پوتوس

پوتوس ( Devils ivy )

پوتوس ( Devils ivy )

پوتوس  ( دلبر )

پوتوس

پوتوس

نام فارسی پوتوس
نام انگلیسی Devils ivy
نام علمی Scindapsus aureus
خانواده Araceae

اطلاعات کلی :

نام فارسی :   پوتوس

نام رایج فارسی :  دلبر

نوع :  علفی

خانواده :  Areceae

ارتفاع :  دو متر

نور :  نور غیر مستقیم

نیاز آبی :  معمولی

نگهداری :  آسان

گل :  ندارد

برگ :  تخم مرغی یا قلبی

مقاومت :  مقاوم به سایه و کم آبی

معرفی

پوتوس

پوتوس ابلق بومی آسیای جنوب شرق است.ساقه و برگسار این گیاه سمی است و باید دور از دسترس کودکان باشد.این گیاه سریع الرشد است و نگهداری آسانی دارد.به راحتی پیدا می شوذد و ارزان قیمت است.رطوبت کم محیط را تحمل می کند و نگهداری آن ساده است. این گیاه با اسامی نظیر پتوس و پیتوس نیز در بازار شناخته می شود.

ویژگی های ظاهری پوتوس

پوتوس

برگ : برگهای جوان تخم مرغی شکل با نوک تیز به رنگ سبز براق ویا بصورت ابلق با لکه های سفید یا زرد ، برگهای مسن به صورت قلبی شکل هستند.

پوتوس

ساقه : ساقه های بلند و ظریف و آویخته دارد که در صورت وجود قیم به آن می پیچند.

پوتوس

نگهداری

پوتوس

نور : باید در نیم سایه قرار داده شود و نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند.

اگر در سایه باشد از حالت ابلق خارج شده و رنگ آن سبز یکدست می شود .اگر می خواهید برگ های ابلق بمانند باید نور بیشتری دریافت کند اما نور مستقیم نباشد.

آبیاری : برای رشد بهتر هوای اطراف آن حدالامکان مرطوب باشد.در بین دو آبیاری اجازه دهید خاک سطحی خشک شود و سپس آبیاری کنید.در تابستان هر ۴ تا ۵ روز و در زمستان هفته ای یک بار.

خاک : خاک ماسه ای سبک و با زهکش مناسب آن است.

کوددهی : در صورت کمبود مواد غذایی در خاک فاصله برگها زیاد می شود و برگها کوچک می مانند .در صورت کمبود مواد غذایی موجود در خاک را می توانید با افزودن کود های شیمیایی جامد و یا مایع مخصوص گیاهان زینتی به خاک کمبود را جبران کنید.

پوتوس

آفات و مشکلات :

کنه ریز قرمز و شپشک ها آفاتی هستند که گیاه را تهدید می کنند.وجود تار عنکبوت بر سطح زیرین برگ ها از علائم وجود کنه است.

در صورتی که بستر آن طولانی مدت خیس بماند دچار پوسیدگی ریشه می شود فو برگها حالت افتاده و بی رمق می گیرند.

اگر نوک و یا حاشیه برگ ها حالت سوختگی پیدا کردند به دلیل زیاد بودن نور است.

وجود لکه زرد می تواند دلایل متعدد داشته باشد از جمله ؛ آفت ،کمبود نیتروژن ،استفاده از مواد براق کننده برای برگ ها و …

تکثیر :

بهترین راه تکثیر آن قلمه زدن است. قلمه زنی در بهار انجام می شود و باید حدودا ۱۵ سانتی متر باشند.قلمه ها را در همان گلدانی که میخواهید پتوس را در آن نگهدارید قرار دهید چون قلمه ها پس از ریشه دار شدن به تنش هایی مانند جابه جایی حساس می شوند.البته می توان قلمه ها را در لیوان را در  لیوان هم قرار داد تا قلمه بدهند و سپس در گلدان گذاشت.

ریشه دادن قلمه ها تقریبا سه – چهار هفته زمان می برد. هر چند بهار مناسبترین زمان برای ازدیاد پوتوس است اما درداخل آپارتمان هر زمانی می‏توان آن را تکثیر نمود. بهترین درجه حرارت برای ریشه‏ زایی قلمه‏ ها ۲۱ درجه سانتی‏گراد است.

یکی دیگر از راه های تکثیر ان این است که اطراف ریشه های فرعی ان بسته خاک قرار داد.

پوتوس

پوتوس

کاربرد :

پوتوس معمولا در فضا های داخلی نگهداری می شود و از محبوبترین گیاهان آپارتمانی است.

همچنین می توان از آن برای ایجاد پوشش دیوار سبز استفاده کرد.

پوتوس

مباحث اضافی :

پوتوس

ریزه‏ کاریهای پرورش پوتوس:

پوتوس احتیاج به قیم دارد. برای اینکه گیاه به صورت بالارونده تربیت شود بهتر است آن را به نخ ببندید. یکی از روشهای معمول برای حفظ زیبایی و استحکام این گیاه استفاده از قیم‌های خزه‏‌دار است.

برای درست کردن این نوع قیمها به این صورت عمل کنید:

قبل از اینکه خاک تهیه شده را در گلدان بریزید لوله‏‌ای رادر گلدان قرار دهید ، خاک را به گلدان اضافه نموده و قسمتی از لوله را که خارج از خاک است با خزه بپوشانید.

برای اینکه خزه روی قیم محکم شود دور آن را با نخ بافتنی بپیچید. هر وقت که پوتوس را کاشتید ساقه اصلی‏‌اش را به خزه ببندید.

درموقع آبیاری آب را روی خزه بریزید، ساقه پوتوس را در محلهایی که روی خزه قرار دارد ریشه می‏زند، این ریشه‏‌ها سبب رشد بهتر و استحکام ساقه می‏گردد.

تربیت پوتوس برای آویز:

در صورتی که از این گیاه به صورت آویز استفاده کنید نیاز به قیم ندارد. برای اینکه گلدان پوتوس پرشاخ و برگ باشد تعدادی ازساقه‏‌های کشیده آن را به روش قلمه تکثیر نموده و قلمه‏‌های ریشه‏‌دار را درکنار بوته مادری بکارید.

عوض کردن گلدان:

زمانی که ریشه به اندازه کافی رشد کرد گیاه را به گلدان بزرگتری منتقل کنید. برای اینکه مطمئن شوید که گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد نگاهی به کناره‏‌های سطح خاک و منفذ زیر گلدان بیندازید. ریشه‏‌های طویل از منفذ زیر گلدان و لبه‏‌های سطح خاک بیرون می‏زنند در اینصورت گیاه به گلدان بزرگتری احتیاج دارد.

گلدانی یک درجه بزرگتر از گلدان قبل تهیه نموده، به گیاه آب کافی بدهید، آن را وارونه کنید و ضربه‏‌ای به ته گلدان بزنید. گیاه با ریشه و خاکهای اطرافش از گلدان خارج می‏شوند. مقداری از خاک‌های نامرغوب و ریشه‌های ضعیف را جدا کنید حالا به گلدان جدید قدری خاک اضافه نموده و گیاه را منتقل کنید و با خاک مرغوب اطراف را پر کنید گیاه را آبیاری کنید و در محل مناسب بگذارید.

پوتوس

منبع : طراحان منظر

این مطلب را نیز مطالعه کنید   آیبریس (Iberis) یا کندی تافت (Candytuft)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *