پروانه جوانه خوار گلسرخیان

پروانه جوانه خوار گلسرخیان (Archips rosanus( Tortricidae)

پروانه جوانه خوار گلسرخیان (Archips rosanus( Tortricidae) 

پروانه جوانه خوار گلسرخیان

شب پره ای به رنگ قهوه ای روشن است که روی بالهای جلویی آن لکه های سفید رنگی وجود دارد.زیستگاه این حشره مناطق سردسیر و کوهستانی بوده و آفت گلسرخیان این مناطق میباشد. زمستانگذرانی این آفت به صورت توده های تخم ۱۰۰ تا ۴۰۰ عددی زیر پوششی به رنگ خاکستری تیره روی تنه ی درخت و شاخه های اصلی میباشد.همزمان با باز شدن جوانه ها، لارو های سن ۱ (لارو هایی که هنوز پوست اندازی نکرده اند و به تازگی از تخم خارج شده اند)  در بهار از تخم ها خارج شده و از برگها و جوانه ها تغذیه میکنند. لارو های سن بالاتر ممکن است از پوست میوه هم تغذیه کنند.برگ های به هم چسبیده و مکانهایی از این دست محل بسیار مناسبی برای شفیره هاست و لارو ها در این پناهگاه ها تبدیل به شفیره میشوند. هنگام تبدیل لارو به شفیره یک پیله ابریشمی ساخته شده و برگ لوله ای میشود که شفیره داخل این برگ و پیله ابریشمی داخل آن قرار میگیرد. در اواخر اردیبهشت ماه حشرات کامل ظاهر میشوند و جفتگیری میکنند و در اوخر خرداد تخم ریزی را انجام میدهند. این آفت در هر سال فقط یک نسل تولید میکند.

پروانه جوانه خوار گلسرخیان

لارو پروانه جوانه خوار گلسرخیان

نحوه خسارت

میزبان اصلی این آفت گل رز است.بیشترین خسارت در مورد آفات زمانی رخ میدهد که آنها بیشترین تغذیه را داشته باشند.حشرات معمولا زمان پورگی و یا لاروی بیشترین تغذیه و خسارت را دارند و حشرات کامل تغذیه چندانی ندارند.در مورد این آفت نیز مهمترین مرحله خسارت زمانی است که لارو ها از برگ تغذیه میکنند و هنگام تبدیل به شفیره با تار های ابریشمی خود برگ را لوله میکنند.حشرات کامل با تخم گذاری روی بوته های گل رز باعث خسارت میشوند. این آفت به درختان میوه و درختان و درختچه های جنگلی ضرر زده و در صورتی که جمعیت آفت بالا باشد میزان خسارت تا ۸۰ درصد هم میرسد.

پروانه جوانه خوار گلسرخیان

برگ لوله شده توسط آفت

کنترل

تمام برگ های لوله شده و پیله ها باید جدا شده و قطع شوند.

در صورتی که شدت خسارت زیاد باشد میتوان با مشورت گیاهپزشک از سموم زولون ۳۵% و گوزاتیون ۲۰% به نسبت ۲ در ۱۰۰۰ استفاده کرد. مبارزه زمستانه بر روی تخم های این آفت بسیار تاثیر گذار است (به علت عدم حرکت آفت). . هرس زمستانه جزو مهمی از مبارزه زمستانه بوده، در اوایل پاییز یا اواخر زمستان انجام شده و نوع هرس به ضخامت ساقه بستگی دارد. در صورت قطور بودن ساقه، ۳-۲ جوانه را باقی می گذاریم و بقیه را هرس میکنیم اما در صورت ضعیف و شکننده بودن ساقه، ۶-۵ جوانه را نگه میداریم و بقیه را حذف میکنیم. بهترین زمان سمپاشی در هنگام باز شدن جوانه های برگ به وسیله سموم نفوذی می باشد. حتما باید قبل از سمپاشی نسبت به جابجایی کندو های زنبور عسل اقدام شود تا از آسیب دیدن آنها جلوگیری گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *