پرورش مینای آفریقایی

پرورش مینای آفریقایی African Daisy

پرورش مینای آفریقایی

پرورش مینای آفریقایی African Daisy

پرورش مینای آفریقایی

پرورش مینای آفریقایی :

شاید اولین سوالی که بعد از مطالعه برای هر فرد ایجاد می شود این باشد که چگونه این گیاه را می توان پرورش داد و تکثیر کرد. همانطور که در مقاله نگهداری از مینای آفریقایی بیان شد این گیاه به جابه جایی حساس است در نتیجه شما نباید نشا کاری را برای این گیاه به کار ببرید. در نتیجه کاشت این گیاه با بذر به صورت مستقیم در گلدان یا زمین صورت می گیرد.

خریداری بذر :

در این مرحله شما باید از فروشگاه هایی که لوازم کشاورزی می فروشند بذر مناسب این گیاه را تهیه کنید. سعی کنید بذری را تهیه کنید که در بسته بندی باشد و اطلاعات دقیق ، نام علمی و … در روی بسته درج شده باشد. باید در این مرحله به این نکته توجه داشته باشید که بذور هر گیاه تا مدت زمان مشخصی قدرت جوانه زنی دارند. پس اگر شما بذر کهنه تهیه کنید ممکن است اصلا گیاه شما به مرحله جوانه زنی نرسد.

آماده سازی خاک:

این گیاه از گیاهان حساس به رطوبت به شمار می رود و در صورت رطوبت و زهکشی نا مناسب به بیماری های قارچی مبتلا خواهد شد. در نتیجه در ابتدای کار باید شما خاک مناسب با زهکشی مناسب برای این گیاه فراهم کنید. بهترین خاک برای رشد این گیاه خاک لومی- شنی است که زهکشی مناسب داشته باشد.

کاشت بذر:

dasiy-african-mix

8 یا 10 هفته قبل از آخرین سرمای محلی بذر ها را به صورت مستقیم در باغچه یا گلدان بکارید. فرمول کلی برای کاشت بذر بدین صورت است که بذر به هر اندازه بود باید آن را در عمق 3 برابر اندازه اش بکارید. پس از آنکه بذر را کاشتید روی آنکه خاک الک شده بریزید. فاصله هر بذر با بذر دیگر به صورت حدودی باید 30 سانتی متر باشد. به یاد داشته باشید که این گیاه تا حدی تحمل تراکم را دارد در نتیجه اگر شما در فاصله نزدیک بذرها را بکارید در آینده دچار مشکل خواهید شد.

آبیاری:

این گیاه نیازمند آبیاری منظم است و نسبت به خشکی از مقاومت خوبی برخوردار نیست. اما باید توجه داشته باشید که در حین آبیاری برگ های این گیاه را خیس نکنید. در واقع همانطور که اشاره شد این گیاه نسبت به قارچ ها حساس بوده و قارچ ها معمولا در رطوبت بالا رشد پیدا میکنند در نتیجه نباید محیط مناسب رشد برای قارچ ها فراهم شود.

کوددهی:

کوددهی معمولا دو بار صورت می گیرد. در مرحله اول بهتر است بعد از کاشت دانه کودپاشی صورت بگیرد. یک ماه بعد از کاشت دانه کوددهی دوم را انجام بدهید. برای کوددهی می توانید از کودهای که به صورت عموم برای گیاهان استفاده می شود و در بازار موجود است استفاده کنید.

پس از کاشت:

  • برای جلوگیری از رشد علف های هرز بهتر است که اطراف گیاه را مالچ پاشی انجام بدهید.
  • برای استمرار گلدهی ، گل های پیر و پژمرده را از گیاه جدا کنید.
  • پس از آنکه گل شما به مرحله تولید بذر رسید شما می توانید بذرهای این گیاه را جمع آوری کنید و در سال بعد از آن استفاده کنید. این گیاه بذرهای ریز و زیادی تولید می کند که معمولا قوه نامیه و جوانه زنی خوبی دارند.

نویسنده: نسیم خدابنده لو

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *