پرورش سبزیجات در خانه

پرورش سبزیجات در خانه در 8 گام

پرورش سبزیجات در خانه

پرورش سبزیجات در خانه در 8 گام

پرورش سبزیجات در خانه

پرورش سبزیجات در خانه  یکی از بهترین راه های مکمل رژیم غذایی منظم شما است. برخی اقدامات که شما باید بعد از تصمیم گیری به پرورش گیاهان سالم به انها توجه کنید در زیر بصورت مختصر و مفید اورده شده است. این اقدامات شامل 8 گام برای رسیدن به پرورش سبزیجات در خانه است. پرورش سبزیجات در خانه کاری بسیار آسان است که می توانید آن را امتحان کنید.

1.شناسایی انواع سبزیجات مناسب پرورش

پرورش سبزیجات در خانه
بسیاری از انواع مختلف سبزیجات در داخل خانه می توانند رشد کنند. این گیاهان به طور معمول در یک محیط داخلی به مقدار زیادی از نور خورشید، تهویه، و مراقبت و نگهداری نیاز دارند. بسیاری از این گیاهان در محیط داخلی دارای ریشه های کم عمق و نازکتر از گیاهانی که در زمین کشت می شوند می باشند.
سبزیجات معمولی که شما می توانید برای پرورش در داخل خانه در نظر بگیرید:

اسفناج
گوجه گیلاسی
بادمجان
آویشن
تربچه
مریم گلی
جعفری
ریحان
کاهو

2.جمع آوری مواد مورد نیاز
سبزیجات داخل خانه نیاز به یک بستر برای پشتیبانی به منظور تولید با بهترین بازده هستند. یکی از با ارزش ترین مواد همین ظروف و یا گلدان می باشد. برای پرورش سبزی های خود میتوانید گلدان های بسیار ارزان و در دسترس را انتخاب کنید.

ویژگی های مورد نیاز برای یک ظرف گیاه در حال رشد:
دارای اندازه کافی و مقاوم برای نگهداری خاک
ساخته شده از مواد غیر سمی برای گیاهان
باید قادر به ارائه زهکشی مناسب برای اطمینان از تعادل بین هوا، آب و خاک باشد.

شما همیشه می توانید ظروفی از چوب تیمار نشده، جعبه، بطری های نوشابه و قوطی کنسرو انتخاب کنید. اگر شما در حال پرورش محصولات زراعی است که نیاز به نور خورشید بیش از سایه دارند، شما همچنین نیازمند به خرید چراغ برای القای نور مصنوعی به گیاهانتان هستید.

3.تصمیم برای انتخاب محل مناسب برای پرورش سبزیجات

پرورش سبزیجات در خانه
انتخاب محل مناسب برای پرورش سبزی ها در منزل، بستگی به فضای در دسترس شما دارد. با این حال، بهتر ترین مکان برای قرار دادن گلدان ها یا ظروف ، طاقچه است. مطمئن شوید که گیاهان شما حداقل چهار ساعت در روز نور طبیعی دریافت کنند. بهترین مکان مقابل پنجره هایی است که رو به جنوب یا جنوب غربی قرار دارند. پنجره های رو به غرب و شرق هم خوب هستند اما نه به میزان پنجره های رو به جنوب. پنجره های رو به شمال نور کافی دریافت نمیکنند و مناسب نیستند.

4.انتقال گیاهان انتخاب شده به ظروف

پرورش سبزیجات در خانه
بعد از اینکه تمام مواد جمع آوری شدند و تصمیم به پرورش این گیاهان گرفتید، مهم ترین گام، انتقال گیاهان از خزانه موقت به ظروف است. مناسب ترین زمان برای انجام این کار در اواخر بعد از ظهر است. به عنوان یک قاعده کلی برداشت گیاهان جوان از خزانه درهنگامی که محیط آنها خیلی گرم است می تواند منجر به خشک شدن سریع آنها بشود.

وقتی که در حال انتقال گیاهان از خزانه و یا جعبه هایی که گیاه را با آن خریداری کردید هستید، همیشه مطمئن شوید که گیاهان دارای رطوبت کافی باشند به طوری که سیستم های ریشه آنها زمانی که شما آنها را در ظروف منتقل میکنید، از محیط خاک خود خارج نشوند. اطمینان حاصل کنید که انبوهی از خاک مرطوب در اطراف گیاه شما وجود دشته باشد. پس از انتقال روی ظروف خود مقداری خاک سطحی که دارای موادآلی مناسبی است بریزید. اطمینان حاصل کنید که گلدان مورد نظر شما دارای رطوبت کافی باشد تا سبزیجات شما بتوانند دوباره آب جذب کنند و طراوت خود را بازیابند.

5.آبیاری گیاهان

پرورش سبزیجات در خانه
هنگامی که گیاهان در داخل خانه قرار دارند، نیاز آبیاری آنها متفاوت است. هرشب میزان رطوبت سبزیجات خود را بسنجید تا مطمئن شوید که آب گیاه توسط تابش ورشید در طول روز تبخیر نشده باشد. زمان آبیاری همیشه استاندارد نیست. گیاه در طول زمان های مختلف سال نیاز به رطوبت های مختلف دارد. با یک متخصص مراقبت از گیاهان و نباتات مشورت کنید تا به طور ناخواسته گیاه خود را تحت تنش آبیاری یا بیش از حد آبیاری کردن قرار ندهید. آب باید قادر باشد تا به آرامی از طریق ظرف تخلیه شود. برای این اتفاق، سوراخ زهکشی در قسمت زیرین ظرف ایجاد کنید. زمانی که آب شروع کرد به تخلیه شدن از سوراخ زهکشی زیر ظرف، آب دادن به گیاه را متوقف کنید.

brown-edges-
نشانه هایی از بیش از حد آبیاری یا کمبود آبیاری:
برگ های زرد یا قهوه ای
افتادگی برگ
چروکیدگی ساقه
نازکی ساقه
اشباع شدن گلدان از آب

6.کود مورد نیاز برای پرورش سبزیجات در خانه

تحقیقات نشان می دهد که گیاهان در محیط داخلی با سرعت کمتری از گیاهان در فضای باز رشد می کنند، از این رو نیاز به کود کمتری دارند. به نوع کودی که برای محصولات خود استفاده میکنید توجه کنید. کود با مقدارفراوانی از نیتروژن باعث ترویج توسعه شاخه ها میشود درحالی که کود غنی از فسفر باعث افزایش توسعه سیستم های ریشه سالم میشود. پتاسیم مواد غذایی ذخیره ای را در گیاه شما می سازد تا هنگامی که گیاه فاقد مواد غذایی است از این ذخیره استفاده کند.شما به یک نوع کود نیاز دارید که بتواند تناسبی بین عناصر غذایی در گیاه شما ایجاد کند تا شما را از رشد همه جانبه ی گیاهتان مطمئن کند.

انواع کود
کودهای مایع که بصورت محلول اما گران هستند.
کودهای شیمیایی محلول که نیاز به رقیق کردن در آب دارند اما ارزان تر و مقرون به صرفه تر هستند.
کودهای آلی و شیمیایی که به خوبی برای انواع مختلف گیاهان در محیط داخلی جواب می دهند.

7.کنترل آفات

پرورش سبزیجات در خانه

محیط داخل ساختمان نسبت به شرایط سخت خارج از منزل کمتر به آفات آسیب پذیر است. این کاهش آسیب پذیری به این معنا نیست که گیاهان در محیط داخلی عاری از آفات می باشند. اکثر آفات خانه مخفی هستند و می توانند بدون اینکه مزاحمتی برای شما ایجاد کنند به سبزیجات شما آسیب بزنند.

روشهای مناسب کنترل آفاتی که به سبزیجات خانگی شما آسیب میزنند:
اسپری گیاهان در حال رشد با فشار آب برای شته ها و کنه های عنکبوتی
کنترل بیولوژیکی، شامل ایجاد آفاتی که به محصولات شما آسیب نمی رسانند اما آفات مضرر را از بین می برند.
رعایت بهداشت قبل از دور انداختن گیاهان در حال حاضر آلوده برای جلوگیری از آلودگی سایر گیاهان

8.نگهداری

 پرورش سبزیجات در خانه
محصولات خود را که بزرگ شده اند، آبیاری کنید، سلامت آنها را مدیریت کنید و علف های هرزشان را وجین کنید. مرحله نهایی این است که اطمینان حاصل شود که باغ های آپارتمانی شما از هر عامل مخرب در امان است. شما باید به واکنش های سبزیجات خود در طی روز و فصل و در طول سال توجه ویژه داشته باشید و از گیاهان خود تا زمان فصل برداشت محصول نگه داری کنید.

پرورش سبزیجات در خانه

هنگامی که محصول خود را برداشت کردید، خاک باقی مانده در گلدان را برای رشد یک محصول جدید استفاده نکنید زیرا این خاک فاقد مواد غذایی است. کاشت سبزیجات در داخل خانه علاوه بر اینکه این امکان را به شما می دهد که از مکمل های غذایی سالم بهره مند شوید، محیط اطراف شما را زیبا و شاداب نگه می دارد. بر روی بهترین شیوه برای دریافت بهترین عملکرد از باغ های آپارتمانی خود تمرکز کنید. همین حالا برای رسیدن به پرورش سبزیجات در داخل خانه این 8 گام را عملی کنید.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *