پرورش گیاهان گوشتخوار

پرورش گیاهان گوشتخوار

پرورش گیاهان گوشتخوار

پرورش گیاهان گوشتخوار و نحوه نگهداری

پرورش گیاهان گوشتخوار

رشد و پرورش گیاهان گوشتخوار بسیار ساده است اما به شرطی که از چند قانون ساده پیروی کنید. قبل از اینکه در مورد قوانین کلی رشد و پرورش گیاهان گوشتخوار صحبت کنیم شما باید تصمیم بگیرید که آیا میخواهید یک باغ از گیاهان گوشتخوار ایجاد کنید و یا اینکه آنها را در گلدان پرورش دهید؟

بستر باغ برای پرورش گیاهان گوشتخوار:

پرورش گیاهان گوشتخوار
اگر میخواهید یک باغ از گیاهان گوشتخوار ایجاد کنید، لازم است که یک بستر ویژه آماده کنید. گیاهان گوشتخوار در باتلاقهای بومی در سراسر ایالات متحده رشد میکنند و نمی توانند بطور مستقیم در خاک کشت شوند.دو روش برای ایجاد یک بستر برای گیاهان گوشتخوار وجود دارد:

روش اول : یک وان که به عنوان استخر برای آبزیان استفاده میشود تهیه کنید. وان شما باید حداقل 18 اینچ (45 سانتی متر) عمق داشته باشد.
روش دوم : خودتان یک برکه حفاری کنید و مطمئن شوید که حداقل 45 سانتی متر عمق داشته باشد. سپس 5 اینچ (12.5 سانتی متر) از بالای استخر یا برکه تان را خالی بگذارید و روی آن یک پوشش سوراخدار بکشید چن نباید گیاهان گوشتخوار شما درون آب قرار بگیرند و اینکار برای ایجاد رطوبت کافی است.

4 قانون بسیار ساده اما اصلی و مهم که باید در مورد پرورش و نگه داری گیاهان گوشتخوار به آنها توجه کنید:
1.خیس و مرطوب بودن بستر گیاهان گوشتخوار در تمام مدت زمان رشد:

پرورش گیاهان گوشتخوار

در تمام مدت پرورش گیاهان گوشتخوار خاک را خیس و یا حداقل مرطوب نگه دارید. اگر کشت در گلدان مد نظرتان است، ساده ترین راه برای انجام این کار استفاده از روش سینی است(در مورد مرطوب نگه داشتن بستر باغ، در بالا صحبت کردیم). قرار دادن گلدان در یک سینی یا بشقاب و نگه داشتن آب در سینی در تمام مدت رشد گیاه.

بعضی از گیاهان گوشتخوار ترجیح میدهند خاک آنها خیس باشد و بطور مرتب آبیاری شوند مانند گیاهان پارچ مانند. اما بسیاری از گیاهان گوشتخوار رطوبت را به خاک خیس ترجیح میدهند، بنابراین روش نگه داری آب روی سطح خاک و به دفعات آبیاری کردن تقریبا منسوخ شده است و روش ریختن آب در سینی جایگزین آبیاری گیاهان گوشتخوار شده است.

2.عدم استفاده از آب معدنی:

همیشه از آب فاقد مواد معدنی برای گیاهان گوشتخوارتان استفاده کنید مانند آب باران یا آب مقطر. میتوانید یک سطل در نزدیکی ناودان قرار بدهبد و آب باران را جمع آوری کنید و همچنین آب مقطر را میتوانید از فروشگاه های مواد غذایی تهیه کنید. شاید سؤال کنید که چرا نباید از آب معدنی استفاده کرد؟ همانطور که قبلا اشاره کردیم گیاهان گوشتخوار در خاک های فقیر از نظر مواد مغذی رشد می کنند در نتیجه مواد معدنی موجود در آب بیش از نیاز آنها بوده و ممکن است باعث سوختن گیاهان شود.

3.استفاده از خاک فاقد مواد معدنی:

پرورش گیاهان گوشتخوار

خاک های فقیر از مواد مغذی که گیاهان گوشتخوار با آنها سازگاری دارند اغلب خاک پیت یا شن و ماسه است. شما میتوانید خاک پیت و شن و ماسه ی مخصوص باغبانی را باهم مخلوط کنید. اما در هنگام استفاده به 2 نکته توجه کنید:

1. خاک پیتی که تهیه میکنید از خزه ی اسفاگنوم باشد.

2.مطمئن شوید که شن و ماسه مخصوص باغبانی باشد زیرا شن و ماسه مخصوص ساختمان دارای گرد و غبار ریز، سیلت، رس و مواد معدنی دیگر است.

قبل از استفاده از شن و ماسه، آنها را تا زمانی که آب خروجی شفاف شود شست و شو دهید، زیرا شن و ماسه حاوی نمک است که برای گیاهان گوشتخوار مضر بوده و به آنها آسیب می زند. ترکیب یک قسمت شن و ماسه و یک قسمت خاک پیت، بستر مناسبی برای بسیاری از گیاهان گوشتخوار است.

4.مقدار زیادی نور:

به عنوان یک قاعده کلی، گیاهان گوشتخوار بهترین رشد را در شرایط آفتابی دارند. گیاهانی که در باتلاق ها رشد میکنند معمولا یا رشدشان متوقف می شود و یا ارتفاع آنها کاهش می یابد به همین دلیل گیاهان گوشتخوار در زیستگاه خودشان به منطقه ای باز وآفتابی نیاز دارند. آفتاب کامل، قرمزترین رنگ در گیاهان گوشتخوار را به ارمغان می آورد. اگر گیاه گوشتخوار را در منزل نگه داری میکنید مقابل پنجره های رو به شمال مکان خوبی برای آنهاست. البته گیاهان گوشتخوار زیر نور مصنوعی هم رشد خوبی خواهند داشت(12-14 ساعت نور در روز) که نور فلورسنت بهتر از لامپ های ساده می باشد.

کنترل سایر شرایط محیطی مورد نیاز برای پرورش گیاهان گوشتخوار:

پرورش گیاهان گوشتخوار
دما: برای بیشتر گیاهان گوشتخوار دمای معمولی اتاق مناسب است. از کشت و کار گیاهان گوشتخواری که نیاز به دمای بسیار سرد یا بسیار گرم دارند اجتناب کنید. به خاطر داشته باشید که گیاهان گوشتخوار معمولا متحمل به درجه حرارت هستند و می توانند دماهای مختلفی را تقریبا بدون هیچ آسیبی تحمل کنند اما برای اینکه بهترین نتیجه را حاصل کنید گیاهان گوشتخوار خود را در محدوده مطلوب دمایی آنها قرار دهید.

پرورش گیاهان گوشتخوار

رطوبت: اکثر گیاهان گوشتخواری که شما سعی به پرورش آنها دارید از کشورهای ساحلی ایالات متحده وارد شده اند. این کشورها دارای سطوح بالای رطوبت (نزدیک به 100%) در طی سال هستند. شما باید رطوبت کافی بخصوص در ماه های تابستان برای این گیاهان فراهم کنید تا مشکلی پیش نیاید.

نیاز خواب: این یک مکانیسم حفاظتی طبیعی است که به گیاهان اجازه میدهد تا در خشونت زمستان زنده بمانند. گیاهان گوشتخوار درست زمانی که زمستان آغاز می شود به خواب می روند و اگر شما به آنها اجازه ی استراحت ندهید گیاهتان می میرد. زمانی که گیاه گوشتخوار شما به خواب می رود به مقدار آب کمتری نیاز دارد(فقط به میزانی که خاک مرطوب باشد) و همچنین باید طول روز کاهش یابد. اگر در منطقه ای گرمسیری هستید باید به مدت 3 تا 6 ماه بسته به منطقه بومی خود، گیاه گوشتخوار را خنک نگه دارید تا به خواب برود مثلا قرار دادن در یخچال یا فریزر اما مواظب باشید که راه تهویه ی گیاه را مسدود نکنید. تاریکی در طول دوره ی خواب، صدمه ای به گیاهان گوشتخوار وارد نمی کند.

تغذیه و کوددهی:

پرورش گیاهان گوشتخوار

به عنوان یک قاعده کلی، نباید به گیاهان گوشتخوارتان غذا یا کود بدهید. گیاهان شما به خوبی میتوانند حشرات را برای تغذیه خود جمع آوری کنند. اکثر گیاهان گوشتخوار برای تکمیل مراحل رشد فقط به یک یا دو حشره در ماه نیاز دارند. البته خیلی جالب است اگر یک مگس را با دقت و توسط پنس به گیاه گوشتخوارتان نزدیک کنید و قابلیت منحصر به فرد آنها را در به دام انداختن طعمه تماشا کنید. اما هرگز گوشت خام در قطعات بزرگ را به گیاهتان ندهید. حشرات خشک و فریز شده که در فروشگاه های مخصوص حیوانات خانگی فروخته می شوند و یا مگس، یک منبع عالی از تغذیه برای گیاهان گوشتخوار هستند. البته بعضی از تولیدکنندگان با تجربه از کود استفاده می کنند و نتایج موفقی هم داشته اند که در این روش کودها را با نسبت 1 به 10 رقیق کرده و بصورت اسپری به شاخ و برگ، از آن استفاده می کنند. این روش برای مبتدیان توصیه نمی شود.

منبع

نویسنده : شبنم امیر رضائی

منابع مورد استفاده :

منبع 1

منبع 2

منبع 3

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *