پروانه سفید کلم

پروانه سفید کلم (Pieris brassicae)

پروانه سفید کلم  (Pieris brassicae)

پروانه سفید کلم  (Pieris brassicae)

پروانه سفید کلم

پروانه سفید کلم آفتی فراگیر با پهنه ی زیستی جهانی می باشد و همانطور که از نامش پیداست به انواع کلم خسارت وارد میکند. این حشره توانایی از بین بردن تمامی محصولات یک مزرعه را دارد، به طوری که اگر مبارزه ی مناسبی با آن صورت نگیرد خسارت جبران ناپذیری به کشاورز یا باغبان وارد می کند.

پروانه سفید کلم

میزبان

بیشتر خسارت این آفت در کلم دیده شده اما پروانه سفید کلم قابلیت خسارت وارد کردن به بیشتر کلمیان، تربچه، شلغم و … هم دارد.

شناساییپروانه سفید کلم

تخم

پروانه سفید کلم

تخم

تخم ها در ساعات اولیه تخم گذاری بی رنگ هستند اما پس از گذشت ۲۴ ساعت کم کم تیره شده و به رنگ زرد می گرایند. تخم های Pieris خمره ای شکل هستند و ۱٫۴ میلی متر طول دارند، معمولا هم روی برگ به صورت عمودی و خوشه های ۴۰ تا ۱۰۰ تایی قابل مشاهده اند. در ساعات نزدیک به بیرون آمدن از تخم، تخم ها نارنجی تا سیاه رنگ می شوند و فرم لارو در آن ها پیداست.

لارو

پروانه سفید کلم

لارو

لاروها در آغاز زرد هستند و سرشان به رنگ سیاه و براق قابل مشاهده است. بعد از اولین پوست انداختن رنگ بدن لاروها زرد متمایل به سبز شده و با خط های زرد روی بدن قابل رویت است. روی بدن لارو برآمدگی های مویی کوچکی قابل مشاهده است که به بدن بافتی چین دار می دهد. در سن آخر، لاروی که خوب تغذیه شده باشد حدودا ۴۵ میلیمتر درازا دارد. بدن لارو در این مرحله زیتونی رنگ،با خط های زرد و خال های مشکی بوده و سرش به رنگ مشکی و خاکستری قابل مشاهده است.

شفیره

پروانه سفید کلم

شفیره

طول شفیره بین ۲۰ تا ۲۴ میلی متر و عرض آن ۵ تا ۶ میلی متر گزارش شده است. رنگ شفیره خاکستری متمایل به سفید با نقطه های مشکی و خط های زرد است. برآمدگی های خاص و متمایز شفیره ی این آفت در عرض و قسمت جلویی شفیره قابل مشاهده اند. شفیره ها روی دیوار،فنس،تنه ی درختان،سنگ و روی برگ ها یافت می شوند.

حشره ی کامل

پروانه سفید کلم

حشره ی کامل

طول بدن حشره ۲۰ میلیمتر بوده و بال ها در حالت باز شده ۵۵ تا ۷۰ میلی متر از هم فاصله دارند، رنگ بال ها در کل سفیدند اما معمولا حاشیه ی سیاهی در بالای بال قابل مشاهده است. قابل ذکر است که در بیشتر مواقع ماده ها بزرگ تر از نرها بوده و معمولا دو نقطه ی سیاه روی بال خود دارند. قسمت زیرین بال پروانه ها زرد رنگ با گرده های خاکستری است و سر، قفسه سینه و شکم پروانه سیاه بوده و با موهای کوتاه خاکستری پوشیده شده است.

چرخه ی زندگی پروانه سفید کلم

حشره پس از تخم گذاری در خوشه های حدودا ۱۰۰ تایی به صورت لارو از تخم خارج میشود. این پروسه ممکن است بین ۴ تا ۱۴ روز (بسته به عوامل آب و هوایی) به طول انجامد. لاروها پس از خروج از تخم، پوسته ی تخم را می خورند. با توجه به کنار هم بودن تخم ها لاروها ابتدا به صورت گله ای زندگی می کنند و بعد از مدتی پراکنده می شوند. لارو ها در مدت ۲ تا ۸ هفته ی زیست خود عموما سن ۵ را هم می گذرانند و در طول این مدت لارو توانایی طی کردن مسافتی بالا (چیزی حدود ۱۰۰ متر) را دارد. در مرحله ی بعد حشره وارد دوره ی شفیرگی می شود. با توجه به این که زمستان گذرانی این آفت در حالت شفیره رخ می دهد، ممکن است دوره ی شفیرگی ۶ تا ۸ ماه هم طول بکشد اما عموما این مرحله حدود ۱۰ روز در شرایط آب و هوایی گرم و ۶۰ روز در شرایط آب و هوایی سرد به طول می انجامد.

پروانه سفید کلم

چرخه ی زندگی

همانطور که گفته شد این حشره زمستان را به صورت شفیره می گذراند که به این مرحله دیاپوز می گویند. دیاپوز پدیده ی پیشرفته ای است که این امکان را به حشره می دهد تا در شرایط آب و هوایی سرد و سخت فعالیت خود را متوقف کند.

پروانه سفید کلم

چرخه ی زندگی

پس از طی دوران شفیرگی و شروع فصل بهار، پروانه ها همزمان با گرم شدن هوا از شفیره بیرون می آیند و از نوش گل ها تغذیه می کنند، سپس تخم گذاری کرده و بار دیگر این چرخه ی زیستی تکرار می شود. پروانه ی سفید کلم در طول سال ۴ الی ۶ بار چرخه ی زندگی خود را تکمیل می کند.

خسارت و اهمیت

پروانه سفید کلم

خسارت

لاروها از نسل دوم به بعد شروع به خسارت زایی می کنند. این آفت تا سن دوم لاروی به صورت گله ای به گیاه حمله می کند و از سن سوم به صورت فردی گیاهان را تهدید می کند. این لارو ها معمولا به صورت متمرکز روی یک زمین فعالیت می کنند و می توانند روی کلم های ار ۷۰ تا ۹۸ درصد خسارت به بار آورند. البته این تمرکزِ لاروها به معنای این نیست که احتمال حمله ی آن ها به زمین های مجاور وجود ندارد، چرا که علاوه بر توانایی مناسب لارو ها برای طی مسافت های زیاد، توانایی حشره ی کامل در مهاجرت بسیار بالاست. این حشرات در مدت کمی قادر به طی مسافتی حدود ۲۵۰ مایل هستند! بزرگترین مهاجرت این پروانه در سال ۱۹۸۸ در کاشمر گزارش شده، جایی که بین ۷۵۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰ پروانه طی فقط ۱٫۵ روز مسافتی حدود ۳٫۸-۴ کیلومتر را طی کردند، پس اصلا قدرت پروانه سفید کلم را دست کم نگیرید!

پروانه سفید کلم

خسارت

این پروانه به طور کلی روی خانواده ی کلمیان حدود ۴۰ درصد خسارت به جا می گذارد و از آن جا که محصولات هدف این پروانه عموما خاصیت تازه خوری دارند، خسارت این آفت تاثیر به سزایی در کاهش قیمت محصول دارد.

کنترل

۱- جمع آوری و از بین بردن لاروهای موجود در زمین

۲- استفاده از تله های توری

۳- استفاده از زنبور cotesia glomerata برای کنترل بیولوژیک

۴- اسپری کردن محصول توسط مالاتیون (۰٫۰۵%) یا دیازینون (۰٫۰۲) سه هفته قبل از درو، می تواند میزان خسارت محصول را کاهش می دهد.

منبع

طراحان منظر

Save

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *