پرورش اسکابیوزا

پرورش اسکابیوزا Scabious 

پرورش اسکابیوزا Scabious  یا گل درخشنده

پرورش اسکابیوزا

مقدمه و مرور؛

پرورش اسکابیوزا

اسکابیوزا با نام رایج گل سنجاقی شناخته شده است و یک گیاه کم عمر چندساله است که گاهی به صورت یکساله رشد میکند. این گیاه بومی اروپا و آسیاست و بطورخاص بعنوان گیاه زینتی پرورش داده میشود. اسکابیوزا بخاطر گل های خود که بسته به نوع گونه به رنگهای سفید، صورتی، قرمز، زرد، آبی و بنفش در انتهای ساقه های بلند ظاهر میشوند ارزشمند و مورد توجه است.این گیاه در اواخر بهار تا اواسط پاییز گل میدهد و گلها بعنوان گلهای شاخه بریده بسیار ارزشمندند. نام رایج گیاه مشتق از پرچمهای خاکستری رنگی است که شبیه سنجاقهایی روی گل برآمده شده اند.

گام اول؛

پرورش اسکابیوزا

اسکابیوزا را در محیطی که نور کامل تا سایه روشن دریافت میکند، زهکشی مناسبی دارد و خاک آن اندکی خاصیت قلیایی دارد بکارید. برای پرورش اسکابیوزا گودالی با عرض و عمق یکسان و برابر با گلدانی که گیاه قبلا در آن رشد کرده حفر کنید. گیاه را درون گودال قرار دهید و به آرامی ریشه های آن را با خاک بپوشانید. گیاهان حداقل باید 36سانتی متر از هم فاصله داشته باشند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

گام دوم؛

پرورش اسکابیوزا

گیاه اسکابیوزا را درست بعد از کاشت به منظور مستحکم کردن خاک آبیاری کنید. برای حفظ رطوبت آبیاری را هفته ای یکبار ادامه دهید. ممکن است در اقلیم های خشک یا در شرایط تنش خشکی به هفته ای دو بار آبیاری نیاز داشته باشید. در هفته هایی که باران بیش از 3سانتی متر میبارد آبیاری انجام ندهید و از آبیاری بیش از حد بپرهیزید زیرا ممکن است باعث پوسیدگی شود.

گام سوم؛

پرورش اسکابیوزا

اسکابیوزا را با استفاده از یک کود کامل دانه دار در بهار زمانیکه نقاط رشدی و جوانه های جدیدی ظاهر میشود تغذیه کنید. بهتر است برای بکاربردن مقدار مناسب و نحوه استفاده صحیح از دستورالعمل راهنمای کارخانه ی سازنده پیروی کنید. قبل و بعد از بکار بردن کود آبیاری کامل انجام دهید تا از سوختن ریشه جلوگیری و مواد مغذی به نحو مطلوب در خاک توزیع شود.

گام چهارم؛

پرورش اسکابیوزا

لایه ای از کمپوست ارگانیک را در اوایل پاییز در اطراف گیاهان اسکابیوزا ایجاد کنید تا حاصلخیزی و خاصیت قلیایی خاک افزایش یابد. کمپوست را با بیلچه ی باغبانی در 3سانتی متر بالایی خاک توزیع کنید اما دقت داشته باشید به ریشه های گیاهان اطراف آسیبی نرسد.

گام پنجم؛

پرورش اسکابیوزا

گلهای از بین رفته را بطور منظم حذف کنید تا دوره ی گلدهی گیاه اسکابیوزا طولانی تر شود. گلهای دست نخورده و بی عیب را همراه با ساقه ی گل بچینید و کنار بگذارید. اگر گلهای پژمرده و ضعیف به سرعت حذف شوند گلدهی ادامه خواهد داشت و گلها در سراسر تابستان و اوایل بهار ظاهر میشوند.

گام ششم؛

پرورش اسکابیوزا

گیاهان اسکابیوزا را هر سه یا چهار سال یکبار در بهار تکثیر کنید در غیر اینصورت آنها به تدریج از بین رفته و میمیرند. کرون(اندام تکثیری) هر گیاه را خارج کرده و با بیلچه ی تیز باغبانی به دو یا سه تکه تقسیم کنید. کرون جایی است که ساقه به ریشه اتصال می یابد. بلافاصله مقاطع برش یافته را نشاء کرده و بکارید و از آنها مراقبت کنید.

منبع

نویسنده: فاطمه قاسمی

منابع مورد استفاده:

منبع ۱

منبع ۲

منبع ۳

 

این مطلب را نیز مطالعه کنید   گل شرابی(sweet shrub)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *