفت:«رساندن محصولات به بام مشکل اول است. مشکل دوم این است که همه آنها را کجا انبار کنیم؟ چون محدودیت بار بر روی سازه ها وجود دارد و روی بامی از تیره های آهنی نمی توان تمام خاک را یک جا قرار داد. باید مطمئن شد محدودیت بار چقدر است و آن را قسمتی قرار دهیم که غشا سقفش تست آب شده باشد.

کورکیو گفت:« برای مقابله با این چالش ها شرکت آنها با پیمانکاران عمومی، معماران و مهندس های فصای سبز رابطه کاری نزدیکی دارد. طراحان بعضی وقت ها از فوم ها به عنوان پر کننده در جاهایی که خاک نیاز نیست استفاده می کنند تا فضا را افزایش دهند و وزن روی بام را کاهش دهند.»

اما Pacific Earth Works با چاش دیگری هم روبه رو می شود؛ هماهنگی حرکت  بار خاک با وزن ۳۶۲۸ کیلوگرم در هر بار بالا بردن با جرثقیل.

او گفت:« کلید نصب در بام سبز بالابردن است.» او ادامه داد:« اصل کار زمانی است که جرثقیل ساختمان پایین می آید، چون زمانی که جرثقیل پایین می آید دیگر راهی برای بالا بردن گیاهان و خاک نیست.»

در ادامه افزود:« کار کردن با پیمانکارن عمومی در برنامه زمانی تخلیه کردن خاک با جرثقیل اصلی برج، خود می تواند یک چالش در تنظیماتی مانند ساختمان آمازون در مرکز شهر سیاتل باشد.»

او گفت:« در کارهای کوچک، شرکت او می تواند از جرثقیل های سیار برای تخلیه استفاده کند.» او در ادامه گفت:« چه کار کوچکی باشد چه بزرگ یک تلاش تیمی فوق العادست.»

کاریکیو همچنین گفت:« باید محصولات را با چیزی مانند لنگر نگه داشت، چون باد و آب هوا به طور جدی روی آنچه آن پایین می گذاریم تاثیر می گذارد. یک فاکتور که در مورد کار ما قابل یادگیری است همین نکته است.

یکی از چالش برنگیز ترین کارهای  Pacific Earth Works ، گسترش دانشگاه واشنگتن مرکز پزشکی، که شامل نصب و راه اندازی یک حیاط سبز روی بامی موجود در طبقه نه ام یک ساختمان بود.

او گفت:« با تمام محصولات مورد نیازش سایت سختی برای ساخت و ساز بود. با توجه به بالا بردن مواد و مدیریت و رسیدگی به آنها زمانی که به بالا رسیدند.»

وود گفت:« منحنی یادگیری سیستم بام سبز برای پیشگامان بام سبز در حالی که در حال کشف این بودند که چه روش ها و وسایلی به درد می خورد و کدام ها به درد نمی خورد، شیب دار است.

با چندین دهه از بهبود پشت آنها، طراحان در سیستم هایی خانه کرده اند که پاسخگوی انتظارات بوده است.

پیشرفت بام های سبز

پیشرفت بام های سبز

وود همچنین گفت:« قبل ها، تعدادی از پروژه های بام های سبز که کاملا موفق نبوده اند وجود داشتند. بعضی به خاطر مشکلات زه کشی، بعضی به علت مشکلات مقدار زیاد ماده های آلی که باعث ایجاد علف های هرز می شد. در طی این مشکلات بام های سبز بدنام شدند و مالکان نسبت به نصب آنها بی میل شدند.»

ولی او اضافه کرد:« طراحان از این مراحل ناموفق گذر کرده اند و به جایی رسیده اند که صنعت بام های سبز به نظر به حالت بالغ و کامل تری رسیده است.

در ادامه گفت:« به خصوص در سیاتل تعداد زیادی از پروژه های بام سبز اجرا شده است ولی آنقدری که در دیگر بخش های دنیا بام های سبز است، در سیاتل نیست.

بر اساس گفته های لاو در واقع بیشتر پروژه های تکنولوژی سبز کامبیا در ساحل شرقی و شیکاگو متمرکز شده است.

لاو همچنین افزود:« آنچه که باعث رواج بام های سبز در ساحل شرق شده است، مدیریت و فکر روی قسمت آب رگباری است.  خیلی از شهر ها به خصوص شهرهایی که در ساحل شرقی هستند، مشکل جدی با باران و سیستم آب رگباریشان دارند؛ چرا که عدم توانایی این سیستم ها در کنترل تمام آب باران آزار دهنده می شود.»

پیشرفت بام های سبز

پیشرفت بام های سبز

آلمان راه را نشان داد

با اینکه سیاتل مرکز توسعه پایداری است، وود گفت:« در بخش بام های سبز، آلمان با تصویب زود هنگام و بهبود تکنولوژی راه را نشان داد.»

جامعه تحقیق ها، پیشرفت ها و ساخت و ساز های فضای سبز آلمان(FLL)، که در سال ۱۹۷۵ تاسیس شد، راهنمایی هایی برای کاشت، اجرا و نگهداری بام سبز را در سال ۲۰۰۲ منتشر کرد.

راهنمایی هایی که وود بیان داشت، استاندارد های بالایی را در تمام دنیا برای بام های سبز ایجاد کرد.

وود گفت (FLL) استاندارد هایی که تقریبا تمام شرکت ها استفاده می کردند را پیشرفت داد. وود گفت:« یکی از دلایلی که آلمان راه را نشان داد این است که طراحی بام ها سبز در این کشور بودجه فدرال بیشتری نسبت به آمریکا دریافت می کند.»

او ادامه داد:« ولی انگیزه و لوازم های مورد نیاز برای طراحی مانند  احتیاجات فضا سازی عامل سبز سیاتل. سیاتل در سال های گذشته شکوفایی بام های سبز را داشته است.»

بن اِیبن، مدیر شرکت سطح بالتیمور(Baltimore firm Surface)، با تخصص در دیوارهای سبز، گفت:« کلید یک بام و دیوار سبز سالم، آنالیز سطح کشت از جهت خاک است.»

ایبن کسی است که درباره نگهداری بیش از میلیون ها متر معکب از بام های سبز در ساحل شرقی با او مشورت شده است.

او ادامه داد:«تعداد زیادی حقه های کوچک هستند که با آنها نصب موفق بام سبز را می توان تشویق کرد به این جهت که طراحی به بلوغ برسد و نیت اصلی آن نگهداری شود.»

او گفت:« یکی از نکات بسیار مهم که معمولا نادیده گرفته می شود؛ آنالیز هر یکساله یا هر دوسال سطح کشت است. برای انتخاب منبع تغذیه کند-رها شونده، تخصص نیاز است که دوباره قسمت هایی که کمبود مواد غذایی دارند را پر می کند بی آنکه مقدارش ۀنقدر زیاد باشد که بعدها رواناب مواد مغذی را ترویج دهد.»

برای کورکیو نتیجه خالص تصویب بام های سبز، مشتریان و مستاجران ساختمان شاد تر است.  کورکیو گفت:« قشنگی کار ما آنجاست که مستاجران می توانند نتیجه آخر کار ما را ببینند. آنها می توانند از بام سبز استفاده کنند و از آن بهره برند. بام های سبز زنده ترند، آنها دوستانه و گرم تر هستند. بسیار لذت بخش است تا اطرافمان گیاهان باشند تا بتن!» . پیشرفت بام های سبز می تواند نوید دهنده آینده ای سبز در شهرهای صنعتی امروز باشد.

مترجم: نیکی نیکزاد

منبع : طراحان منظر

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *